اخبار
 • سرپرست دفتر توسعه ارتباطات موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی منصوب شد

  اخبار . 1399/06/31
  دکتر مرجان فقیه نصیری رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی طی حکمی مسعود کمالی اردکانی را به عنوان سرپرست دفتر توسعه ارتباطات موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی منصوب کرد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی حکم رییس موسسه مطالعات برای انتصاب سرپرست دفتر توسعه ارتباطات بدین شرح است: با عنایت به سوابق علمی، اجرایی و تجربیات ارزشمند جنابعالی و بنا به پیشنهاد معاون محترم پژوهشی به موجب این حکم به عنوان «سرپرست دفتر توسعه ارتباطات» موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی منصو... ادامه »
 • مدیرعامل مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران منصوب شد

  اخبار . 1399/06/29
  دکتر مرجان فقیه نصیری رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی طی حکمی دکتر محمدرضا یاورزاده را به عنوان مدیرعامل مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران منصوب کرد.  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، متن حکم دکتر مرجان فقیه نصیری برای انتصاب دکتر محمدرضا یاورزاده به عنوان مدیر عامل مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران بدین شرح است: با عنایت به تجارب علمی، اجرایی و شایستگی های حرفه ای جنابعالی ؛ به موجب این حکم به عنوان « مدیرعامل مرکز ملی شماره گذاری مالا و خدمات ایرا... ادامه »
 • ارایه برنامه های اقتصادی و صنعتی وزارت صمت به مجلس شورای اسلامی با همکاری موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی

  اخبار . 1399/05/01
  سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به دکتر محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی راهبردهای ابلاغی این وزارتخانه را برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و تکالیف تعیین شده در اسناد بالادستی ارائه کردند و با اشاره به برنامه‌های توسعه اقتصادی و صنعتی وزارت صمت اعلام کردند که تدوین نقشه راه و برنامه‌های عملیاتی برای حوزه‌های مختلف این بخش، با هدف تعیین مسیر حرکت از وضعیت فعلی به وضعیت مطلوب در دستور کار موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی قرار گرفته است.  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پ... ادامه »
 • برگزاری اختتامیه مدرسه زمستانی سیاست صنعتی و تجاری

  اخبار . 1399/04/16
  آخرین روز از مدرسه زمستانی سیاست صنعتی و تجاری که به دلیل شیوع بیماری کرونا به تعویق افتاده بود، در روز 4 تیرماه برگزار شد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی،‌ محور اصلی این رویداد که توسط موسسه و با همکاری باشگاه سیاست‌پژوهان علم و فناوری و انجمن مدیریت فناوری و نوآوری ایران برگزار شد، بر تبیین مبانی نظری، بررسی تجربیات اجرایی و ارائه پایان‌نامه‌های مرتبط با حوزه‌های صنعت، تجارت و معدن بود. در روز نخست از این رویداد که در اسفندماه 1398 برگزار شده بود، مبانی نظری سیاس... ادامه »
 • پیام تبریک رئیس مرکز مطالعات و پژوهش های بازرگانی وزارت صنعت به مناسبت روز ملی صنعت و معدن

  اخبار . 1399/04/10
  رئیس مرکز مطالعات و پژوهش های بازرگانی وزارت صنعت در پیامی روز ملی صنعت و معدن را به فعالان این حوزه تبریک گفت.   *** پیام تبریک روز ملی صنعت و معدن   به گزارش خبرگزاری صنایع، مرجان فقیه نصیری در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار این خبرگزاری ضمن تبریک و تهنیت روز ملی صنعت و معدن به تمامی تلاشگران این عرصه، اظهار کرد: این روز فرخنده را تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم تلاش‌های شبانه روزی این عزیزان سبب تحقق شعار سال و دست یابی به جهش تولید شود و برای کشور آثار خیر و برکاتی به همراه داشته باشد.... ادامه »
 • پیام تبریک سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت به مناسبت روز ملی صنعت و معدن

  اخبار . 1399/04/10
  سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در پیامی روز ملی صنعت و معدن را به تمامی فعالان بخش صنعت و معدن کشور تبریک گفت.   *** پیام تبریک روز ملی صنعت و معدن   به گزارش خبرگزاری صنایع، حسین مدرس خیابانی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار این خبرگزاری، ضمن گرامیداشت این روز و قدردانی از فعالان بخش صنعت و معدن کشور، اظهار داشت: در دهه کرامت قرار داریم و در عین حال ۱۰ تیر ماه روز ملی صنعت و معدن است. بنده دهه کرامت، میلاد امام رضا(ع) و همچنین روز ملی صنعت و معدن را به تمامی صنعتگران، معدنکاران، ... ادامه »
 • نقشه راه توسعه صادرات کشور توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شد

  اخبار . 1399/04/04
  موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیش از 8 ماه کار مستمر و صرف بیش از 4 هزار نفر ساعت کار کارشناسی و اخذ نظرات کارشناسی از تمامی دستگاه های عضو شورای عالی صادرات و با تاکید بر اسناد بالادستی کشور، نقشه راه توسعه صادرات کشور را تدوین نمود. این سند توسط جناب آقای دکتر مدرس خیابانی مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای اجرا به دستگاه ها سازمان های ذی ربط ابلاغ شد. به گزارش شاتا به نقل از موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، سند یاد شده با هدف افزایش هماه... ادامه »
 • سرپرست گروه پژوهش‌های حقوق اقتصادی و بازرگانی موسسه منصوب شد

  اخبار . 1399/03/19
  دكتر مرجان فقیه نصیری رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني طي حكمي علی زاهدطلبان  را به عنوان سرپرست گروه پژوهش‌های حقوق اقتصادی و بازرگانی موسسه منصوب كرد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، متن حكم دكتر مرجان فقیه نصیری براي انتصاب علی زاهدطلبان  به عنوان سرپرست گروه پژوهش‌های حقوق اقتصادی و بازرگانی موسسه بدين شرح است: با عنایت به سوابق علمی، اجرایی و تجربیات ارزشمند جنابعالی و با توجه به ضرورت تخصیص بهینه منابع و پاسخ‌گویی سریع و بهنگام به ذینفعان اصلی موسسه و بنا... ادامه »
 • قائم مقام وزیر صمت در بازدید موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی بر تجاری سازی مطالعات پژوهشی تاکید کرد

  اخبار . 1399/02/22
  قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت بر ضرورت توجه به موقعیت علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی تاکید کرد و گفت: باید مطالعات ارزشمندی که از سوی این موسسه بنا به سفارش دستگاههای مختلف تهیه شده و به مراجع سیاستگذاری و نظارتی ارسال می‌شود، با برچسب موسسه مطالعات ارسال شود تا سیاستگذاران و تصمیم‌گیران بدانند که این گزارش کارشناسی ارایه شده، از پشتوانه علمی غنی برخوردار است. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی حسین مدرس خیابانی در بازدید از موسسه  ضمن تشکر از عملکرد موسسه و ... ادامه »
 • مجموعه گزارشات "پایش تحولات تولید"

  اخبار . 1399/02/15
  پایش تحولات تولید - شماره 1 پایش تحولات تولید - شماره 2 پایش تحولات تولید - شماره 3 پایش تحولات تولید- شماره 4... ادامه »
 • سند نقشه راه توسعه صادرات کشور 1400-1399

  اخبار . 1399/01/24
  دانلود فایل سند نقشه راه توسعه صادرات کشور 1400-1399... ادامه »
 • رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی در پیام نوروزی اعلام کرد: آمادگی برای انجام هرگونه پشتیبانی علمی و پژوهشی لازم در جهت سیاست گذاری های مرتبط با شعار جهش تولید

  اخبار . 1399/01/05
  «ز کوی یار می‌آید نسیم باد نوروزی    از این باد ار مدد خواهی چراغ دل برافروزی» بهار این ودیعه الهی با کولهباری از سرسبزی و طراوت، نشاط و شادابی، رویش و شکوفایی جلوه¬گر شده است؛ بهار، آغازی برای اعتدال، پویایی، بالندگی، نواندیشی و پیشرفت است. موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی در سال گذشته (رونق تولید) و همراستا با اهداف کلان اقتصادی، سیاسی، تجاری و صنعتی کشور برنامههای مطالعاتی و پژوهشی مختلفی همچون گزارشهای هفتگی پایش تحولات تحریم، سند نقشه راه تنظیم بازار کشور، سند نقشه راه توسعه صادرات غیرنف... ادامه »
 • کتاب " کاهش بحران اقتصادی ناشی از Covid: سریع عمل کنید و هر آنچه لازم است انجام دهید "

  اخبار . 1399/01/04
  مرکز اروپایی تحقیقات سیاست اقتصادی"www.cepr.org "  کتابی الکترونیکی در رابطه با موضوع کرونا و بشکل رایگان در اختیار عموم قرار داده است. کتاب مذکور شامل کنکاش در  ۲۴ موضوع مرتبط با بیماری کرونا است و  نویسنده هر بخش یکی از اقتصاددانان برجسته بین المللی (کروگمن، بلانچارد، جیسون فرمن، گیتا گوپیناس و ....) می باشد. دانلود کتاب... ادامه »
 • دستور ویژه وزیر صمت برای آسیب شناسی برنامه های وزارتخانه در سال "رونق تولید"

  اخبار . 1399/01/03
  وزیر صنعت، معدن و تجارت در راستای نامگذاری سال 99 از سوی مقام معظم رهبری با عنوان "جهش تولید"، با صدور دستوری ویژه، به همه بخش های علمی، پژوهشی و توسعه ای وزارتخانه ماموریت داد تا ضمن دریافت نقطه نظرات و پیشنهادات نخبگان و صاحبنظران علمی و اقتصادی کشور و به ویژه تشکل های بخش خصوصی و با همکاری معاونت طرح و برنامه، ضمن آسیب شناسی دقیق نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدات و تجربیات سال 98 که سال "رونق تولید" بود؛ با تکیه بر مبانی علمی و شاخص های تعریف شده در "اقتصاد مقاومتی" در اسرع وقت برنامه های طراح... ادامه »
 • رهبر انقلاب سال ۱۳۹۹ را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند

  اخبار . 1399/01/02
  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹، سال جدید را سال «جهش تولید» نام‌گذاری کردند. متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر است: بسم الله الرّحمن الرّحیم یا مقلّب القلوب و الابصار، یا مدبّر اللیل و النّهار، یا محوّل الحول و الاحوال، حوّل حالنا الی احسن الحال.  نوروز امسال ما مصادف است با روز شهادت حضرت موسی‌بن‌جعفر (سلام ‌الله ‌علیه)؛ لذا مناسب است بخشی از صلوات مخصوص آن بزرگوار را در آغاز سخن عرض کنیم: اَللهُمَّ صَلِّ عَلى مُوسَى بنِ جَعفَرٍ وَصیِّ ال... ادامه »
 • سیاست ها و اقدامات پیشنهادی برای جبران آثار سوء اقتصادی ناشی از شیوع بیماری کرونا

  اخبار . 1398/12/26
  سیاست ها و اقدامات پیشنهادی برای جبران آثار سوء اقتصادی ناشی از شیوع بیماری کرونا... ادامه »
 • در دومین جلسه تدوین سند راهبردی صنعت نساجی و پوشاک، بر راه اندازی شهرک پوشاک تاکید شد

  اخبار . 1398/12/14
  دومین جلسه تدوین سند راهبردی صنعت نساجی و پوشاک با حضور معاونت طرح‌‌وبرنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، دفتر صنایع نساجی و پوشاک، اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران و انجمن صنایع پوشاک ایران با موضوع ارائه «برنامه جامع راهبردی صنعت پوشاک کشور » تهیه شده توسط دانشگاه صنعتی امیر کبیر و با همکاری انجمن صنایع پوشاک ایران و دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت در موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، در این جلسه تیم... ادامه »
 • سرپرست اداره‌کل منابع انسانی و پشتیبانی موسسه منصوب شد

  اخبار . 1398/12/13
  دكتر مرجان فقیه نصیری رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني طي حكمي موسی موسوی زنوز را به عنوان سرپرست اداره‌کل منابع انسانی و پشتیبانی موسسه منصوب كرد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، متن حكم دكتر مرجان فقیه نصیری براي انتصاب موسی موسوی زنوز به عنوان سرپرست اداره‌کل منابع انسانی و پشتیبانی موسسه بدين شرح است: با عنایت به تعهد، تجربیات و توان علمی و اجرایی جنابعالی، به موجب این حکم به سمت "سرپرست اداره‌کل منابع انسانی و پشتیبانی" منصوب می‌شوید. با توجه به اهمیت و جایگا... ادامه »
 • سرپرست مدیریت برنامه‌ریزی، تشکیلات و روش‌ها موسسه منصوب شد

  اخبار . 1398/12/13
  دكتر مرجان فقیه نصیری رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني طي حكمي پریسا ابوالحسینی را به عنوان سرپرست مدیریت برنامه‌ریزی، تشکیلات و روش‌ها موسسه منصوب كرد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، متن حكم دكتر مررجان فقیه نصیری براي انتصاب پریسا ابوالحسینی به عنوان سرپرست مدیریت برنامه‌ریزی، تشکیلات و روش‌ها موسسه بدين شرح است: با عنایت به تعهد، تجربیات و توان علمی و اجرایی سرکارعالی و با توجه به اصلاح ساختار بخش برنامه‌ریزی و بودجه موسسه، به موجب این حکم به سمت "سرپرست مدیری... ادامه »
 • سرپرست مدیریت مالی و بودجه موسسه منصوب شد

  اخبار . 1398/12/13
  دكتر مرجان فقیه نصیری رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني طي حكمي حسین ملااسداله را به عنوان سرپرست مدیریت مالی و بودجه موسسه منصوب كرد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، متن حكم دكتر مرجان فقیه نصیری براي انتصاب حسین ملااسداله به عنوان سرپرست مدیریت مالی و بودجه موسسه بدين شرح است: با عنایت به تعهد، تجربیات و توان علمی و اجرایی جنابعالی و با توجه به اصلاح ساختار بخش مالی و بودجه موسسه، به موجب این حکم به سمت "سرپرست مدیریت مالی و بودجه" منصوب می‌شوید. با توجه به اهمیت... ادامه »
 • رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی اعلام کرد: تدوین گزارش هفتگی رصد و پایش تحولات تحریم

  اخبار . 1398/12/05
  یک مقام مسئول در وزارت صنعت از تدوین گزارش هفتگی رصد و پایش تحولات حوزه تحریم و ارسال آن به سیاستگذاران خبر داد و گفت: نقشه راه تنظیم بازار آماده ابلاغ از سوی وزیر صمت است. مرجان فقیه نصیری در نشست خبری خود با خبرنگاران با اشاره به تدوین نقشه راه تنظیم بازار کشور گفت: مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی بالغ بر یک سال است که رویکرد خود را در نگاه مشتمری مداری و تأمین نیازهای بخش‌های مختلف سیاستگذاری در نظر گرفته و بر همین اساس ذینفعان خود را از وزرا تا معاونان و سایر دستگاه‌های تصمیم گیر و تصمیم... ادامه »
 • نشست تخصصی و آئین رونمایی ایجاد راهکارهایی جهت مدیریت تقاضا برگزار شد

  اخبار . 1398/11/29
  نشست تخصصی و آئین رونمایی ایجاد راهکارهایی جهت مدیریت تقاضا ( کتاب بازداریابی) با حضور مهندس عباس قبادی، معاون بازرگانی داخلی و دبیر ستاد تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت، دکتر امیرعباس کائینی و دکتر سعید جلالیان  مترجمان کتاب بازداریابی و اعضای هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی در موسسه برگزار شد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، عباس قبادی در این نشست گفت: اقتصاد و مجموع فعالیت‌های بازرگانی ایران دوران ویژه‌ای را طی می‌کند و در بین کشورهای در حال رشد دنی... ادامه »
 • عمان کوچک، نقش آفرینی دیپلماتیک بزرگ؛ مسیر توسعه فراگیر پایدار

  اخبار . 1398/11/28
  امروزه کشور سلطان نشین عمان در حاشیه جنوبی خلیج فارس، تبدیل به یک نماد و مدل حکمرانی برای کشورهای منطقه بویژه اعضای شورای همکاری در خلیج فارس شده است؛ این کشور در یک دوره 50 ساله توانسته با حرکت در مسیر ساخت دولت مدرن، خود را آماده توسعه ای فراگیر و همه جانبه کند. این کشور کوچک و با جمعیتی اندک، توانسته در تراز و ظرفیت کشوری با دیپلماسی بزرگ و کنشگری موثر در سه سطح "منطقه‌ای"،  "جهان اسلام- جهان عرب" و "سطح بین الملل" ظرفیت تراز بالای خود را برای حل معضلات و مشکلات جهانی و منطقه‌ای به نمایش گ... ادامه »
 • نخستین جلسه تدوین سند راهبردی صنعت نساجی و پوشاک در موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی برگزار شد

  اخبار . 1398/11/21
  در راستای اجرایی‌سازی مسئولیت محوله در خصوص یکپارچه‌سازی اسناد راهبردی توسعه صنعت پوشاک کشور تهیه شده توسط 1- دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت و دانشکده نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و 2- اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران با همکاری دانشگاه تهران، جلسه‌ای با حضور خبرگان، متخصصان و سیاست‌گذاران این بخش در محل این موسسه برگزار گردید. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، در این جلسه تیم تدوین‏ کننده سند راهبردی توسعه صنعت پوشاک به ارایه متدولوژی، فر... ادامه »
 • انجمن مدیریت فناوری و نوآوری با همکاری موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی برگزار می کنند

  اخبار . 1398/11/20
  از همکاران علاقه مند به حضور در این دوره دعوت می‌شود درخواست ثبت نام خود را به آقای دکتر مسعود افشاری مفرد اعلام نمایند. 📚باشگاه سیاست پژوهان علم و فناوری  ✅ انجمن مدیریت فناوری و نوآوری با همکاری موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی برگزار می کنند: 🌐 اولین مدرسه زمستانه سیاستگذاری صنعتی و تجاری (از سلسله مدرسه های سیاستگذاری علم و فناوری) 🔵 سوم تا پنجم اسفند ۱۳۹۸ - موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی 🖋 از کلیه دانشجویان دکتری مدیریت فناوری، سیاستگذاری علم و فناوری، مدیریت صنعتی ... ادامه »
 • پیام تسلیت رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی در پی شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی

  اخبار . 1398/10/15
  انالله و انا الیه راجعون ﺑﺴﻢ رب‌اﻟﺸﻬﺪاء واﻟﺼﺪﻳﻘﻴﻦ شهادت فرمانده دلاور سپاه اسلام و ذوالفقار ولایت، سردار سرلشکر حاج قاسم سلیمانی به دست شقی‌ترین اشقیا، نه‌تنها برای مسلمانان و شیعیان دنیا، بلکه برای همه آزادگان و آزادی‌خواهان عالم سخت و سنگین است..شهادت سردار والامقام، حاج قاسم سلیمانی و همرزمانش موجب تأثر و تألم ملت شریف ایران و جبهه مقاومت شد. حاج قاسم سلیمانی، سردار سرافراز سپاه اسلام، چهره درخشان مقاومت اسلامی و نماد هنر ایستادگی در برابر مستکبران آمریکایی، متجاوزان صهیونیستی و تروریست‌های... ادامه »
 • پیام تسلیت وزیر صنعت، معدن و تجارت در پی شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی

  اخبار . 1398/10/13
  وزیر صنعت، معدن و تجارت در پیامی شهادت حاج قاسم سلیمانی سردار رشید اسلام و فرمانده شجاع نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تبریک و تسلیت گفت‌. به گزارش شاتا، در متن این پیام آمده است: بسم الله الرحمن الرحیم انالله و انا الیه راجعون عروج عارفانه سردار دلها، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی سرباز ولایت و امت اسلامی وفرمانده سرافراز نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همراهان وی را به نمایندگی ازجهادگران عرصه جنگ اقتصادی به پیشگاه حضرت ولی عصر(عج)، رهبر معظم انقلاب اسلامی، فرماندها... ادامه »
 • تاکید رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی بر انجام مطالعات کاربردی

  اخبار . 1398/10/04
  رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی کاهش سهم مطالعات بنیادی و افزایش سهم مطالعات کاربردی را از جمله رویکردهای نوین موسسه عنوان کرد و گفت: تدوین این رویکرد سبب شد تا برای سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیران اقتصادی کشور مفیدتر و موثرتر باشیم. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، دکتر مرجان فقیه نصیری در مراسم تجلیل از نخبگان و پژوهشگران برتر دستگاه های اجرایی و فرمانداری شهرستان‌های تهران افزود: مطالعات متنوع موسسه در زمینه تحریم از جمله مطالعات کاربردی است که به طور هفتگی گزارش ر... ادامه »
 • تقدیر از طرح پژوهشی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی در جشنواره پژوهش به عنوان طرح برتر

  اخبار . 1398/09/25
  طرح پژوهشی " تدوین چارچوب سیاست های تجاری تقویت کننده صنایع دانش بنیان در ایران: با تاکید بر دو حوزه زیست فناوری و نانو فناوری" که توسط موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی(مجری طرح: دکتر مسعود افشاری‌مفرد) تدوین شده است صبح امروز در هشتمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت، معدن وتجارت تقدیر شد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، هشتمین جشنواره پژوهش و فناوری ایران با محورهای انتخاب طرح پژوهشی صنعتی، معدنی و تجاری و پژوهشگر برتر، انتخاب سازمان صنعت، معدن و تجارت برتر در حوزه آموز... ادامه »
 • در نشست هم اندیشی قائم مقام وزیر در امور بازرگانی با موسسه مطرح شد: استفاده از ظرفیت های موسسه در پشتیبانی علمی و پژوهشی از وزارت صنعت، معدن وتجارت و ذینفعان بخش

  اخبار . 1398/08/25
  دکتر مرجان فقیه نصیری رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی در نشست هم اندیشی قائم وزیر در امور بازرگانی از طراحی مدل جدید کسب وکار موسسه با ذی نفعان خبر داد  و افزود: در حال حاضر بیشتر فعالیت های موسسه در مسیر انجام طرح های کاربردی صورت می گیرد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، وی اظهار کرد: علی رغم به محدودیت های بودجه ای در موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، حجم و فشار کاری موسسه بدلیل نوع نیازهای اعلام شده بسیار بیشتر از قبل شده است. رییس موسسه مطالعات و پژوهش ها... ادامه »
 • گفتمان ما، محفلی جهت در میان گذاری اندیشه ها و پندارها در خصوص موضوعات اقتصادی سیاسی کشور + فایل ارائه کتاب

  اخبار . 1398/08/06
  کتاب اقتصاد فقیر کتاب ایران بین دو انقلاب  کتاب تاریخ فکری لیبرالیسم کتاب نظام جهانی مدرن(کشاورزی سرمایه‌دارانه و خاستگاه‌های اقتصاد جهانی اروپا در سده شانزدهم) کتاب توسعه به مثابه آزادی کتاب دولت کارآفرین کتاب چرا ملت ها شکست می خورند؟ سیاستگذاری اقتصادی در ایران و تکنوکراسی    فریب طعمه ها - اقتصاد دستکاری و فریب اقتصاد ناهنجاری‌های پنهان اجتماعی Freakonomics ناگفته‌های بورس ایران... ادامه »
 • قدردانی قائم مقام وزیر در امور بازرگانی از موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی

  اخبار . 1398/07/07
  حسین مدرس خیابانی، قائم مقام وزیر در امور بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای از زحمات دکتر مرجان فقیه نصیری رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی و دکتر علیرضا گرشاسبی کارگروه کارشناسی تدوین پیش نویس نقشه راه تنظیم بازار تقدیر و تشکر کرد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، بر حسب تاکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) تدوین برنامه های عملیاتی تنظیم بازار به زودی در دستور کار کارگروه کارشناسی مربوطه قرار خواهد گرفت. بر اساس این گزارش،‌ کارگروهی مشترک برای ا... ادامه »
 • قائم مقام وزیر صمت اعلام کرد: نقشه راه تنظیم بازار کشور با محوریت موسسه مطالعات و پژوهش بازرگانی تهیه شد

  اخبار . 1398/07/06
  قائم مقام وزیر صمت اعلام کرد: در راستای دستور مقام معظم رهبری، نقشه راه برای تنظیم بازار کشور و الزامات اجرایی آن با محوریت موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی تهیه گردید. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی،مدرس خیابانی با اشاره به دستور مقام معظم رهبری در خصوص تهیه نقشه راه برای تنظیم بازار کشور، اظهار داشت: این نقشه راه و الزامات اجرایی آن با محوریت موسسه مطالعات و پژوهش بازرگانی و اعمال نظرات تعدادی از خبرگان این حوزه تهیه شده و به مقامات ذیصلاح ارسال شده است.  وی در مور... ادامه »
 • سرپرست گروه پژوهش‌های اقتصاد کلان وآینده‌پژوهشی منصوب شد

  اخبار . 1398/07/06
  دكتر مرجان فقیه نصیری رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني طي حكمي حسن ولی بیگی را به عنوان سرپرست گروه پژوهش‌های اقتصاد کلان وآینده‌پژوهشی موسسه منصوب كرد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، متن حكم دكتر مرجان فقیه نصیری براي انتصاب حسن ولی بیگی به عنوان سرپرست سرپرست گروه پژوهش‌های اقتصاد کلان وآینده‌پژوهشی موسسه بدين شرح است:  با عنایت به سوابق علمی، اجرایی و تجربیات ارزشمند جنابعالی و با توجه به ضرورت تخصیص بهینه منابع و پاسخ‌گویی سریع و بهنگام به ذینفعان اصلی موس... ادامه »
 • سرپرست گروه پژوهش‌های بازرگانی داخلی منصوب شد

  اخبار . 1398/07/06
  دكتر مرجان فقیه نصیری رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني طي حكمي محمدرضا سعادت را به عنوان سرپرست گروه پژوهش های بازرگانی داخلی موسسه منصوب كرد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، متن حكم دكتر مرجان فقیه نصیری براي انتصاب محمدرضا سعادت به عنوان سرپرست گروه پژوهش های بازرگانی داخلی موسسه بدين شرح است:  با عنایت به سوابق علمی، اجرایی و تجربیات ارزشمند جنابعالی و با توجه به ضرورت تخصیص بهینه منابع و پاسخ‌گویی سریع و بهنگام به ذینفعان اصلی موسسه و بنا به پیشنهاد معاون پ... ادامه »
 • سرپرست مدیریت اسناد و پایگاه‌های آماری و اطلاعاتی منصوب شد

  اخبار . 1398/07/06
  دكتر مرجان فقیه نصیری رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني طي حكمي محمد رضایی پور را به عنوان سرپرست مدیریت اسناد و پایگاه‌های آماری و اطلاعاتی موسسه منصوب كرد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، متن حكم دكتر مرجان فقیه نصیری براي انتصاب محمد رضایی پور به عنوان سرپرست مدیریت اسناد و پایگاه‌های آماری و اطلاعاتی موسسه بدين شرح است:با عنایت به سوابق علمی، اجرایی و تجربیات ارزشمند جنابعالی و بنا به پیشنهاد معاون محترم پژوهشی به موجب این حکم به عنوان « سرپرست مدیریت اسناد ... ادامه »
 • سرپرست مدیریت نشر علمی منصوب شد

  اخبار . 1398/07/06
  دكتر مرجان فقیه نصیری رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني طي حكمي محمد راستی را به عنوان سرپرست مدیریت نشر علمی موسسه منصوب كرد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، متن حكم دكتر مرجان فقیه نصیری براي انتصاب محمد راستی به عنوان سرپرست مدیریت نشر علمی موسسه بدين شرح است:  با عنایت به سوابق علمی، اجرایی و تجربیات ارزشمند جنابعالی و بنا به پیشنهاد معاون پژوهشی به موجب این حکم به عنوان «سرپرست مدیریت نشر علمی» موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی منصوب می‏شوید. با عنایت به و... ادامه »
 • مروری بر کتاب تفکر چین باستان و قدرت چین امروز

  اخبار . 1398/06/31
  نشست تخصصی معرفی کتاب تفکر چین باستان و قدرت چین امروز با حضور ابوالفضل علمایی فر، مترجم کتاب،‌ دکتر علی دینی و مسعود کمالی اردکانی اعضای هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، محسن شریعتی نیا عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی و د کتر محمد زارع کارشناس بین الملل در حوزه روابط چین در موسسه برگزار شد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی،‌ آقای ابوالفضل علمایی فر بعنوان مترجم کتاب و اولین سخنران نشست با اشاره به اینکه کتاب "تفکر چین باستان و قد... ادامه »
 • نقش مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات در ارتقای عملکرد استارت آپ ها

  اخبار . 1398/06/25
  همایش هم اندیشی SPها و استارت‌آپ‌ها با حضور دکتر مرجان فقیه نصیری رئیس موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، علیرضا ملکی،‌ مدیر عامل مرکز ملي شماره گذاري کالا و خدمات ايران و جمعی از استارت‌آپ‌ها در سالن همایش‌های مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران  برگزار شد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، دکتر فقیه نصیری در این همایش ضمن تبیین موضوع جهانی‌شدن به بررسی وضعیت ایران و نقش کسب‌وکارهای نوپا اشاره کرد و گفت: صندوق بين‌المللي پول، جهانی‌شدن را در رشد وابستگي متقابل اقتصا... ادامه »
 • بررسی وضعیت تولید و توزیع نان در استان اصفهان

  اخبار . 1398/06/11
  پیرو تکلیف کارگروه تنظیم بازار کل کشور در خصوص بررسی وضعیت تولید، توزیع و قیمت گذاری نان در استان اصفهان، دکتر مرجان فقیه نصیری رییس موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی با دکتر ایرج موفق رییس سازمان صنعت معدن و تجارت استان اصفهان دیدار و موضوع را با حضور مدیران ذی ربط مورد بررسی قرار گرفت. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، در این دیدار طرفین بر تنظیم بازار آرد و نان تاکید و بررسی افزایش راهکارهای بهبود کیفی تولید نان در استان اصفهان را در دستور کار قرار دادند. همچنین در ا... ادامه »
 • در نشست هم اندیشی افزایش حمایت های صادراتی مطرح شد: تاکید بر پشتیبانی علمی موسسه در تمامی فعالیت های مرتبط با تجارت خارجی

  اخبار . 1398/06/06
  حسین مدرس خیابانی قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی، در جلسه نشست هم اندیشی افزایش حمایت های صادراتی در شرایط تحریم که با حضور رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران و نمایندگان جامعه صادرکنندگان کشور برگزار شد ، محورهای توسعه صادرات در کشور را تبیین کردند. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی در این جلسه ابتدا تشکل های صادراتی، موانع و مشکلات موجود در شرایط تحریم را مطرح کردند و قائم مقام وزیر صمت ضمن تشک... ادامه »
 • فروشگاه مرکزی شرکت چاپ و نشر بازرگانی افتتاح شد

  اخبار . 1398/05/28
  فروشگاه مرکزی شرکت چاپ و نشر بازرگانی با مشارکت موسسه کتابشار با حضور معاونان، مدیران عامل شرکت های تابعه و پژوهشگران موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی صبح امروز افتتاح شد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، شرکت چاپ و نشر بازرگانی به منظور استفاده از تجارب بخش خصوصی در حوزه توزیع و فروش، فروشگاه مرکزی خود را افتتاح کرد و قرار است تا علاوه بر کتاب های اقتصادی، بازرگانی و تجاری، کتاب های حوزه های مختلف را نیز به فروش برساند. همچنین در این مراسم جشن امضا کتاب زبان صورت با ... ادامه »
 • در بازدید قائم مقام وزیر در امور بازرگانی از موسسه مطرح شد: تبیین حوزه های ماموریتی موسسه بر فضای جدید سیاستگذاری بخش بازرگانی

  اخبار . 1398/05/14
  با حضور دکتر مدرس خیابانی، قائم مقام وزیر در امور بازرگانی ، مهندس یزدان سیف  معاون وزیر و مدیرعامل شرکت مادر تخصصي بازرگانی دولتی ایران و دکترمرجان فقیه نصیری رییس موسسه ، جلسه‌ای در موسسه مطالعات وپژوهش های بازرگانی برگزار گردید . به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، ابتدا گزارشی از عملکرد سال97  موسسه در پشتیبانی سیاستگذاری حوزه بازرگانی، زنجیره ارزش، شوراها ، کارگروه های تخصصی، اهداف، ماموریت ها و برنامه های سال 98 ارایه گردید و سپس عملکرد مرکز ملی شماره گذاری کالا وخدما... ادامه »
 • مجمع عمومي عادي ساليانه شركت چاپ و نشر بازرگاني برگزار شد

  اخبار . 1398/05/01
  مجمع عمومي عادي ساليانه  شركت چاپ و نشر بازرگاني با حضور رییس مجمع و مدیرکل دفتر بودجه و امور مجامع و معاون ایشان ، حسابرس مستقل و بازرس قانوني و اعضای هیات مدیره شركت برگزار شد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، در اين جلسه گزارش هيات مديره و حسابرس و بازرس قانوني شركت چاپ و نشر بازرگاني در مورد عملكرد سال مالي منتهي به 29/12/1397 ارایه و صورت هاي مالي، ترازنامه و حساب عملكرد سود و زيان براي سال مالي منتهي به 29/12/1397 بررسی و تصويب شد. در مجمع عمومي عادي ساليانه  شركت... ادامه »
 • مجمع عمومي عادي هيات امنا مركز آموزش بازرگاني برگزار شد

  اخبار . 1398/05/01
  مجمع عمومي عادي هيات امنا مركز آموزش بازرگاني با حضور مشاور وزیر، دکتر نجفی،‌ رییس مجمع و مدیرکل دفتر بودجه و امور مجامع و معاون ایشان، حسابرس مستقل و بازرس قانوني و اعضای هیات مدیره شركت برگزار شد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، در اين جلسه گزارش هيات مديره و حسابرس و بازرس قانوني مركز آموزش بازرگاني در مورد عملكرد سال مالي منتهي به 29/12/1397 ارايه شد و صورت هاي مالي، ترازنامه و حساب عملكرد سود و زيان براي سال مالي منتهي به 29/12/1397 بررسي و تصويب شد. همچنين پس از ... ادامه »
 • برگزاری سومین جلسه شورای راهبری تدوین سیاست های صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت

  اخبار . 1398/04/26
  سومین جلسه «شورای راهبری تدوین سیاست‌های صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت با حضور نمایندگان اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران و ایران، وزارت امور اقتصادی، ‌سازمان برنامه بودجه، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اساتید دانشگاه های شریف و بهشتی و ...  در موسسه برگزار شد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، تدوین سیاست‌های صنعتی و فناوری یکی از محورهای دهگانه برنامه رونق تولید وزارت صمت در سال جاری است که با محوریت موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی و همکاری سایر ... ادامه »
 • همکاری فی مابین مرکز آموزش بازرگانی و گمرک جمهوری اسلامی ایران

  اخبار . 1398/03/29
  پیرو همکاری فی مابین مرکز آموزش بازرگانی و  گمرک جمهوری اسلامی ایران دوره آموزشی قوانین  و مقررات گمرک (ویژه نائبان گمرک  در شرکت  پست ) از تاریخ 9 تیر ماه در محل مرکز آموزش بازرگانی برگزار می گردد. لیست کامل دوره های بازرگانی مرکز آموزش بازرگانی لیست کامل دوره های مجازی مرکز آموزش بازرگانی... ادامه »
 • بازدید نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مشاور عالی مجمع تشخیص مصلحت نظام از موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی

  اخبار . 1398/03/21
  در  نشستی که در موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی برگزار شد، ضمن اعلام نقطه نظرات نمایندگان  مجلس شورای اسلامی، در خصوص مهمترین مسایل پیش روی صنعت، معدن و تجارت،‌ رییس موسسه نیز گزارشاتی را  در این حوزه ارایه کردند. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، در این دیدار که با حضور دکتر مرجان فقیه نصیری رییس و مدیران موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی و دکتر مالکی مشاور عالی مجمع تشخیص مصلحت نظام، حجت الاسلام والمسلمین حسینی کیا، دبیر کمیسیون صنایع، دکتر جاسمی،‌ عضو کمیسیون امنیت... ادامه »
 • بررسی سیاست های اصلاح قیمت سوخت در موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی

  اخبار . 1398/03/18
  نشست علمی با هدف بررسی سیاست‌های مرتبط با اصلاح قیمت سوخت و گزینه‌های اعمال این سیاست با حضور نمایندگانی از مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی، سازمان برنامه و بودجه و سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت در موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، دکتر حسن حیدری،‌ پژوهشگر موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی در این نشست با اشاره به اینکه از سال 1355 تا سال 1397 قیمت بنزین از 6 ریال به 10 هزار ریال افزایش یافته که به معنای افزایش بیش از 1655 درصدی ... ادامه »
 • رونق تولید عامل اشتغالزایی و بهبود وضعیت معیشتی مردم

  اخبار . 1398/03/11
  رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی با بیان اینکه حمایت از تولید داخلی همواره به‌عنوان یکی از  درخواست‌های تولیدکنندگان داخلی و دغدغه‌های دولت مطرح بوده است گفت: دولت موظف است موانع تولید داخلی را برطرف کرده و زمینه افزایش تولید و رونق کمی و کیفی آن را در کشور فراهم نماید. تلاش برای تحقق شعار سال 1398 مبنی بر رونق تولید وظیفه همه مسئولین و مردم است زیرا این موضوع اشتغال‌زایی و بهبود وضعیت معیشتی مردم را به دنبال دارد.  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، دکتر مرجان فقیه... ادامه »
 • شوک‌های قیمت مصرف کننده و جایگاه کلیدی فروشگاه‌های زنجیره‌ای در مدیریت بازار

  اخبار . 1398/02/31
  خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای، بازگشت تحریم‌های غیرمنصفانه آمریکا علیه ایران و درنتیجه  تشدید مشکلات اقتصادی نظیر افزایش بی‌رویه نرخ ارز، شتاب‌گیری تورم و کاهش قدرت خرید مردم، انتظارات تورمی و خرید کالا بیش از نیاز مصرفی توسط برخی مصرف‌کنندگان؛ لزوم اتخاذ تدابیر ویژه و اقدامات لازم برای انتظام بخشیدن به بازار کالا به‌خصوص رساندن میزان کالای مورد نیاز مصرف‌کنندگان به آن‌ها با تاکید بر مولفه‌های کلیدی همچون  لزوم رساندن کالا در زمان مناسب، قیمت مناسب و با کیفیت قابل قبول در شرایط فعلی را بی... ادامه »
 • ضرورت تدوین سند دیپلماسی اقتصادی برای کشور

  اخبار . 1398/02/31
  رابطه سیاست خارجی و توسعه اقتصادی از نوع ارتباط دو امر کلی‌تر یعنی رابطه سیاست و اقتصاد ناشی می‌شود. رویکرد‌ها و دیدگاه‌های نظری مختلفی در مورد رابطه سیاست خارجی و توسعه اقتصادی وجود دارد. تجربه تاریخی حاکی از آن است که در حوزه سیاست، رئالیسم و در حوزه اقتصاد لیبرالیسم سلطه طولانی داشته‌اند. در اثر سلطه لیبرالیسم بر حوزه مطالعات اقتصادی و تفوق رئالیسم بر مطالعات سیاسی، تعامل مسائل سیاسی و اقتصادی مورد غفلت قرار گرفته است، زیرا هر دو مکتب، به سیاست و اقتصاد به‌صورت حوزه‌هایی کاملا مستقل و جدا از ... ادامه »
 • محمدرضا یاورزاده مشاور رئیس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی شد

  اخبار . 1398/02/28
  دكتر مرجان فقیه نصیری رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني طي حكمي دکتر محمدرضا یاورزاده را به سمت مشاور رییس موسسه منصوب كرد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، متن حكم دكتر مرجان فقیه نصیری براي انتصاب دکتر محمدرضا یاورزاده به عنوان مشاور رییس موسسه بدين شرح است: با عنايت به سوابق علمي، اجرايي و تجربيات ارزشمند جنابعالي، به موجب اين حكم به عنوان «مشاور رئيس» موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني منصوب مي‌شويد. اميد است بر پايه اصول قانون‌مداري، اعتدال‌گرايي و منشور ... ادامه »
 • صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه شرکتی؛ راهکار متنوع‌سازی تأمین مالی نوآوری

  اخبار . 1398/02/17
  نوآوری به عنوان عامل تمایز زا، نقشی اساسی در حیات یا ممات شرکت‌ها ایفا می‌نماید و یکی از مهم‌ترین ابعاد رقابت‌پذیر شدن تولیدات بنگاه‌ها در دنیای امروز، توسعه فناوری و نوآوری است. در کشور ما، عوامل مختلفی موجب کاهش توانمندی بسیاری از بنگاه‌ها برای توسعه فناوری شده است که یکی از این عوامل، محدود بودن شیوه‌های تأمین مالی است. از همین رو، موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی اقدام به برگزاری نشست تخصصی با عنوان «مسائل پیش روی صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه شرکتی (CVC) در ایران» نمود. در این نشست که رو... ادامه »
 • تحلیلی بر برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر رونق تولید

  اخبار . 1398/02/16
  یکی از مهم‌ترین وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی بخش تولید و بازرگانی کشور «رونق تولید» است که همواره به عنوان یکی از اهداف در تدوین برنامه‌ها و اقدامات این وزارتخانه مورد توجه بوده است. در سال 1398 نیز با توجه به نامگذاری این سال و تاکید مقام معظم رهبری به «رونق تولید» و همچنین در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه‌های ویژه‌ای در 7 محور کلان و 36 برنامه طراحی و تدوین نموده است. محورهای این برنامه شامل توسعه تولید و تعميق  ساخت داخل، توسعه صادرات غیر نف... ادامه »
 • بازدید رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی از نمایشگاه کتاب

  اخبار . 1398/02/11
  دکتر مرجان فقیه نصیری، رییس موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی همزمان با برپایی سی و دومین دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به بازدید از این نمایشگاه رفت. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، دکتر مرجان فقیه نصیری، رییس موسسه همزمان با برپایی سی و دومین دوره از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، با حضور در این نمایشگاه به بازدید از غرفه شرکت چاپ و نشر بازرگانی و سایر غرفه ها پرداخت. وی ضمن تاکید بر ترویج فرهنگ کتاب خوانی به خصوص در حوزه اقتصاد، تجارت و بازرگانی افزود... ادامه »
 • برگزاری نخستین نشست تخصصی توسط شرکت چاپ و نشر بازرگانی در نمایشگاه کتاب

  اخبار . 1398/02/10
  نخستین نشست‌های تخصصی با عناوین بازرگانی و تجاری با حضور نویسندگان کتاب‌ها در غرفه شرکت چاپ و نشر بازرگانی بازرگانی در سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، در نخستین نشست دکتر داریوش مبصر،‌ دکتر افسانه شفیعی و دکتر الهام اسماعیلی‌پور به عنوان نویسندگان کتاب ساختار صنعتی ایران در آیینه برنامه‌های توسعه ای و دکتر ابراهیم گرجی و دکتر فرزانه انواری نویسندگان کتاب اقتصاد نئوکلاسیک و چالش های پیش رو میزبان غرفه شرکت چاپ و نشر با... ادامه »
 • حضور شرکت چاپ و نشر بازرگانی در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

  اخبار . 1398/02/07
  شرکت چاپ و نشر بازرگانی  در سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضوریافت. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «خواندن توانستن است» از ۴ تا ۱۴ اردیبهشت ماه در مصلای امام خمینی (ره) از ساعت 10 صبح تا 20 عصر برگزار می شود.  شرکت چاپ و نشر بازرگانی، امسال نیز مانند سال های گذشته در نمایشگاه بین المللی کتاب، میزبان فرهیختگان حوزه تجارت، بازاریابی، مدیریت، اقتصاد و ... می باشد.  سالن F6، غرفه  17... ادامه »
 • بررسی ضرورت تحول در ساختار تولیدی و صادراتی ایران بر اساس نظریه‌ پیچیدگی اقتصادی و فضای محصول

  اخبار . 1398/02/02
  امید رنجبر کارشناس ارشد بازرگانی خارجی سازمان توسعه تجارت ایران در سخنرانی علمی با عنوان بررسی ضرورت تحول در ساختار تولیدی و صادراتی ایران: کاربرد نظریه‌های پیچیدگی اقتصادی و فضای محصول گفت: تولید کالاها نیازمند مهیا بودن مجموعه‌ای از قابلیت‌ها (Capabilities) است که این قابلیت‌ها شامل عوامل کلاسیک (سرمایه فیزیکی، نیروی کار، منابع طبیعی)، دانش مولد (تجارب مهارتی و فنی انباشته شده در افراد) و زیرساخت‌های اجتماعی (ساختار نهادی، فرهنگ و ‌سرمایه اجتماعی) است. وی با بیان اینکه محتوای قابلیتی انباشت ش... ادامه »
 • میزگرد مدیریت افکار عمومی در صنعت

  اخبار . 1398/01/31
  میزگرد «مدیریت افکار عمومی در صنعت» با همکاری مشترک گروه پژوهش‌های صنعت و معدن موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی و پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، در حاشیه همایش «ارتباط علوم انسانی، تولید و صنعت» برگزار گردید. هدف از برپایی این نشست آشنایی با مبانی مدیریت افکار عمومی و تبیین چگونگی شناخت و تحلیل این‌گونه مهارت‌ها در رشته فعالیت‌های صنعتی با محوریت صنعت خودرو بود.  در ابتدای میزگرد جناب آقای دکتر سالار کسرایی -عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی-، هدف از برگزاری این میزگ... ادامه »
 • اهمیت راهبردی بندر چابهار در تعاملات منطقه بین ایران و شرکای تجاری

  اخبار . 1398/01/27
  عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی گفت: دولت به چابهار بعنوان یک بندر استراتژیک و تنها بندر اقیانوسی کشور نگاه خاصی دارد و سرمایه‌گذاری هنگفتی نیز در بندر چابهار انجام داده است. این نگرش تا حدودی به کریدور ترانزیتی شرق ارتباط پیدا می‌کند. هندی‌ها هم همواره به بندر چابهار برای ورود به افغانستان، ترانزیت و صادرات خود نگاه خاصی داشته‌اند.  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، در میزگردی که تحت عنوان "اهمیت راهبردی بندر چابهار در تعاملات منطقه‌ای ایران و هند" با حضو... ادامه »
 • شناسایی علل عدم حضور ایران در زنجیره ارزش جهانی خودرو و راهکارهایی برای هم‌پیوندی

  اخبار . 1398/01/27
  با توجه‌ به عدم موفقیت صنعت خودروی کشور در بهره‌گیری از فرصت‌های حضور سرمایه‌گذاران خارجی برای الحاق به زنجیره ارزش جهانی خودرو و ارتقای کیفیت محصولات تولیدی، میزگرد «عدم هم‌پیوندی صنعت خودروی ایران در زنجیره ارزش جهانی: علت‌ها و راهکارهای اساسی» با حضور خبرگان این حوزه، توسط گروه پژوهش‌های صنعت و معدن در موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی برگزار شد. در این میزگرد تحولات صنعت خودروسازی در ایران و جهان، تجربیات همکاری شرکت‌های خودروساز ایرانی با شرکای خارجی، چرایی عدم موفقیت در بازارهای جهانی و د... ادامه »
 • نقش تولید کننده در حمایت از کالای ایرانی

  اخبار . 1398/01/25
  سال جاری، سال حمایت از کالای ایرانی نامیده شده است. شاید در ابتدای امر این برداشت بوجود آید که مخاطب این نامگذاری مصرف‌کنندگان جامعه است، اما نگاه دقیق تر به این مقوله نشان می دهد که حمایت از کالای ایرانی نیازمند اهتمام و کوشش کلیه ذینفعان زنجیره تولید، عرضه و مصرف کالاست. از این رو بخش عرضه شامل تولیدکنندگان و توزیع کنندگان نیز لازم است اصلاحات لازم را در فرآیند های تولید و عرضه خود نظیر تامین، طراحی، تولید، بازاریابی و فروش صورت دهند تا کالایی با کیفیت بیشتر، هزینه کمتر و شرایط عرضه بهتر را رو... ادامه »
 • تهیه و تدوین بسته قانونی جهت تضمین اجرای قراردادهای سرمایه گذاری مشترک

  اخبار . 1398/01/25
  امروزه حضور در عرصه تجارت خارجی الزاماتی را برای  فعالین اقتصادی ایجاب می‌کند. مشارکت در زنجیره‌های ارزش، با هدف افزایش سهم هر کشور در تعاملات اقتصادی دو‌جانبه یا چند‌جانبه در تجارت جهانی، گسترش همکاری‌های اقتصادی مشترک را بین کشورهای مختلف و فعالان اقتصادی آن کشورها اجتناب ناپذیر می‌کند. شیوه‌های مختلفی برای مشارکت در انجام یک فعالیت اقتصادی مشترک وجود دارد که برخی از آنها با ایجاد یک شخصیت حقوقی جدید و برخی بدون نیاز به طی چنین فرایندهایی شکل می‌گیرند. یکی از شیوه‌های قابل بکارگیری در مشارکت د... ادامه »
 • پیش شرط های ارتقای جایگاه ایران در زنجیره ارزش جهانی

  اخبار . 1398/01/25
  در شرایط کنونی اقتصاد جهانی، تقطيع بين المللي فرايندها و مراحل مختلف توليد در قالب زنجیره های جهانی ارزش، فرصتهاي بيشتري به كشورهاي درحال توسعه و حتي كشورهاي باكمترين درجه توسعه يافتگي مي دهد تا بر اساس منابع و مزيتهاي نسبي خود ازجمله نيروي كار ارزان به مرحله يا سطحي از  زنجيره هاي جهاني ارزش وارد شده و بتدريج بكوشند تا به مراحل و سطوح بالاتر ارتقا يابند. كشورهاي توسعه يافته اي كه حتی توان توليد تمامی قطعات يك كالاي نهايي را دارند، ترجيح مي دهند از منابع و مزيتهاي نسبي ساير كشورها براي توليد كال... ادامه »
 • موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی بررسی کرد: پیامدهای سیاست ارزی بر تولید و تجارت اقتصاد ایران

  اخبار . 1398/01/25
  1) مقدمه اقتصاد ایران در شرایط حساس کنونی جنگ اقتصادی با دو چالش کلیدی رکود و تورم مواجه است. براین اساس نیاز است تمام سیاستگذاری ها و برنامه ریزی ها معطوف به این دو موضوع حساس باشد. از آنجا که ایجاد تحرک اقتصادی و کنترل تورم دو هدف متناقض می باشند؛ لذا تمرکز بودجه با رویکرد ایجاد تعادل بین این دو موضوع بسیار ضروری است. به بیان دیگر از یکسو می باید از افزایش هزینه های دولت اجتناب کرد و از سوی دیگر می بایست زمینه های لازم برای ایجاد تقاضا، افزایش سرمایه گذاری و تولید را فراهم ساخت.   2) ... ادامه »
 • برندسازی لازمه پایداری صنعت فروشگاهی در نظام توزیع ایران

  اخبار . 1398/01/25
  برند و برندسازی در فروشگاه‌های زنجیره ای به تدریج جایگاه خود را از یک مفهوم لوکس به یکی از ارکان و الزامات بلامنازع خرده‌فروشی مدرن ارتقا داده است،‌ چرا که مصرف‌کننده به‌جای آنکه تنها به "فعل خرید" از یک فروشگاه‌ توجه کند، با تاثیر‌پذیری از علامتی که از "برندهای محصولی" دریافت می‌کند اقدام به خرید می‌نماید. اهمیت این مساله نیز از آنجاست که مشتریان به عنوان منبع اصلی سودآوری ویا به عبارتی به منزله "دارایی" واحدهای فروشگاهی محسوب می‌شوند. به عبارتی،‌ شرط اصلی بقا در بازار "تقاضامدار"، تسخیر سهم بی... ادامه »
 • دلاریزه کردن و جنبش جهانی ضد آن

  اخبار . 1398/01/20
  مفهوم دلاریزه کردن (دلاری کردن) به وضعیتی اشاره دارد که یک پول خارجی علاوه بر پول داخلی به‌عنوان وسیله مبادله (پول) به کار رود که به این وضعیت، گاهی اوقات جانشینی پول نیز گفته می‌شود. دلاریزه کردن معمولاً در کشورهای درحال‌توسعه‌ای که دولت مرکزی ضعیفی دارند یا محیط اقتصادی آن‌ها بی‌ثبات است به کار می‌رود. برای مثال، کشوری که تورم زیاد و غیرقابل‌کنترلی دارد ممکن است آن کشور یا شهروندان آن کشور برای معاملات روزمره خود از پولی استفاده کنند که بر اساس شواهد تاریخی از ثبات برخوردار بوده است (نظیر دلار... ادامه »
 • رونمایی کتاب ساختار صنعتی ایران در آینه برنامه های توسعه ای

  اخبار . 1398/01/20
  روز 13 اسفند 1397 کتاب "ساختار صنعتی ایران در آینه برنامه های توسعه ای، آثار سیاستهای صنعتی، تجاری و فناوری بر رشته فعالیت های صنعتی کشور" در موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی رونمائی شد. در این نشست که با حضور دکتر داریوش مبصر مشاور رئیس موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی، مهندس علی حق گو عضو کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران، دکتر حسین میرجلیلی دانشیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، دکتر محسن اتابکی مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت و دکتر مه... ادامه »
 • علیرضا ملکی سرپرست مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران شد

  اخبار . 1397/12/28
  دکتر مرجان فقیه نصیری رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی طی حکمی علیرضا ملکی را به عنوان سرپرست مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران منصوب کرد.  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، متن حکم دکتر مرجان فقیه نصیری رییس موسسه برای انتصاب علیرضا ملکی به عنوان سرپرست مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران بدین شرح است: با عنایت به تجارب علمی، اجرایی و شایستگی‌های حرفه‌ای جنابعالی، به موجب این حکم به عنوان « سرپرست مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران » منصوب می‌شوید... ادامه »
 • بررسی راهکارهای تحریک تقاضای نوسازی اتوبوس‌های درون شهری

  اخبار . 1397/12/25
  اتاق فکر «بررسی راهکارهای تحریک تقاضای نوسازی اتوبوس‌های درون شهری» با حضور نمایندگانی از شرکت‌های ایران خودرو دیزل، پیشرو دیزل آسیا، عقاب افشان، شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، سازمان شهرداری ها و دهیاری ها و پژوهشکده خودرو، سوخت و محیط زیست دانشگاه تهران توسط گروه‌ پژوهش‌های صنعت و معدن موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی برگزار شد.  به گزارش روابط عمومی موسسه، در ابتدای جلسه دکتر مجید جلیلی مجری گزارش پژوهشی «راهکارهای تحریک تقاضای نوسازی اتوبوس‌های درون شهری مشمول ما... ادامه »
 • امضای تفاهم نامه همکاری مشترک موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی و پژوهشکده مطالعات فناوری

  اخبار . 1397/12/25
  به منظور توسعه همکاری‌های علمی، پژوهشی و آموزشی و تبادل تجربیات علمی، تفاهم نامه همکاری میان موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی و پژوهشکده مطالعات فناوری به امضا رسید. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، این یادداشت همکاری به منظور انجام مطالعات مشترک به منظور پشتیبانی علمی از تصمیم‌ها و برنامه‌های ارتقای فناوری در صنایع راهبردی؛پشتیبانی از انجام پژوهش‌های حوزه‌ مطالعات علم، فناوری و نوآوری، بر مبنای نیازها و مسائل بخش صنعت، معدن و تجارت کشور؛مشاوره جهت بررسی، تحلیل و ارائه... ادامه »
 • برگزاری جلسه مشترک رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت صمت با رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی

  اخبار . 1397/12/19
  دکتر مرجان فقیه‌نصیری رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی با دکتر محمدرضا انواری رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت صنعت، معدن و تجارت طی جلسه‌ای با موضوع بررسی ظرفیت‌های موسسه و استفاده از توانمندی‌های آن در حوزه اطلاع رسانی و مدیریت افکار عمومی دیدار و گفت و گو کردند. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، مرجان فقیه نصیری در این دیدار گفت: بیشتر فعالیت های موسسه در حوزه پژوهش و تحقیق است و خروجی های آن در قالب یادداشت های رسانه ای در رسانه ها به چاپ می رسد که این... ادامه »
 • چالش‌های نظام بانکی و راهکارهای پیشگیری از آن در صورت وقوع بحران

  اخبار . 1397/11/10
  پژوهشگر مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی گفت: بررسی سهم نظام بانکی در تأمین مالی بخش‌های اقتصادی (حدود 81 درصد) بانک محور بودن تأمین مالی کشور را نشان می‌دهد. سهم نظام بانکی در تأمین مالی بخش صنعت و معدن حدود 30 درصد بوده است. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی،‌ دکتر سحر بشیری در میزگرد تخصصی چالش‌های نظام بانکی و تبعات آن بر بخش صنعت که در موسسه برگزار شد، با بیان اینکه ایران طی دوره 2018/2017 میلادی در شاخص رقابت‌پذیری رتبه 69 را در میان 137 کشور کسب کرده است افزود: ... ادامه »
 • ایجاد فضای رقابتی در کسب و کارها، راهکاری جهت مداخله دولت در بازار

  اخبار . 1397/11/09
  در راستای بررسی آثار مداخله دولت در اقتصاد، میزگردی با عنوان" دولت مداخله‌گر یا سیاست‌گذار؟ قیمت‌گذار یا مقررات‌گذار؟" در مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی با حضور کارشناسانی از مرکز پژوهش‌های مجلس، سازمان حمایت، معاونت اقتصادی وزارت صنعت، معدن و تجارت و فعالان بخش خصوصی برگزار شد. محورهای کلیدی میزگرد مذکور به  چالش‌ها و آثار  مقررات‌گذاری قیمتی در اقتصاد ایران و راهکارهایی برای بهبود اختصاص داشت. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، دکتر خلیل حیدری مدیر گروه بازرگانی دا... ادامه »
 • ارتباط تنگاتنگ سیاست های ارزی با سیاست های پولی، تجاری و صنعتی

  اخبار . 1397/11/09
  در میزگرد تخصصی "تحولات بازار ارز و آینده پیش رو" که توسط گروه اقتصاد کلان و آینده پژوهی مؤسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی برگزار شد، دانشيار پژوهشکده اقتصاد و مدیریت پژوهشگاه علوم انسانی، عوامل تعیین کننده نرخ ارز را مشتمل بر عوامل بنیادین بازار ارز و عوامل مؤثر در شکل گیری انتظارات عنوان کرد و گفت: عوامل بنیادین بازار ارز شامل تورم داخلی، تورم طرف  های خارجی، رشد نقدینگی، رشد تولید ناخالص داخلی و ... می‌باشد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، دکتر حسین میر جلیلی  بر سا... ادامه »
 • ضرورت اصلاح رویکردهای فردی، ملی و بین المللی سیاسی و اقتصادی و حضور پررنگ در زنجیره ارزش جهانی

  اخبار . 1397/11/03
  جلسه بررسی" وزن تحریم های بین المللی و  سیاست داخلی در توضیح شرایط اقتصادی کشور"  با هدف تحلیل شرایط اقتصادی کشور از منظر تاثیر تحریم های بین المللی و همچنین سیاست های داخلی اتخاذ شده با حضور دکتر وحید بزرگی مدیر گروه پژوهش های حقوق اقتصادی و بازرگانی، دکتر محسن شریعتی نیا استادیار پژوهشکده مطالعات منطقه ای در دانشگاه شهید بهشتی، امین مالکی و فرزاد مرادپور از اعضای هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش های برگزار شد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، دکتر وحید بزرگی مدير گروه م... ادامه »
 • تاکید رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی در جلسه با معاون برنامه ریزی بر وظیفه سیاست سازی برای تصمیم گیران بخش صنعت ، معدن و تجارت

  اخبار . 1397/10/25
  دکتر مرجان فقیه نصیری در جلسه مشترک مدیران موسسه و معاونت برنامه ریزی که با حضور دکتر سعید زرندی معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، مدیران ذیربط معاونت و موسسه برگزار شد ضمن ارایه گزارش مختصری از عملکرد موسسه بر نقش و وظیفه موسسه در انجام پژوهش های مساله محور و اظهارنظر و مشاوره های تخصصی و ارایه دیدگاه های علمی و حضور مستمر برای اثربخش وزارت متبوع در شوراهای عالی کشور، تاکید کرد.   به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، فقیه نصیری افزود: موسسه باید سیاست‌ساز باشد و ... ادامه »
 • راهکارهای مناسب جهت دسترسی ایران به بازار افریقا برای توسعه صادرات

  اخبار . 1397/09/10
  میزگرد اثرات انعقاد موافقت‌نامه تجارت آزاد آفریقا بر صادرات ایران، با سخنرانی محمدرضا عابدین عضو هیئت علمی موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی، الهام حیدری کارشناس ارشد امور بین‌الملل از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، حمید خطیب مدیر عامل موسسه آتیه‌داران روماک و جمعی از مدیران، پژوهشگران و اعضای هیئت علمی موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی در محل این موسسه برگزار شد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، محمدرضا عابدین عضو هیات علمی موسسه با بیان وضعیت عمومی آفریقا... ادامه »
 • معاون برنامه‌ریزی، توسعه مدیریت و منابع موسسه منصوب شد

  اخبار . 1397/08/29
  دكتر مرجان فقیه نصیری رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني طي حكمي صادق داداشی را به عنوان معاون برنامه‌ریزی، توسعه مدیریت و منابع موسسه منصوب كرد.  به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، متن حكم دكتر مرجان فقیه نصیری براي انتصاب صادق داداشی به عنوان معاون برنامه‌ریزی، توسعه مدیریت و منابع موسسه بدين شرح است: با عنايت به سوابق علمي، اجرايي و تجربيات ارزشمند جنابعالی ، به موجب اين حكم به عنوان « معاون برنامه‌ریزی، توسعه مدیریت و منابع» موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني منصو... ادامه »
 • تاکید بر ضرورت اصلاح قانون مقررات صادرات و واردات با ملاحظات نوین حوزه تجارت

  اخبار . 1397/08/20
  در نشست تخصصی که با عنوان «نقد و بررسی قانون مقررات صادرات و واردات» با حضور مسئولان و صاحبنظران ذی‌ربط در مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی برگزار شد، دیدگاه های مختلف درباره قانون مذکور طرح  و همه شرکت‌کنندگان برضرورت اصلاح یا جایگزینی قانون مذکور با یک قانون جامع جدید تاکید کردند. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهشی بازرگانی، در این نشست برخی صاحبنظران قانون فعلی مقررات صادرات و واردات را برای تجارت خارجی کشور زیانبار دانستند و بر لغو آن توصیه و  برخی دیگر با تکیه بر عدم اجرای کام... ادامه »
 • اعلام آمادگی موسسه برای توسعه هرچه بیشتر همکاری های علمی، آموزشی و انتشاراتی با سازمان صنايع كوچك و شهركهاي صنعتي ايران

  اخبار . 1397/08/13
  دکتر مرجان فقیه نصیری رییس موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی با دكتر صادق نجفي معاون وزير و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهركهاي صنعتي ايران دیدار و در زمینه توسعه تعاملات و  راهکارهای همکاری های پژوهشی ، آموزشی و انتشاراتی به گفت و گو نشستند. به گزارش روابط عمومي موسسه،‌ در این نشست دکتر فقیه نصیری ضمن تبیین سیاستها و رویکردهای موسسه در پشتیبانی علمی و مطالعاتی از حوزه‌های سیاستگذار و تصمیم‌گیر، آمادگي  موسسه را بر هر گونه همکاری در این زمینه اعلام  و در ادامه مذاکرات سازوکارهای همکاری و مو... ادامه »
 • با رای اعتماد مجلس؛ رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت شد.

  اخبار . 1397/08/06
  نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خانه ملت به رضا رحمانی به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت با 203 رای موافق اعتماد کردند.   . برنامه ​وزیر صنعت، معدن و تجارت... ادامه »
 • فاطمه مقیمی مشاور رییس موسسه شد

  اخبار . 1397/07/28
  دكتر مرجان فقیه نصیری رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني طي حكمي فاطمه مقیمی را به عنوان مشاور منصوب كرد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، متن حكم دكتر مرجان فقیه نصیری براي انتصاب فاطمه مقیمی به عنوان مشاور رییس موسسه بدين شرح است: با عنايت به سوابق علمي، اجرايي و تجربيات ارزشمند سرکارعالي، به موجب اين حكم به عنوان  « مشاور رئيس» موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني و عضو شورای پژوهشی منصوب مي‌شويد. اميد است بر پايه اصول قانون‌مداري، اعتدال‌گرايي و منشور اخلاقي دو... ادامه »
 • بحران ارزی، دلایل و راهکارهای پیشنهادی

  اخبار . 1397/07/21
  اگر یک ایرانی در آینده سال 1397 را یاد کند، به احتمال زیاد در کنار بسیاری از مسائل و اتفاقات شخصی و خانوادگی، افزایش مداوم نرخ ارز، طلا، مسکن و خودرو را به یاد خواهد آورد. اما این رخداد یک استثناء نیست. نه در تاریخ اقتصاد ایران یک استثناء است و نه در تاریخ اقتصاد جهان. از جمله مثالهای تاریخی کشورهای آمریکای لاتین بویژه آرژانتین، برزیل و مکزیک در دهه 1980 ناشی از انباشت بدهی های خارجی، کشورهای شرق آسیا در سال 1997 در پی خروج سرمایه از کشور و ترکیه در سال های ابتدایی دهه 2000 میلادی هستند که دچار ... ادامه »
 • بحران آب، جنگ های نه چندان دور از انتظار در خلیج فارس

  اخبار . 1397/07/21
  امروزه جنس تهدیدات دیگر مختص به تهدید نظامی نیست و ابعاد بسیاری، از نیازهای زیستی مردم جهان بر نظام‌های اجتماعی و سیاسی تأثیری مستقیم می گذارند. جدید‌ترین جنبه از این منظر که کمتر از سایر جنبه‌ها موردتوجه قرار گرفته است، امنیت محیط‌زیست و منابع آبی است. مفهوم محیط‌زیست دربرگیرنده کلیه اجزای زنده و غیرزنده کره زمین - اتمسفر، بیوسفر، لیتوسفر و استراتوسفر - می‌ باشد و منازعه بر سر آن ممکن است به یکی از اشکال منازعه بر سر قدرت، منازعه در اثر فقر، منازعه ناشی از اختلال در فرآیند‌های زیست‌محیطی و مناز... ادامه »
 • برگزاری مراسم افتتاحیه آغاز دوره های تخصصی ویژه کارشناسان وزارت صنعت، معدن و تجارت توسط مرکز آموزش بازرگانی

  اخبار . 1397/07/18
  به گزارش روابط عمومی مرکز آموزش بازرگانی پیرو انعقاد قرارداد برگزاری دوره های ویژه کارشناسان وزارت صنعت، معدن و تجارت امروز مراسم افتتاحیه با حضور جمعی از مدیران و کارشناسان هر دو مجموعه در محل سالن روزبه موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی برگزار شد. طی این مراسم ابتدا محمدعباسی مدیرعامل و عضوهیات عامل مرکز آموزش بازرگانی ضمن خوشامدگویی به مدعوین به نقش موثر آموزش کارکنان و تاکید بر اثربخشی آن در سازمانها اشاره نمود. در ادامه جهانبخش سنجابی رییس مرکز نوسازی و تحول اداری وزارت صنعت، معدن و ت... ادامه »
 • سرپرست مدیریت اسناد و پایگاه‌های آماری و اطلاعاتی منصوب شد

  اخبار . 1397/06/14
  دكتر مرجان فقیه نصیری رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني طي حكمي حسن ولی بیگی را به عنوان سرپرست مدیریت اسناد و پایگاه‌های آماری و اطلاعاتی موسسه منصوب كرد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، متن حكم دكتر مرجان فقیه نصیری براي انتصاب حسن ولی بیگی به عنوان سرپرست مدیریت اسناد و پایگاه‌های آماری و اطلاعاتی موسسه بدين شرح است: در اجرای ابلاغیه شماره 918/23 مورخ 17/05/1397 تشکیلات اصلاحی موسسه، با عنایت به سوابق علمی، اجرایی و تجربیات ارزشمند جنابعالی و بنا به پیشنهاد م... ادامه »
 • سرپرست گروه پژوهش‌هاي بازرگاني خارجي موسسه منصوب شد

  اخبار . 1397/06/14
  دكتر مرجان فقیه نصیری رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني طي حكمي حسن ثاقب را به عنوان سرپرست گروه پژوهش‌هاي بازرگاني خارجي موسسه منصوب كرد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، متن حكم دكتر مرجان فقیه نصیری براي انتصاب حسن ثاقب به عنوان سرپرست گروه پژوهش‌هاي بازرگاني خارجي مموسسه بدين شرح است:با عنایت به سوابق علمی، اجرایی و تجربیات ارزشمند جنابعالی و بنا به پيشنهاد معاون محترم پژوهشی، به موجب اين حكم به عنوان « سرپرست گروه پژوهش‌هاي بازرگاني خارجي» موسسه مطالعات و پژ... ادامه »
 • لزوم كاهش قيمت ناوگان و قطعات يدكي در كنار واقعي نمودن قيمت سوخت

  اخبار . 1397/06/14
  ميزگرد "راهكارهاي رفع مشكلات حمل‌ونقل جاده‌اي در صادرات غيرنفتي" با هدف تبيين مشكلات حمل‌ونقل جاده‌اي در راستاي توسعه صادرات كشور و بحث و تبادل نظر در مورد راهكارهاي ممكن براي برطرف نمودن اين مشكلات برگزار شد. در اين نشست متخصصين و فعالين حوزه‌هاي  لجستيك و صادرات از بخش‌هاي دولتي و خصوصي و همچنين جمعي از پژوهشگران موسسه حضور داشتند. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگاتی، الناز مياندوآبچي عضو هيات علمي این موسسه به بررسی اجمالی مشكلات كلان صادرات جاده‌اي كشور در هفت حوزه زيرسا... ادامه »
 • سرپرست دفتر توسعه ارتباطات موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی منصوب شد

  اخبار . 1397/06/06
  دكتر مرجان فقیه نصیری رييس موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني طي حكمي موسی موسوی زنوز  را به عنوان سرپرست دفتر توسعه ارتباطات  موسسه منصوب كرد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني، متن حكم دکتر مرجان فقیه نصیری براي انتصاب موسی موسوی زنوز سرپرست دفتر توسعه ارتباطات موسسه بدين شرح است: در اجرای ابلاغیه شماره 918/23 مورخ 17/05/1397 تشکیلات اصلاحی موسسه، با عنایت به سوابق علمی، اجرایی و تجربیات ارزشمند جنابعالی و بنا به پیشنهاد معاون محترم پژوهشی به موجب این حکم به عنوان "سرپ... ادامه »
 • پیامدهای تورمی رشد نقدینگی

  اخبار . 1397/06/06
  نشست هم‌اندیشی حجم نقدینگی در ایران و تبعات تورمی آن  با حضور اعضای هیات علمی و پژوهشگران موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی در محل موسسه برگزار شد. در این نشست آثار متفاوت افزایش حجم نقدینگی و تبعات آن بر اقتصاد ایران تبیین شد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، ابتدا منصور عسگری عضو هیات علمی موسسه، روند نقدینگی و تورم در ایران را بعد از انقلاب مورد بررسی قرار داد و سپس به بررسی چرخه‌های اقتصادی تورم، حجم پول، حجم نقدینگی و نرخ بهره در دوره‌های زمانی  88-1350   و 96-1358 ... ادامه »
 • نشست آسیب شناسی نظام حقوقی و ساختار نهادی مالکیت فکری در ایران در موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی برگزار شد

  اخبار . 1397/06/04
  به دنبال خاتمه طرح پژوهشی «آسیب شناسی نظام حقوق مالکیت فکری ایران و ارائه پیشنهادات سیاستی» که به سفارش سازمان توسعه تجارت در مؤسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی انجام شد، اتاق فکری با حضور مسئولان و صاحبنظران حوزه حقوق مالکیت فکری در مؤسسه برگزار شد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، در طرح یاد شده ضمن بررسی استانداردهای متداول برای حمایت از حقوق مالکیت فکری در سطح بین المللی با تکیه بر استانداردهای سازمان جهانی تجارت ازیک سو و بررسی مطالعات و پژوهشهای تجربی انجام شده در ... ادامه »
 • تاکید بر خصوصي‌سازي صنعت حمل و نقل دریایی

  اخبار . 1397/06/04
  ميزگرد "راهكارهاي رفع مشكلات حمل‌ونقل دريايي در صادرات غيرنفتي" با هدف ارايه نتايج مطالعه‌ی آسيب‌شناسي حمل‌ونقل دريايي به منظور توسعه صادرات كشور و بحث و بررسي پيرامون آن، با حضور نمايندگاني از سازمان بنادر و دريانوردي ، اتحاديه كشتيراني و خدمات وابسته و پژوهشگران و اعضاي هيات علمي موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی توسط گروه پژوهش هاي لجستيك و زيرساخت برگزار شد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، مهندس قربان متخصص حوزه حمل‌ونقل دريايي ضمن تشريح مشكلات صادرات دريايي كشور و... ادامه »
 • نشست مشترک نمایندگان موسسه و اتاق بازرگانی تهران گامی برای تدوین بسته سیاستی مشترک در صنایع پتروشیمی

  اخبار . 1397/05/17
  مطالعه و بررسی چگونگي توسعه‌یافتگی صنعت پتروشیمی کره‌جنوبی و آموزه‌هاي آن براي صنعت پتروشيمي كشورمان، موضوع همكاري مشترك موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني و موسسه KSP كره‌جنوبي بود كه نتایج اين بررسی‌ها را دو عضو هيات علمي موسسه مطالعات در جمع نمایندگان بخش خصوصی در نشست مشترک دو کمیسیون تخصصی اتاق تهران ارائه دادند و راهکارهای عملیاتی حاصله براي بهبود وضعيت صنعت پتروشیمی كشورمان را  مطرح کردند. در ابتدای این نشست، علی شمس اردکانی، عضو کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران در سخنان کوتاهی به ... ادامه »
 • در میزگرد سیاست‌گذاری با عنوان «بررسی موانع توسعه فروشگاه‌های تخفیفی در ایران»، بر توسعه کمی و کیفی فروشگاه های زنجیره ای تاکید شد

  اخبار . 1397/04/27
  در میزگرد سیاست‌گذاری با عنوان «بررسی موانع توسعه فروشگاه‌های تخفیفی در ایران»، بر توسعه کمی و کیفی فروشگاه های زنجیره ای تاکید شد. میزگرد سیاست‌گذاری با عنوان «بررسی موانع توسعه فروشگاه‌های تخفیفی در ایران» با حضور نمایندگان بخش خصوصی (اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای و فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش، فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه، فروشگاه‌های  زنجیره‌ای تخفیفی جانبو، خرده فروشی یاران دریان و ...) و بخش دولتی (سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، مرکز امور اصناف و بازرگانان ایران و دفتر ... ادامه »
 • ابعاد حقوقی و تجاری دور جدید تحریم های یکجانبه ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران بررسی شد

  اخبار . 1397/04/27
  با خروج یکجانبه آمریکا از برجام و بازگشت دور جدید تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران، بررسی ابعاد احتمالی و مدیریت چالش‌ها و برنامه‌ریزی برای کنترل و مقابله با آن از جمله نیازها و ضرورت‌های پیش روی اقتصاد کشور است. از این رو همایش "بررسی ابعاد حقوقی و تجاری دور جدید تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران " سعی دارد در قالب یک نشست کارگاهی با رویکرد علمی به بررسی ابعاد حقوقی و تجاری این دسته از تحریم‌ها، پرداخته و راهکارهای مقابله با آن را برای فعالین اقتصادی و تجاری کشور ا... ادامه »
 • مدیر مالی موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی منصوب شد

  اخبار . 1397/04/17
  دكتر مرجان فقیه نصیری رييس موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني طي حكمي جواد رضایی را به عنوان مدير مالی موسسه منصوب كرد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، متن حكم دكتر مرجان فقیه نصیری براي انتصاب جواد رضایی به عنوان مدیر مالی موسسه بدين شرح است: با عنایت به تبصره ماده (7) اساسنامه موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی و تفویض اختیار شماره 26852/60 مورخ 22/1/1397 وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت و با توجه به تعهد، تخصص و سوابق ارزشمند جنابعالی به موجب این حکم به سمت «مدیر مالی»... ادامه »
 • مشاور معاون برنامه‌ريزي، توسعه مديريت و منابع موسسه منصوب شد

  اخبار . 1397/04/17
  دكتر مرجان فقیه نصیری رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني طي حكمي حسین افضلی را به عنوان مشاور معاون برنامه ریزی، توسعه مدیریت و منابع موسسه منصوب كرد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، متن حكم دكتر مرجان فقیه نصیری براي انتصاب حسین افضلی به عنوان مشاور معاون برنامه‌ریزی، توسعه مدیریت و منابع موسسه بدين شرح است: با عنایت به تعهد،تخصص و سوابق ارزشمند جنابعالی، به موجب این حکم به سمت «مشاور معاون برنامه‌ريزي، توسعه مديريت و منابع» منصوب می‏شوید.  انتظار دارد در چارچوب ... ادامه »
 • سرپرست مرکز آموزش بازرگانی منصوب شد

  اخبار . 1397/04/13
  دكتر مرجان فقیه نصیری رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني طي حكمي محمد عباسی را به عنوان سرپرست مرکز آموزش بازرگانی موسسه منصوب كرد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، متن حكم دكتر مرجان فقیه نصیری براي انتصاب محمد عباسی به عنوان سرپرست مرکز آموزش بازرگانی موسسه بدين شرح است:با عنایت به تعهد، تخصص و سوابق ارزشمند جنابعالی به موجب این حکم به سمت «سرپرست مرکز آموزش بازرگانی» موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی منصوب می‌شوید. انتظار دارد در چارچوب اساسنامه، ماموریت‌ها، اه... ادامه »
 • محور اصلی توسعه یافتگی و خودکفایی

  اخبار . 1397/04/12
  صنعت به دلیل دارا بودن پیوندهای قدرتمند با دیگر بخش‌های اقتصادی در مقایسه با دیگر حوزه های مولد به بخشی رهبری کننده در این عرصه تبدیل شده است و به عنوان محرک اصلی رشد، موفقیت و نوآوری کشورها، می تواند در توسعه یافتگی و ارتقای سطح رفاه ملی اثربخش باشد. مهم ترین شاخص پیشرفت اقتصادی و توسعه یافتگی بدون شک به جایگاه صنعت و معدن هر کشوری بازمی گردد، بخشی که به عنوان بازوی قدرتمند اقتصاد می تواند زمینه ساز رشد و بالندگی شود و رفاه و آسایش را برای مردمان آن سامان به ارمغان آورد. این عرصه از مولفه های ... ادامه »
 • تاکید بر انجام فعالیت های مشترک فی مابین موسسه و اتاق تهران برای نفوذ فعالیت های دانش بنیان در حوزه های صنعتی و تجاری

  اخبار . 1397/04/06
  رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی بر فعالیت مشترک فی مابین موسسه با اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران بویژه در حوزه دانش بنیان و اتصال و نفوذ آن در حوزه های صنعتی و تجاری کشور تاکید کرد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، دکتر مرجان فقیه نصیری در سمینار "ساختار صنعتی کشور در افق برنامه ششم توسعه: الزامات سیاسی و محدودیت ها"  اظهار داشت: یکی از مهمترین ذی نفعان موسسه بخش خصوصی است و موسسه آمادگی لازم را برای پشتیبانی علمی و مطالعاتی در سطوح کلان و بخشی از ای... ادامه »
 • برگزاری دومین نشست برنامه بازنشر دانش (ksp) در سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)

  اخبار . 1397/04/03
  برنامه بازنشر دانش (ksp) هر سال توسط وزارت استراتژی و تامین مالی کره جنوبی در قبال تعهد دولت کره جنوبی به سازمان ملل متحد در خصوص بازنشر تجربه توسعه اقتصادی و صنعتی آن کشور به سایر کشورهای در حال توسعه صورت می گیرد، در این راستا موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی موفق شد به عنوان نخستین نهاد ایرانی برای سال میلادی 2018-2017 برای این برنامه پذیرفته شود. فرآیند کار در انجام این پروژه بدین صورت بوده است که پژوهشگران ایرانی و کره‌ای در قالب یک تیم مشترک و با استفاده از منابع تخصیص یافته توسط طرف ... ادامه »
 • برگزاری سومین نشست برنامه بازنشر دانش (ksp) در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران

  اخبار . 1397/04/03
  برنامه بازنشر دانش (ksp) هر سال توسط وزارت استراتژی و تامین مالی کره جنوبی در قبال تعهد دولت کره جنوبی به سازمان ملل متحد در خصوص بازنشر تجربه توسعه اقتصادی و صنعتی آن کشور به سایر کشورهای در حال توسعه صورت می گیرد، در این راستا موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی موفق شد به عنوان نخستین نهاد ایرانی برای سال میلادی 2018-2017 برای این برنامه پذیرفته شود.  فرآیند کار در انجام این پروژه بدین صورت بوده است که پژوهشگران ایرانی و کره‌ای در قالب یک تیم مشترک و با استفاده از منابع تخصیص یافته توسط طرف ک... ادامه »
 • آغاز نشست پایانی برنامه بازنشر دانش (ksp)

  اخبار . 1397/04/02
  نشست پایانی برنامه بازنشر دانش (ksp) در موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی آغاز شد. از تعاملات مهم موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی با نهادها و سازمان‌های بین المللی همکاری با وزارت استراتژی و تامین مالی کره جنوبی در قالب بازنشر دانش(ksp)  بوده است. این برنامه هر سال توسط وزارت مذکور در قبال تعهد دولت کره جنوبی به سازمان ملل متحد در خصوص بازنشر تجربه توسعه اقتصادی و صنعتی خود به سایر کشورهای در حال توسعه انجام گرفته و برای سال میلادی 2018-2017، موسسه موفق شد به عنوان نخستین نهاد ایرانی در این... ادامه »
 • امضای تفاهم‌نامه همكاري مشترک بین "شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ج.ا.ایران"و "مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی"‏

  اخبار . 1397/03/30
  با هدف پشتیبانی علمی و مطالعاتی، تبادل اطلاعات، تجربيات و بهره گیری از ظرفیتهای علمی وکارشناسی ‏در زمینه خدمات پژوهشی، آموزشی، اطلاع رسانی و انتشاراتی، تفاهم‌نامه همكاري‌ مشترک بين دکتر ‏فقیه نصیری رییس موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی و دکتر اسفهبدی رئیس هیات مدیره و ‏مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ج.ا.ایران  امضاء شد.‏ بر این اساس موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی در چارچوب تعیین شده این تفاهم نامه، متعهد به ارایه ‏خدمات علمی پژوهشی، آموزشی، چاپ و انتشارات به شرکت نمایشگاه بین... ادامه »
 • رفع بحران اقتصادی کشور با کاهش بیکاری و افزایش قدرت خرید

  اخبار . 1397/03/20
  اقتصاددان ایرانی-آلمانی و استاد بازنشسته اقتصاد دانشگاه‌ اسنابروک آلمان در نشستی تحت عنوان «بحران اقتصادی ایران و راهکارهای مواجهه با آن» که در موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی برگزار شد، واردات لجام گسیخته (در حدود 45 میلیارد دلار)، ورشکستگی بنگاه‌های تولیدی و فقدان توان رقابت در سطح بین‌المللی، رشد سرسام آور بیکاری و کمبود قدرت خرید داخلی را به عنوان چهار عامل اصلی بحران اقتصاد در ایران عنوان کرد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، دکتر محسن مسرّت  با بیان اینکه کمبود ... ادامه »
 • سرپرست شرکت چاپ و نشر بازرگانی منصوب شد

  اخبار . 1397/03/19
  دکتر مرجان فقیه نصیری، رییس موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی طی حکمی یوسف حسن پور کارسالاری را به عنوان سرپرست شرکت چاپ و نشر بازرگانی منصوب کرد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني، متن حكم دکتر مرجان فقیه نصیری براي انتصاب یوسف حسن پور کارسالاری به عنوان سرپرست شرکت چاپ و نشر بازرگانی بدين شرح است: با عنایت به تجارب علمی، اجرایی و شایستگی‌های حرفه‌ای جنابعالی به موجب این حکم تا زمان تعیین مدیرعامل جدید به عنوان " سرپرست شرکت چاپ و نشر بازرگانی" منصوب می‌شوید. انتظار دار... ادامه »
 • سرپرست گروه پژوهش های سرمایه گذاری و تامین مالی منصوب شد

  اخبار . 1397/02/31
  دكتر مرجان فقیه نصیری رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني طي حكمي امیررضا سوری را به عنوان سرپرست گروه پژوهش های سرمایه گذاری و تامین مالی موسسه منصوب كرد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، متن حكم دکتر مرجان فقیه نصیری براي انتصاب امیررضا سوری به عنوان سرپرست گروه پژوهش های سرمایه گذاری و تامین مالی موسسه بدين شرح است: با عنایت به سوابق علمی، اجرایی و تجربیات ارزشمند جنابعالی و بنا به پیشنهاد معاون پژوهشی به موجب این حکم به عنوان «سرپرست گروه پژوهش‌های سرمایه‌گذاری... ادامه »
 • سرپرست گروه پژوهش‌های بازرگانی داخلی موسسه منصوب شد

  اخبار . 1397/02/31
  دکتر مرجان فقیه نصیری رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی طی حکمی خلیل حیدری را به عنوان سرپرست گروه پژوهش های بازرگانی داخلی موسسه منصوب کرد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، متن حکم دکتر مرجان فقیه نصیری برای انتصاب خلیل حیدری به عنوان سرپرست گروه پژوهش های بازرگانی داخلی موسسه بدین شرح است: با عنایت به سوابق علمی، اجرایی و تجربیات ارزشمند جنابعالی و بنا به پیشنهاد معاون پژوهشی به موجب این حکم به عنوان «سرپرست گروه پژوهش‌های بازرگانی داخلی» موسسه مطالعات و پژوهشه... ادامه »
 • سرپرست گروه پژوهش‌های فناوری و نوآوری موسسه منصوب شد

  اخبار . 1397/02/31
  دکتر مرجان فقیه نصیری رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، طی حکمی مسعود افشاری مفرد را به عنوان سرپرست گروه پژوهش های فناوری و نوآوری موسسه منصوب کرد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، متن حکم دکتر مرجان فقیه نصیری برای انتصاب مسعود افشاری مفرد به عنوان سرپرست گروه پژوهش های فناوری و نوآوری موسسه بدین شرح است: با عنایت به سوابق علمی، اجرایی و تجربیات ارزشمند جنابعالی و بنا به پیشنهاد معاون پژوهشی به موجب این حکم به عنوان «سرپرست گروه پژوهش‌های فناوری و نوآوری» موسس... ادامه »
 • سرپرست گروه پژوهش‌های بهره‌وری و ارتقاء سازمانی موسسه منصوب شد

  اخبار . 1397/02/31
  دکتر مرجان فقیه نصیری رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی طی حکمی محمد رضایی پور را به عنوان سرپرست گروه پژوهش‌های بهره‌وری و ارتقاء سازمانی موسسه منصوب کرد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، متن حكم دكتر مرجان فقیه نصیری براي انتصاب محمد رضایی پور به عنوان سرپرست گروه پژوهش‌های بهره‌وری و ارتقاء سازمانی موسسه بدين شرح است:  با عنایت به سوابق علمی، اجرایی و تجربیات ارزشمند جنابعالی و بنا به پیشنهاد معاون پژوهشی، به موجب این حکم به عنوان «سرپرست گروه پژوهش‌های بهره‌و... ادامه »
 • مدیر گروه پژوهش‌های اقتصاد کلان و آینده‌پژوهی موسسه منصوب شد

  اخبار . 1397/02/31
  دکتر مرجان فقیه نصیری رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، طی حکمی احمد تشکینی را به عنوان مدیر گروه پژوهش های اقتصاد کلان و آینده پژوهی موسسه منصوب کرد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، متن حکم دکتر مرجان فقیه نصیری برای انتصاب احمد تشکینی به عنوان مدیر گروه پژوهش های اقتصاد کلان و آینده پژوهی موسسه بدین شرح است: با عنایت به سوابق علمی، اجرایی و تجربیات ارزشمند جنابعالی و بنا به پیشنهاد معاون پژوهشی به موجب این حکم به عنوان «مدیر گروه پژوهش‌های اقتصاد کلان و آینده... ادامه »
 • انسان، دولت و منابع، عوامل اصلی توسعه صنعتی کشورها

  اخبار . 1397/02/29
  پژوهشگر و محقق برجسته حوزه مسائل اجتماعی و اقتصادی ایران و نویسنده کتابهای جامعه شناسی نخبه کشی و جامعه شناسی خودکامگی، انسان، دولت و منابع را از جمله عواملی که باعث توسعه صنعتی در کشورها می شود، عنوان کرد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، استاد علی رضاقلی در سخنرانی علمی با عنوان موانع توسعه صنعتی در ایران که در محل موسسه برگزار شد افزود: اقتصاد نئوکلاسیک از انسان سرچشمه می‌گیرد، انسان یک موجود سودجو و فعّال است و ذاتاً اگر مانع سرراهش نباشد فعالیت‌های اقتصادی‌اش را ت... ادامه »
 • سرپرست مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران منصوب شد

  اخبار . 1397/02/19
  دکتر مرجان فقیه نصیری رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني طي حكمي حسین پاریاب را به عنوان سرپرست مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران منصوب كرد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، متن حكم دكتر مرجان فقیه نصیری براي انتصاب حسین پاریاب به عنوان سرپرست مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران بدين شرح است: با عنایت به تجارب علمی، اجرایی و شایستگی‌های حرفه‌ای جنابعالی با حفظ سمت مشاور فناوری اطلاعات ریاست موسسه، به موجب این حکم تا زمان تعیین مدیر عامل جدید به عنوان "سرپ... ادامه »
 • ارایه نتایج طرح مطالعاتی برنامه راهبردی توسعه صنایع صادراتی و رقابتی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی در نشست وزیر صنعت، معدن و تجارت با رییس و اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس

  اخبار . 1397/02/02
  در  نشستی که در محل وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به بررسی مهمترین مسایل پیش روی حوزه صنعت و معدن پرداختند و اعضای این کمیسیون نظرات و راهکارهای خود را در این بخش ارایه نمودند. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، در این دیدار که رییس و مدیران موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی حضور داشتند، گزارشی از نتایج و یافته‌های طرح مطالعاتی برنامه راهبردی توسعه صنایع صادراتی و رقابتی توسط رئیس پژوهشکده توسعه صنعتی و معدنی ارایه و به پ... ادامه »
 • اعلام آمادگی موسسه برای توسعه هرچه بیشتر همکاری های علمی و آموزشی با معاونان وزیر صنعت، معدن و تجارت

  اخبار . 1397/01/29
  دکتر مرجان فقیه نصیری رییس موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی بصورت جداگانه با حسن یونس سینکی معاون امور اقتصادی و بازرگانی و دکتر برات قبادیان معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت دیدار و در زمینه توسعه تعاملات و  راهکارهای همکاری های پژوهشی و آموزشی به گفت و گو نشستند. به گزارش روابط عمومي موسسه،‌ در این نشست دکتر فقیه نصیری ضمن تبیین سیاستها و رویکردهای موسسه در پشتیبانی علمی و مطالعاتی از حوزه‌های سیاستگذار و تصمیم‌گیر، آمادگي موسسه را بر هر گونه همکاری در این زمینه اعلام ... ادامه »
 • توصیه‌هایی در راستای ابعاد حمایت از کالای ایرانی

  اخبار . 1397/01/26
  حمایت از کالاهای تولید داخل نیازمند ساختاری است که در چارچوب آن دولت بتواند با نگاهی جامع، هدفمند، هوشمند و مشروط از تولیدکنندگان ایرانی حمایت نماید. حمایت از تولیدات داخلی از یک سو، به مفهوم حمایت از «هر» کالای ایرانی با «هر» کیفیتی نبوده و از سوی دیگر، به مفهوم خودکفایی در «تمام» کالاها،  بستن مرزهای تجارت و انزوای جهانی نیست چرا که این موارد نه عملاً شدنی است و نه مطلوب، بنابر این: حمایت از کالای ایرانی یعنی تامین بازار صادراتی برای تولید ملی و نیز مصرف تولیدات داخلی برای حصول به مزیتها... ادامه »
 • طی حکمی از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت؛ دکتر فقیه نصیری به ریاست موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی منصوب شد.

  اخبار . 1396/12/28
  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، دکتر شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت در حکمی "دکتر مرجان فقیه نصیری" را به سمت رئیس موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی منصوب کرد. متن کامل این حکم به شرح زیر است: سرکار خانم دکتر فقیه نصیری نظر به شایستگی، تعهد سوابق اجرایی و تجارب ارزشمند سرکار عالی در زمینه‌های آموزشی، مطالعاتی واجرایی به موجب این حکم به سمت "رئیس موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی منصوب می‌شوید". انتظار دارم با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور ا... ادامه »
 • حضور پررنگ موسسه در برگزاری پنجمین همایش بین‌المللی صنعت خودرو ایران

  اخبار . 1396/11/30
  پنجمین همایش بین‌المللی صنعت خودرو ایران در حالی در روزهای 24 و 25 بهمن 1396 در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد که با پیگیری‌ها و حضور فعال گروه پژوهش‌های صنعت و معدن موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی در برگزاری آن، پانل تخصصی با عنوان «جایگاه زنجیره تامین در صنعت خودرو و سیاستگذاری برای تعالی آن» به این موسسه اختصاص یافت.  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، در این پانل دکتر چو (متخصص حوزه خودرو از موسسه KIET کره جنوبی) به تببین مکانیزم‌های حمایتی و تامین مالی کشور کره... ادامه »
 • تعیین ردیف بودجه مشخص برای مشوق های صادراتی در لایحه بودجه

  اخبار . 1396/11/16
  موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی در دو میزگرد، با عناوین «ارزیابی سیاست‌های حمایت از صادرات کشور: مالی و بانکی» و «ارزیابی سیاست‌های تشویق صادرات: جوایز صادراتی» با حضور کارشناسان و مسئولان صندوق توسعه ملی، صندوق ضمانت صادرات، گمرک، اتاق بازرگانی ایران و سازمان توسعه تجارت به نقد و بررسی مشوقهای صادراتی کشور پرداخت.  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، در میزگرد ارزیابی سیاست‌های حمایت از صادرات کشور در حوزه مالی و بانکی که آسیب‌شناسی بخش اعتبارات و منابع تخصیص یافته به من... ادامه »
 • لزوم ایجاد شرکتهای لجستیکی برای ارائه خدمات یکپارچه به کسب و کارها

  اخبار . 1396/11/11
  ميزگرد تخصصي "بررسي وضعيت حمل ‌ونقل جاده‌اي كشور در راستاي توسعه صادرات"، به همت پژوهشكده توسعه بازرگاني موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی با حضور اعضاي هيات علمي موسسه و جمعي از متخصصان حوزه لجستيك و حمل ‌‌ونقل جاده‌اي برگزار شد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني، دكتر الناز مياندوآبچي عضو هيات علمي موسسه و مجري ميزگرد با بیان اینکه بخش جاده‌اي سهم قابل توجهی در جابجايي كالا در داخل كشور بر عهده دارد افزود: علاوه بر آن، بخش جاده‌ای را مهمترين شيوه حمل‌ونقلي براي صادرات ب... ادامه »
 • کاهش هزینه حمل و نقل و ایجاد شرکت‌های صادرات محور عامل توسعه صادرات

  اخبار . 1396/11/03
  ميزگرد ارزیابی سیاست‌ مشوق‌های صادراتی کشور در راستاي توسعه صادرات، با حضور اعضاي هيئت علمي موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی و آقايان دکتر فرهاد نوری مدیر کل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران، مهرداد پارسامنش مدیر کل اطلاعات و برنامه‌ریزی صندوق ضمانت صادرات ایران، دکتر داریوش مهاجر دبیر کل کنفدراسیون صنعت و معدن، جناب آقای علیرضا ساعدی معاون سرمایه‌گذاری خارجی صندوق توسعه ملی و جناب آقای رضا صادق معاون دفتر صادرات گمرک ایران برگزار شد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پ... ادامه »
 • رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی بر ضرورت انسجام سیاست های صنعتی و تجاری تاکید کرد

  اخبار . 1396/10/19
  رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی بر هماهنگی و انسجام سیاست‌های صنعتی و تجاری که امروزه به بحثی جدی تبدیل شده و مورد استقبال بسیاری از نهادها و دولت‌ها در سطح بین المللی قرار گرفته است تاکید کرد.  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، دکتر محمدرضا رضوی در پنل کمیته صنعت و تجارت نخستین کنفرانس حکمرانی و سیاستگذاری عمومی افزود: نبود هماهنگی بین سیاست‌های صنعتی و تجاری کشور و تکثر مقررات در این زمینه سبب شده است که ایران از چارچوب سیاستگذاری صنعتی مدرن فاصله بگیرد و تاکنون... ادامه »
 • در نخستین کنفرانس حکمرانی و سیاست‌گذاری عمومی بررسی می‌شود: حکمرانی و سیاست‌گذاری در بخش صنعت و تجارت

  اخبار . 1396/10/11
  مدیر گروه پژوهش‌های فناوری و نوآوری موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی از برگزاری نخستین کنفرانس حکمرانی و سیاست‌گذاری عمومی با هدف تبادل‌نظر سیاست‌گذاران بخش دولتی و  پژوهشگران حوزه‌های مختلف از جمله مدیریت دولتی، اقتصاد، سیاست‌گذاری عمومی، علوم سیاسی، حقوق و ... در روزهای 13 و 14 دی‌ماه سال جاری در سالن همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما خبر داد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، دکتر علی سلیم دبیر کمیته علمی-تخصصی صنعت و تجارت کنفرانس حکمرانی و سیاست‌گذاری عمومی گفت: کنفر... ادامه »
 • نشست موسسه و پارلمان بخش خصوصی در خصوص "برنامه راهبردی توسعه صنایع صادراتی و رقابتی"

  اخبار . 1396/10/06
  جلسات هم اندیشی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی و اتاق بازرگانی، صنایع و معادن در زمینه مطالعه موسسه با عنوان "برنامه راهبردی توسعه صنایع صادراتی و رقابتی" طی سه نشست تخصصی و دو جلسه در سطح کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران برگزار شد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، در ابتدای این جلسه دکتر محمدرضا رضوی رییس موسسه به طرح و ضرورت های بازاندیشی در برنامه های توسعه صنایع در کشور پرداختند و توصیف دقیقی از وضع موجود و تهدیدات و فرصت های پیش روی بخش صنعت ایران ارایه دادند. سپس... ادامه »
 • اهدای لوح تقدیر پژوهشی صنعتی و معدنی برتر برای برنامه راهبردی توسعه صنایع رقابتی و صادراتی به موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی

  اخبار . 1396/10/03
  موسسه مطالعات و پژوهش‌های و بازرگانی در ششمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت موفق به دریافت لوح تقدیر طرح پژوهشی صنعتی و معدنی برتر شد. موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی در ششمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت و سومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار ، به سبب طرح پژوهشی "برنامه راهبردی توسعه صنایع رقابتی و صادراتی" لوح تقدیر برترین‌های پژوهش‌های صنعتی و معدنی را دریافت کرد. گفتنی است، این جشنواره که با محورهای طرح پژوهشی صنعتی، معدنی و تجاری برتر، سازمان صنعت... ادامه »
 • لزوم بازمهندسی نظام تعرفه ای بنادر ایران

  اخبار . 1396/10/02
  ميزگرد بررسي وضعيت حمل‌ونقل دريايي كشور در راستاي توسعه صادرات، با حضور اعضاي هيات علمي موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، آقایان مهندس قربان از متخصصين حوزه حمل‌ونقل دريايي كشور، مهندس ترابي از انجمن كشتيراني و خدمات وابسته و مهندس شريفي دبيركل اتحاديه مالكان كشتي ايران برگزار شد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني، در بخش ابتدايي نشست، آقای مهندس قربان به مرور وضعيت حمل‌ونقل دريايي ايران از ديدگاه بنادر و زيرساخت‌هاي آنها، كشتيراني و شناورهاي سنتي، به مقایسه وضعيت بندر... ادامه »
 • اجرای سامانه جامع امور گمرکی عامل بهبود چند پله‌ای رتبه ایران در شاخص تجارت فرامرزی

  اخبار . 1396/09/27
  میزگرد تخصصی" مروری بر عملکرد و دستاوردهای گمرک ج.ا.ا در زمینه تسهیل تجاری، فرصت ها و چالش ها" به همت پژوهشکده توسعه بازرگانی خارجی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی برگزار شد و شرکت کنندگان در این میزگرد به بحث و تبادل نظر پیرامون نقش اساسی گمرکات و رویه‌ها و فرایندهای گمرکی در تسهیل تجاری پرداختند.  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی علی زاهدطلبان عضو هیات علمی موسسه مجری و از مباحثان این میزگرد ابتدا به معرفی موافقت نامه تسهیل تجاری سازمان جهانی تجارت و موضوعات و محورها... ادامه »
 • عروج جانگداز مدیر و پژوهشگر فرهیخته موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی

  اخبار . 1396/08/30
  احمد اخوی استاد، پژوهشگر فرهیخته و خدمتگذار صدیق موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی به دیار باقی شتافت. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، در کمال تاسف و شوکی بزرگ باخبر شدیم استاد، پژوهشگر فرهیخته و خدمتگذار صدیق موسسه آقای احمد اخوی رحل اقامت از دنیای فانی برگرفت و به سرای باقی شتافت. روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی از طرف همه همکاران موسسه این ضایعه بزرگ را به جامعه علمی، دانشگاهی، همکاران موسسه و خانواده معزز آن مرحوم تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال ب... ادامه »
 • اتحاد استراتژیک، راهکاری برای توسعه بازارهای صادراتی محصولات زنجیره فولاد

  اخبار . 1396/08/24
  بررسی شاخص ماندگاری صادرات محصولات زنجیره تولید آهن و فولاد در طول دوره 94-1383 حاکی از پایین بودن ماندگاری این محصولات در بازارهای صادراتی است به طوری که ماندگاری صادرات محصولات سنگ آهن به طور متوسط برابر 2/3 سال،‌ محصولات چدن، آهن و فولاد معادل 8/1 سال و مصنوعات آهن و فولاد معادل 1/2 سال بوده است. در کنار پایین بودن نرخ ماندگاری صادرات این محصولات در بازارهای خارجی، توسعه اتحادهای استراتژیک فولاد و سنگ آهن در سطح جهان نیز به عنوان تهدیدی جدی برای کاهش ماندگاری صادراتی فولاد و محصولات فولادی ا... ادامه »
 • الگوی انتظارات روانی بازار ارز

  اخبار . 1396/08/24
  یکی از روش‌های متداول در دنیا برای بررسی چگونگی شکل‌گیری انتظارات، استفاده از نتایج نظرسنجی از خبرگان اقتصادی است. در این راستا موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی اقدام به جمع‌آوری نظرات خبرگان اقتصادی در خصوص انتظارات آتی نرخ ارز طی سال‌های 1396-1389 کرده است. خبرگان مورد نظر مشتمل بر شش گروه شامل اساتید دانشگاه، سیاستگذاران دولتی، کارشناسان مجمع تشخیص مصلحت نظام، نمایندگان مجلس، فعالان بخش خصوصی و پژوهشگران موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی هستند. نمودار (1) نتایج مربوط به نظرسنجی در مورد نر... ادامه »
 • ایجاد تحول در اقتصاد سیاست صنعتی در خدمت رشد

  اخبار . 1396/08/22
  در دهه اخیر بازنگری‌های مهمی در مباحث سیاست‌گذاری اقتصادی رخ داده است. از یکسو تمرکز مباحث از موضوع «رشد» به موضوع «توسعه اقتصادی-اجتماعی» و از سوی دیگر از «کمیت رشد» به «کیفیت رشد» تغییر یافته است. بخشی از این امر از آنجا ناشی می‌شود که رشد در بسیاری از کشورها نه مشاغل بهتر و دستمزدهای بالاتر را به ارمغان آورده و نه استانداردهای زندگی را برای اکثر مردم بهبود بخشیده است. بخشی دیگر نیز به اثرات ویرانگر بحران مالی و اقتصادی سالهای 9-2008 باز می‌گردد. در این میان برخی از اقتصادهای متحول شده یا د... ادامه »
 • موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی بررسی کرد: تحولات جایگاه دولت در ایران (با نگاهی به دیدگاههای موافق و مخالف)

  اخبار . 1396/08/16
  میزان حدود و ثغور دخالت دولت در فعالیت های اقتصادی از موضوعات مهم و چالشی اقتصاد ایران است. دراین راستا در این نوشتار به بررسی سیر تحولات جایگاه دولت در اقتصاد ایران در سه مرحله پرداخته شده است. ضمن اینکه با ارائه دیدگاه موافقین و مخالفین مداخلات اقتصادی دولت و بالاخص ورود آن به مرحله اجرای سیاست های صنعتی، برشی از نظریات داخلی را در برابر رویکردهای جهانی برمی شمارد. دولت به عنوان پيشران نخست: اين مرحله از ابتداي قرن حاضر آغاز و تا قبل از شروع دهه هفتاد شمسي (مقارن با دهه نود ميلادي) يعني زما... ادامه »
 • موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی بررسی کرد: تحلیلی بر تجربه کره جنوبی در توسعه صنعتی

  اخبار . 1396/08/16
  1- تحلیلی بر تجربه کره جنوبی در توسعه صنعتی نشانگر گذار از اقتصاد عوامل محور (طی دهه 1960) به اقتصاد مبتنی بر نوآوری (در دهه 1990) با تکیه بر اجرای سیاست‌های توسعه صنعتی است. این سیاست ها در شش دوره به شرح زیر قابل ارایه است:   الف– دوره 1959-1945 سیاست جایگزینی واردات و جذب کمک های خارجی: عمده ترین نکاتی که می توان در این دوره به آن اشاره نمود آن است که کمک های خارجی یکی از منابع اصلی تامین مالی دولت و فعالیت های اقتصادی را تشکیل می داد. تاسیس آژانس بازسازی کره توسط سازمان ملل متح... ادامه »
 • پیاده سازی برنامه بازنشر دانش کره جنوبی با ایران

  اخبار . 1396/07/30
  جلسه شروع به کار برنامه باز نشر دانش(KSP ) با کره جنوبی، با حضور دکتر محمدرضا رضوی رییس موسسه مطالعات وپژوهش های بازرگانی، کیم سونگ سفیر جمهوری کره در ایران و نیز محققان و مسئولان ایرانی  و کره ای در موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی برگزار شد.   به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، کیم سونگ، سفیر جمهوری کره در ایران در این جلسه ضمن یادآوری اهمیت استراتژیک رابطه ایران و کره جنوبی و حجم مبادلات تجاری بین دو کشور، از شروع به کار این برنامه تحقیقاتی مشترک، که امکان شناخت عمیق ... ادامه »
 • با حضور کارشناسانی از ایران و کره جنوبی برگزار شد؛ گشایش پنجمین همایش همکاری اقتصادی ایران و کره جنوبی در سئول

  اخبار . 1396/07/04
  پنجمین همایش همکاری اقتصادی میان ایران و کره جنوبی با عنوان «اقتصاد سیاسی بعد از انتخابات ریاست جمهوری» با حضور کارشناسانی از دو کشور در شهر سئول برگزار شد. در این گردهمایی که به ابتکار سازمان برنامه ریزی بین المللی کره (KIEP) برگزار شد، هیاتی از کشورمان به سرپرستی محمدرضا رضوی رئیس موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی وزارت صنعت معدن و تجارت در آن شرکت داشتند. حسن طاهریان سفیر کشورمان در کره جنوبی در این همایش طی سخنانی، اهمیت تقویت همکاریهای اقتصادی و منافع متقابل آن بویژه در عصر پسابرجام میان ... ادامه »
 • بازآرایی معماری تجارت

  اخبار . 1396/07/04
  سیاست‌ها، کسب‌وکارها و محیط‌های توانمندسازی مشارکت در زنجیره‌های ارزش جهانی در ایران با حضور متولیان موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی و کارشناسان مرکز بین‌المللی تجارتITC مورد بحث و بررسی قرار گرفت. تحلیلگران بر این باورند که درک جریان‌های تجاری و صنعتی فعلی بدون فهم درست از زنجیره‌های ارزش جهانی کاری بی‌فایده‌ است. آنان ضمن تاکید بر نقش بسیار اثرگذار زنجیره‌های ارزش جهانی در بازآرایی معماری تجارت ایران، درباره مشارکت ایرانی‌ها در این حرکت پویای جهانی معتقدند دو ویژگی اساسی «تمرکز در بازارهای ... ادامه »
 • نظام سرمایه‌داری فاینانس عامل نهادینه شدن بیکاری و رکود اقتصادی

  اخبار . 1396/03/30
  نشست علمی با عنوان «سرمایه‌داری فاینانس به مثابه فورماسیون جدید در سرمایه‌داری جهانی» در موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی  برگزار شد.  در این نشست دکتر محسن مسرت اقتصاددان آلمانی-ایرانی و استاد بازنشسته دانشگاه اوزنابروک آلمان به بحث در خصوص نارسایی‌های نظام سرمایه‌داری و تحولات سرمایه‌داری فاینانس در دوره‌های مختلف حیات آن پرداخت.  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، دکتر مسرت با بیان اینکه بیکاری در نظام سرمایه‌داری در سالیان اخیر روند افزایشی داشته است گفت: این امر ناش... ادامه »
 • ملاحظاتی بر ادغام دو وزارتخانه صنعت و معدن و بازرگانی و پیامد‌های انتزاع مجدد آنها

  اخبار . 1396/03/27
  1) مقدمه ادغام به فرايند به هم پيوستن چند واحد سازماني و تمركز عمليات آن‌ها در يك واحد جدیدالتأسیس براى ايجاد يك نظام يكپارچه اطلاق می‌شود. از اين منظر ادغام گونه‌اي از تجديد ساختار سازماني است كه خروجي آن تمركز سياستگذاري بوده و با هدف غلبه بر جزئی‌نگری، فقدان انسجام و يكپارچگي سياست‌ها، ‌از بين رفتن همسويي استراتژيك، تعارض بين اهداف دولت و تقسیم‌کار بیش‌ازحد می‌باشد. در سال 1390 ادغام وزارت بازرگانی و صنایع و معادن با اهداف مشابهی به انجام رسید. اساساً وزارتين صنعت و معدن و بازرگاني ازنقطه‌نظ... ادامه »
 • توسعه صنعتی از مسیر صادراتی شدن صنعت نساجی

  اخبار . 1396/03/16
  میزگرد «آسیب شناسی موانع پیش روی رقابت پذیری صنعت نساجی» با هدف بررسی وضعیت صنعت نساجی کشور از منظر ارتباط این صنعت با صنایع بالادست و پایین‌دست و نیز  شناسایی مشکلات و معضلات پیش‌روی رقابت‌پذیری آن توسط گروه پژوهش‌های صنعتی و معدنی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی  برگزار شد. در ابتدای جلسه خانم دکتر افسانه شفیعی (رییس پژوهشکده توسعه صنعتی و معدنی) به ترسیم جایگاه صنعت نساجی در اقتصاد ایران و بخش صنعت و معدن کشور پرداخت. وی با اشاره به سهم 2 درصدی صنعت نساجی در خلق ارزش‌افزوده و سهم 5/6 درصد... ادامه »
 • الزامات مذاکرات در فرایند الحاق به سازمان جهانی تجارت

  اخبار . 1396/03/16
  عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی هماهنگي و تناسب ميان نظام‌هاي ارزي و تعرفه‌اي كشور را  لازمه تمامی مذاکرات تجارت کالایی عنوان کرد و گفت: به منظور حمايت از توليدات داخلي و افزايش اشتغال، این مهم باید در دستور كار متوليان قرار گيرد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، محمد راستی در سخنرانی علمی با عنوان "مذاکرات کالایی و الحاق ایران به سازمان جهانی تجارت (WTO)" بر لزوم توجه به تجارب مذاکرات کالایی کشورهای ملحق شده به WTO، واقعیت‌های نظام تعرفه‌ای ایران، چشم‌ا... ادامه »
 • مدیرعامل مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران: معرفي "سیستم هوشمند مدیریت یکپارچه مراکز درمانی و بیمارستان‌ها" در نمایشگاه "ایران هلث"

  اخبار . 1396/02/24
  بهزاد عمرانی مدیرعامل مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران(GS1 ایران) وابسته به مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان این مطلب گفت: دو مأموریت ارائه شناسه بين‌المللي GTIN برای اقلام دارویی و تجهیزات و ارائه شناسه GLN برای مکان‌ها و هویت‌های حقوقی فعال در حوزه بهداشت و درمان بر عهده این مرکز است. وی با اشاره به اینکه با استفاده از این کدها می‌توان سیستم‌های ارزش افزوده دیگری ایجاد کرد که به توسعه حوزه بهداشت و درمان و ارائه خدمات بهتر و مطلوب‌تر به مردم منتهی می‌... ادامه »
 • سیاست تجاری اشتغال‌زا اولویت اصلی سیاست اقتصادی دولت

  اخبار . 1396/02/16
  عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی اشتغال‌زایی را اولویت اصلی اقتصادی کشور ذکر کرد و گفت: اشتغال‌زایی یکی از مهمترین حوزه‌های سیاست‌گذاری بخش تجارت خارجی است. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، امین مالکی در سخنرانی علمی با عنوان "سیاست تجاری و اهداف توسعه ای، اشتغال و فقرزدایی" بر بیکاری به عنوان مشکل اصلی اقتصاد ایران،  تمرکز منافع حاصل از واردات و صادرات و همچنین عملکردهای دستگاه های متولی امر تجارت در کشور طی سال گذشته تاکید کرد.  وی اظهار کرد: راهبردهای... ادامه »
 • سیاست وارداتی، چالش‌ها و رهنمودها

  اخبار . 1396/02/03
  میزگرد سیاست وارداتی، چالش‌ها و رهنمودها با حضور ولی الله افخمی‌راد معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی سازمان تامین اجتماعی، ابراهیم بهادرانی مشاور عالی ریاست اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران و صابری مشاور معاونت اقتصادی و برنامه‌ریزی سازمان تامین اجتماعی به همت پژوهشکده توسعه بازرگانی موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی برگزار و ابعاد مختلف تدوین و تهیه سند سیاست تجاری کشور مورد بررسی قرار گرفت.  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، ولی‌الله افخمی‌راد معاون اقتصادی و برنا... ادامه »
 • افزایش سهم سرمایه‌گذاران خارجی در بخش معدن و صنایع معدنی

  اخبار . 1396/01/29
  بر اساس اهداف کمی برنامه ششم توسعه، نرخ رشد سالانه صنعت 9.3 و معدن 8.8 درصد پیش‌بینی شده است. بخشی از این رشد، از محل افزایش ‌رقابت‌پذیری پیش‌بینی می‌شود. پیش‌بینی نرخ رشد بهره‌وری برای بخش صنعت و معدن به ترتیب 4.5 و 2.7 درصد  ‌است. بدین ترتیب افزایش رقابت‌پذیری در بخش معدن و صنایع معدنی به‌واسطه بهره¬وری و به‌کارگیری دانش و نوآوری باعث خواهد شد محصول باکیفیت و باقیمت پایین‌تری نسبت به رقبای خارجی در اختیار تقاضاکنندگان داخلی و خارجی قرار گیرد. با توجه به اینکه بخش معدن و صنایع معدنی عمدتاً تأمی... ادامه »
 • تغییر قوانین معدنی عامل تسهیل ورود سرمایه‌گذاران خارجی

  اخبار . 1396/01/29
  با توجه به اهمیت معدن و صنایع معدنی در رشد و توسعه اقتصادی کشور، موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی دومین نشست تخصصی با عنوان «راهکارهای رقابت پذیری معدن و صنایع معدنی در راستای اهداف برنامه ششم» را با حضور فرید دهقان مدیر پژوهش‌های معدن و صنایع معدنی مرکز پژوهش‌های مجلس، سیدمصطفی فقری مدیر بهبود استاندارد و عملیات شرکت فولاد مبارکه، دکتر سالمی و مهدی رضائی از پژوهشگران موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی برگزار کرد.  در ابتدای این نشست فرید دهقان با بیان اینکه فعالیت‌های معدنی و انجام صنایع معد... ادامه »
 • تدوین طرح توسعه اقتصادی و سیاسی در ایران برای استفاده از " جاده ابریشم"

  اخبار . 1396/01/19
  میزگرد تخصصی "فرصت‌ها و تهدیدهای بخش بازرگانی خارجی طرح توسعه جاده ابریشم"  به همت موسسه مطالعات و پژوهش‌‌های بازرگانی و با همکاری دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی دانشگاه شهید بهشتی و معاونت پژوهشهای سیاست خارجی مرکز تحقیقات استراتژیک  مجمع تشخیص مصلحت نظام در محل موسسه برگزار شد.  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، دکتر بهزاد شاهنده، عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، با اشاره به تاریخچه جاده ابریشم و اقدامات سال‌ه... ادامه »
 • چالش‌های سیاست تجاری کشور در مسیر توسعه صنعتی صادرات‌گرا

  اخبار . 1396/01/19
  "میزگرد تبیین سیاست تجاری پشتیبانی‌کننده اهداف برنامه ششم توسعه" با حضور آقایان سیدحسین میرجلیلی، محمدرضا ضیائی بیگدلی، محمدرضا رفعتی و علی زاهدطلبان در موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی برگزار گردید و ابعاد مختلف سیاست تجاری، اهداف برنامه ششم توسعه و خروجی‌های مرحله نخست طرح «تدوین سند ملی سیاست تجاری کشور» بررسی شد.  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، علی زاهدطلبان، عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی در ابتدای این میزگرد، سیاست تجاری را مجموعه‌اي از ابزاره... ادامه »
 • امضای تفاهم نامه همکاری سه جانبه بین سازمان توسعه صنعتی ملل متحد، موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی و دفتر حمایت از مالکیت صنعتی

  اخبار . 1395/12/23
  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، این یادداشت همکاری در راستای اقدامات لازم برای ایجاد مرکز تعالی در موسسه مطالعات است که یکی از بخش های مرتبط با  برنامه کشوری  یونیدو می باشد و اخیرا به امضای دولت جمهوری اسلامی ایران و سازمان توسعه صنعتی  ملل متحد رسیده است. دولت ایران به دنبال این است که برای مقابله با چالش هایی که اقتصاد کشور با آن روبروست به ارایه راه حل هایی برای رشد همه شمول، کاهش بیکاری و افزایش نرخ مشارکت بپردازد. اتخاذ سیاستهای تجاری و صنعتی صادرات محور با در نظر... ادامه »
 • سمپوزیوم معرفی ظرفیت های اقتصادی و تجاری ایران و هلند برگزار شد

  اخبار . 1395/12/18
  سمپوزیوم کسب و کار ایران 2017 (معرفی ظرفیت های اقتصادی و تجاری ایران و هلند) با هدف آگاهی جامعه سرمایه‌گذاران بین‌المللی از آخرین تحولات و فرصت‌های اقتصادی ایران پس از دوران تحریم با همکاری اتاق بازرگانی ایران با حضور دکتر افسانه شفیعی رییس پژوهشگده توسعه صنعتی و معدنی و مسعود کمالی اردکانی مدير گروه پژوهش‌هاي بهره‌وري و ارتقاء سازماني موسسه در هلند برگزار شد به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، در این همایش موضوعاتی همچون مقررات سرمایه‌گذاری، حمایت‌های قانونی، روش‌های پرداخ... ادامه »
 • دومین کنفرانس بین المللی انقلاب صنعتی چهارم

  اخبار . 1395/12/11
  رئیس موسسه مطالعات و پژوهش‌‌های بازرگانی گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران 92 درصد تولیدات خود را در داخل به مصرف می رساند و 8 درصد را در بازارهای صادراتی عرضه می‌کند‌. محمدرضا رضوی در دومین کنفرانس بین‌المللی انقلاب صنعتی چهارم افزود: کاهش سهم صنعت و معدن در تولید ناخالص داخلی از 17 به 14 درصد؛ تغییر الگوها و تولیدات صنعتی را به برای ورود به دوران انقلاب صنعتی چهارم ضروری ساخته است. وی افزود: سهم ناچیز صادرات تولیدات، نشانه آن است که با این رویه کسب و کار، نمی‌توان وضعیت فعلی را ادامه داد. رضوی... ادامه »
 • دومین کنفرانس بین المللی انقلاب صنعتی چهارم

  اخبار . 1395/12/02
  شواهد و روند دگرگونی فنآوری در دهه اخیر، حاکی از تحولات گسترده در فعالیتهای اقتصادی و صنعتی با محوریت شبکه ها و سیستمهای هوشمند دارد. چندسالی است در مجامع دانشگاهی و بنگاه‌های با فناوری بالا سخن از انقلاب صنعتی چهارم در میان است. این نام‌گذاری به‌دنبال سه انقلاب صنعتی صورت می‌گیرد که هرکدام در زمان خود جهان و زندگی ما را دگرگون کردند. در انقلاب یکم که به‌واسطه اختراع موتور بخار بنیاد گرفت، کارخانه‌ها با استفاده از ماشین‌آلات و تجهیزات مکانیکی که انرژی آن‌ها به وسیله نیروی آب و بخار تامین می‌شد، ... ادامه »
 • اعمال سیاست‌های ارزی مناسب و اصلاح شبکه توزیع، عاملی جهت کاهش قاچاق

  اخبار . 1395/11/17
  در میزگرد راهکارهای کاهش قاچاق از مسیر ترانزیت کالا که با حضور مصطفی آیتی معاون نظارت بر ترانزیت گمرک جمهوری اسلامی ایران و حسینی معاون ترانزیت و حمل‌و‌نقل بین‌المللی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای به همت گروه بازرگانی خارجی موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی برگزار شد، ابعاد معضل قاچاق از محل ترانزیت و راهکارهای مرتبط با آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، مصطفی آیتی در این میزگرد با اشاره به آمار قاچاق از مسیر ترانزیت گفت: با توجه به ای... ادامه »
 • مراسم تودیع معاون برنامه ریزی، توسعه مدیریت و منابع موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی برگزار شد

  اخبار . 1395/11/13
  مراسم تودیع حسن شیخ نیا معاون برنامه‌ریزی، توسعه مدیریت و منابع موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی با حضور دکتر محمدرضا رضوی رییس، معاونان و مدیران موسسه برگزار شد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، در این مراسم  با اهدای لوحی از تلاش های حسن شیخ نیا در طول تصدی معاونت برنامه‌ریزی، توسعه مدیریت و منابع موسسه تقدیر و تشکر شد. متن لوح رييس موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني براي تقدیر از حسن شیخ‌نیا معاون برنامه‌ریزی، توسعه مدیریت و منابع موسسه بدين شرح است: بدينوسيله ... ادامه »
 • مدير كل حوزه رياست، روابط عمومي و امور بين‌الملل منصوب شد

  اخبار . 1395/11/04
  طي حكمي از سوي دكتر محمدرضا رضوي رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني زورار پرمه به عنوان مدیر کل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل موسسه منصوب شد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني،‌ متن حكم رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني براي انتصاب مدیر کل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل بدين شرح است: با عنايت به سوابق علمي، اجرايي و تجربيات ارزشمند جنابعالي، به موجب اين حكم به عنوان " مدير كل حوزه رياست، روابط عمومي و امور بين‌الملل" موسسه مطالعات و پژوهش‌ها... ادامه »
 • مدیر کل اسناد و پایگاه های آمار اطلاعاتی منصوب شد

  اخبار . 1395/11/04
  طي حكمي از سوي دكتر محمدرضا رضوي رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني موسی موسوی زنوز به عنوان مدیر کل اسناد و پایگاه های آمار اطلاعاتی موسسه منصوب شد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني،‌ متن حكم رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني براي انتصاب مدیر کل اسناد و پایگاه های آمار اطلاعاتی بدين شرح است: بنا به پيشنهاد معاون محترم پژوهشی و با عنايت به سوابق علمي، اجرايي و تجربيات ارزشمند جنابعالي، به موجب اين حكم به عنوان« مدیرکل اسناد و پایگاه‌های آماری اطلاعاتی» موسسه مط... ادامه »
 • مدیر گروه پژوهش های صنعت و معدن منصوب شد

  اخبار . 1395/11/04
  طي حكمي از سوي دكتر محمدرضا رضوي رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني الهام اسماعیلی پور به عنوان مدیر گروه پژوهش های صنعت و معدن موسسه منصوب شد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني،‌ متن حكم رييس موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني براي انتصاب مدیر گروه پژوهش‌های صنعت و معدن بدين شرح است: با عنایت به سوابق علمی، اجرایی و تجربیات ارزشمند سرکار عالی و بنا به پيشنهاد رئيس محترم پژوهشكده توسعه صنعتی و معدنی، به موجب اين حكم به عنوان « مدیر گروه پژوهش‌هاي صنعت و معدن» مؤسسه مط... ادامه »
 • موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی بررسی کرد: تحلیلی بر نفوذ تجاري ايران در كشورهاي جنوب غربي آسيا تجاری

  اخبار . 1395/10/12
  1) مقدمه طي سال‌هاي اخير دامنه نفوذ ايران در بازارهاي صادراتي دنيا رو به كاهش گذاشته و درآمدهاي ارزي كشور را با چالش‌هاي جدي مواجه نموده است. با توجه به برخي شرايط پيش‌آمده، روابط تجاري ميان ايران و همسايگانش از شرايطي به‌مراتب بهتر از روابط تجاري ايران با ساير كشورهاي جهان توسعه‌یافته است. بدین‌جهت تمركز ايران بر بهبود و توسعه روابط با كشورهاي منطقه جنوب غربي آسيا باعث توسعه نفوذ كشور در بازارهاي مزبور خواهد شد كه البته اين امر مستلزم رتبه‌بندي كشورهاي مناسب‌تر جهت توسعه روابط فی‌مابین خواهد ب... ادامه »
 • انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک بین موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی و دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی دانتشگاه شهید بهشتی

  اخبار . 1395/10/05
  تفاهم نامه همکاری مشترک بین موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی و دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی دانشگاه شهید بهشتی به منظور توسعه تعاملات بین بخش های صنعت، معدن و تجارت با دانشگاه ها، تبادل تجربیات علمی و فراهم آوردن زمینه های همکاری در جهت توسعه تحقیقات کاربردی، مشاوره علمی و اطلاع رسانی آموزشی، بین موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی و دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی دانشگاه شهید بهشتی منعقد شد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، در این تفاهم نامه بر تعامل و ایجاد همکاری های... ادامه »
 • در کارگاه آموزشی «سیاست های صنعتی» و« عضویت در WTO» تاکید شد: اجماع سازی اعضای سازمان تجارت جهانی نقشی حیاتی در الحاق ایران به این سازمان دارد

  اخبار . 1395/10/01
  کارگاه آموزشی مشترک موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی با موسسه اقتصاد بین الملل کره و موسسه اقتصاد صنعتی و تجاری کره، در روز دوم  با برگزاری سه نشست در رابطه با مذاکرات عضویت در سازمان تجارت جهانی پایان یافت. در این نشست ها دکتر جون کیو سو و دکتر جونگ دوک کیم از موسسه اقتصاد بین الملل کره (KIEP) سخنرانی کرده و با متخصصان ایرانی به بحث و گفت و گو پرداختند. در نشست سوم این کارگاه، دکتر سو به بررسی فرآنید کلی الحاق به سازمان تجارت جهانی پرداخت که شامل تبیین فرآیندهای ارائه پیش نویس رژیم تجاری، تش... ادامه »
 • تمرکز صادراتی صنایع و بازارهای متنوع عامل رشد تجاری کره جنوبی

  اخبار . 1395/09/30
  کارگاه آموزشی «سیاست های صنعتی  و توسعه صادرات » و « عضویت در سازمان تجارت جهانی» به همت موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی  و با همکاری موسسات  سیاست های اقتصاد بین الملل کره جنوبی (KIEP) و سیاست های اقتصاد صنعتی و تجاری کره جنوبی (KIET) روز دوشنبه 29 آذر ماه در موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی برگزار شد.  این کارگاه دو روزه که بر انتقال تجارب سیاست گذاری صنعتی و تجاری کره جنوبی تمرکز دارد، با سخنرانی محققین تراز اول موسسات سیاستی کره جنوبی و با حضور مسئولین بلند مرتبه وزارت صنعت، معدن و تجار... ادامه »
 • ارتقاء فناوری در محصولات صادراتی پتروشیمی

  اخبار . 1395/09/28
  میزگرد «آسیب‌شناسی صنعت پتروشیمی و مولفه‌های ارتقای رقابت‌پذیری صادراتی آن» با حضور رضا محتشمی‌پور رئیس دفتر توسعه صنایع پایین‌دستی شرکت ملی صنایع پتروشیمی، یزدان سیف عضو هیات مدیره و مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی و دکتر افسانه شفیعی رئیس پژوهشکده توسعه صنعتی و معدنی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی برگزار شد. محورهای مورد بررسی این میزگرد شامل تحلیل الگوهای موفق کشوری و احصاء درس‌های کاربردی برای ایران؛ تبیین وضعیت عملکرد صنایع بالادستی و پایین‌دستی صنعت پتروشیمی و  شناسایی حلقه‌های مفقو... ادامه »
 • اهدای لوح تقدیر پژوهشی صنعتی و معدنی برتر برای طرح سند سیاست تجاری کشور به موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی

  اخبار . 1395/09/24
  موسسه مطالعات و پژوهش های و بازرگانی در پنجمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت موفق به دریافت لوح تقدیر طرح پژوهشی صنعتی و معدنی برتر شد. موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی در پنجمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت و دهمین همایش تحقیق و توسعه صنعت، معدن و تجارت که با حضور مهندس محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، به سبب طرح "سند سیاست تجاری کشور با موضوع سیاست ها و نظام های تعرفه ای صادرات" لوح تقدیر برترین های پژوهش های صنعتی و معدنی را دریافت کرد. گفت... ادامه »
 • پیامدهای سیاست ارزی بر تولید و تجارت اقتصاد ایران

  اخبار . 1395/09/09
  دکتر احمد تشکینی، استادیار موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی 1) مقدمه نرخ ارز مهمترین مفصل ارتباط اقتصادی یک کشور با کشورهای جهان است. همچنین تغییرات نرخ ارز تاثیرات گسترده ای بر بخش داخلی و خارجی اقتصادها به همراه دارد؛ چون از یکسو بر صادرات و واردات (و به تبع آن تراز تجاری) و از سوی دیگر بر قدرت رقابت پذیری داخلی (و به تبع آن بر تولید و اشتغال) و همچنین تورم داخلی تاثیرگذار است. براین اساس مدیریت بازار ارز یکی از موضوعات کلیدی هر اقتصادی محسوب می شود، با این حال رویکرد واحدی در تعیین نر... ادامه »
 • سیاستهای اعتباری نظام بانکی نقش کلیدی در سرمایه گذاری کل (بویژه سرمایه گذاری بخش صنعت و معدن) دارد

  اخبار . 1395/09/09
  دکتر احمد تشکینی، استادیار موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی   نتایج  یک پژوهش در موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی نشان میدهد که سیاستهای اعتباری نظام بانکی نقش کلیدی در سرمایه گذاری کل (بویژه سرمایه گذاری بخش صنعت و معدن) دارد. با توجه به اینکه اقتصاد به دو بخش اصلی شامل بخش حقیقی و بخش مالی تقسیم می شود. بخش مالی شامل دو بازار پول و بازار سرمایه است و بخش حقیقی شامل بازار کالا و خدمات و بازار کار می باشد. نظام مالي وظيفه انتقال منابع از پس اندازكنندگان به سرمايه گذاران را بر عهده دارد... ادامه »
 • تحلیلی بر موافقت‌نامه‌های تجاری دو جانبه منعقده بین ایران و شرکای تجاری

  اخبار . 1395/09/07
  حسن ثاقب، عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی 1) مقدمه طی دهه اخیر تجارت ترجیحی بین کشورهای جهان رشد چشمگیری داشته، بطوریکه تعداد موافقت‌نامه‌های فعال از کمتر از 120 مورد در سال 2004 به بیش از 250 مورد در سال 2014 افزایش‌یافته است. نکته جالب‌توجه این است که دامنه شمول بیش از نیمی از این موافقت‌‌نامه‌ها فراتر از کاهش تعرفه‌ها است، خدمات و سایر اقدامات را نیز تحت پوشش قرار داده و تسهیلاتی فراتر از امتیازات تعرفه‌ای متقابل دارند. بررسی‌ها نشان می‌دهند که اهمیت موافقت‌نامه‌های تجارت... ادامه »
 • تحليلی بر عملكرد تجارت خارجي غيرنفتي ايران طي دهه اخير

  اخبار . 1395/09/07
  امین مالکی، عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی 1) مقدمه رشد تجارت جهانی طی سالهای اخیر هم به‌صورت نسبی در مقایسه با درآمد جهانی و هم در مقایسه با نرخ‌های رشد سنوات گذشته، کاهش یافته است. تجارت جهانی، بعد از بازیابی اقتصاد جهانی از رکود بزرگ سال 2010، نرخهای رشد کمتر از 3 درصد را طی سالهای 2012 و 2013 تجربه نموده است. نگاهی دقیقتر به تحولات دهه 2000 میلادی نشان میدهد که کاهش کشش تجارت بلندمدت، به دلایلی پیش از بحران مالی جهانی بازمی‌گردد که البته در شرایط بعد از بحران به شکل جد... ادامه »
 • همکاری کشورهای مسلمان عاملی برای حضور فعال‌تر در تجارت جهانی محصولات حلال

  اخبار . 1395/08/26
  عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی تاکید کرد: برای حضور فعال‌تر در تجارت جهانی محصولات حلال، لازم است همکاری کشورهای مسلمان در این زمینه بیشتر شود. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، بیتا نوروزی در سخنرانی علمی با عنوان  الزامات صنعت حلال با تاکید بر صنعت دارو که در محل موسسه برگزار شد، گفت: امروزه حلال تنها يك مسئله ديني نيست بلكه در مقياس تجاري گسترده شده و به‌عنوان نشان جهاني در اطمينان از كيفيت و انتخاب نحوه زندگي در نظرگرفته مي‌شود.  وی با بیان اینکه حل... ادامه »
 • مدیر گروه پژوهش‌هاي بازرگاني خارجي موسسه منصوب شد

  اخبار . 1395/08/17
  دكتر محمدرضا رضوي رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني طي حكمي یوسف حسن پور را به عنوان مدير گروه پژوهش های بازرگانی خارجی موسسه منصوب كرد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، متن حكم دكتر محمدرضا رضوي براي انتصاب یوسف حسن پور مدیر گروه پژوهش های بازرگانی خارجی موسسه بدين شرح است: با عنایت به سوابق علمی، اجرایی و تجربیات ارزشمند جنابعالی و بنا به پيشنهاد رئيس محترم پژوهشكده مطالعات اقتصادي و توان رقابتي، به موجب اين حكم به عنوان « مدیر گروه پژوهش‌هاي بازرگاني خارجي» موسس... ادامه »
 • مدیر گروه پژوهش های حقوق اقتصادی و بازرگانی موسسه منصوب شد

  اخبار . 1395/08/17
  دكتر محمدرضا رضوي رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني طي حكمي وحید بزرگی را به عنوان مدير گروه پژوهش‌هاي حقوق اقتصادي و بازرگاني موسسه منصوب كرد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، متن حكم دكتر محمدرضا رضوي براي انتصاب وحید بزرگی به عنوان مدیر گروه پژوهش های حقوق اقتصادی و بازرگانی موسسه بدين شرح است: با عنایت به سوابق علمی، اجرایی و تجربیات ارزشمند جنابعالی و بنا به پيشنهاد رئيس محترم پژوهشكده مطالعات اقتصادي و توان رقابتي، به موجب اين حكم به عنوان « مدير گروه پژوهش‌ه... ادامه »
 • رئیس پژوهشکده مطالعات اقتصادی و توان رقابتی موسسه منصوب شد

  اخبار . 1395/08/17
  دكتر محمدرضا رضوي رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني طي حكمي مرجان فقیه نصیری را به عنوان رئیس پژوهشکده مطالعات اقتصادی و توان رقابتی موسسه منصوب كرد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، متن حكم دكتر محمدرضا رضوي براي انتصاب مرجان فقیه نصیری به عنوان رئیس پژوهشکده مطالعات اقتصادی و توان رقابتی موسسه بدين شرح است: باعنایت به سوابق علمی، اجرایی و تجربیات ارزشمند سرکار عالی، به موجب اين حكم به عنوان"رئيس پژوهشكده مطالعات اقتصادي و توان رقابتي" موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي با... ادامه »
 • ادغام عاملی برای تحرک و رقابتی شدن شرکت های تجهیزات پزشکی

  اخبار . 1395/08/16
  در راستای اجرای طرح "یکپارچه سازی سیاست های صنعتی، تجاری و فناوری در حوزه تجهیزات پزشکی"، که به همت موسسه مطالعات و پژوهش‌ های بازرگانی و با حمایت معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور در دست انجام می‌باشد،‌ میزگرد تخصصی آسیب شناسی بستر صنعتی و بنگاهی این صنعت در  موسسه برگزار شد.  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، در ابتدای این میزگرد دکتر سپهر قاضی نوری، به عنوان یکی از مجریان طرح یکپارچه سازی سیاست های صنعتی، تجاری و فناوری حوزه تجهیزات پزشکی، مطالبی در خصوص محتوای گردآوری ش... ادامه »
 • با حضور دکتر رضوی در همایش همکاری ها با اقتصادهای نوظهور که به همت موسسه سیاست های اقتصاد جهانی کره جنوبی (KIEP)برگزار گردید ، به راهکارهای گسترش همکاری ها میان اقتصادهای نوظهور در روابط بین المللی پرداخته شد.

  اخبار . 1395/08/05
  همایش ارتقا "همکاری  ها با اقتصادهای نوظهور" ، به همت موسسه سیاست  های اقتصاد جهانی کره جنوبی (KIEP) در تاریخ 28 تا 30 مهر ماه در شهر سئول، کره جنوبی برگزار شد. در این کنفرانس راهکارهای گسترش همکاری  ها با وجود گسترش نا اطمینانی ها در اقتصاد جهانی، که به دلیل چالش  های امنیتی و نیز رشدهای پایین اقتصادی در اقتصاد  های مطرح دنیا ایجاد گشته است، بررسی شد.   با توجه به روابط رو به رشد ایران و کره  جنوبی در دوران پسا برجام و نیز علاقه  مندی سیاست  گذاران و بخش خصوصی کشور کره  جنوبی به درک بیشتر اقتص... ادامه »
 • نوسازی ناوگان خودروهای تجاری به منظور توسعه حمل و نقل باری و بهره‌برداری از ظرفیت سرمایه‌گذار خارجی

  اخبار . 1395/08/04
  اتاق فکر و هم‌اندیشی در زمینه «راهکارهای تحریک تقاضای نوسازی خودروهای تجاری مشمول بند "ق" تبصره 2 ردیف یک قانون بودجه سال 1393 کشور» با حضور نمایندگان سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور، ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت، بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، انجمن شرکت‌های لیزینگ ایران، گروه صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت و جمعی از مدیران و اعضا هیات علمی موسسه به ریاست مهندس افشین مشاور رییس موسسه برگزار شد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، علیرضا گرشاسبی ... ادامه »
 • بررسی مشکلات صنعت خودروسازی کشور

  اخبار . 1395/07/04
  ميزگرد "آسيب شناسي نظام مديريت تامين كنندگان در صنعت خودرو"، با حضور نمايندگان سازمان گسترش و نوسازي صنايع، شركت هاي سازه گستر سايپا و ساپكو (ايران خودرو) و انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو، ریاست پژوهشکده توسعه بازرگانی و جمعی از اعضاي هيات علمي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني برگزار شد.  به گزارش روابط عمومي موسسه ،در اين ميزگرد مجتبي سليماني سدهي عضو هيات علمي موسسه ضمن تبيين ضرورت مديريت تامين كنندگان در صنعت خودرو و تشریح تجربيات جهاني خصوصا تجربیات خودروسازان ژاپني و آمريكايي در... ادامه »
 • بالا بردن استانداردهای تولیدی عاملی برای توسعه صادرات دارو

  اخبار . 1395/06/27
  در راستای اجرای طرح "یکپارچه سازی سیاست های صنعتی، تجاری و فناوری حوزه داروهای زیستی"، که به همت موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی و با حمایت معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور انجام می‌شود،‌ میزگرد تخصصی آسیب شناسی بستر صنعتی و بنگاهی این صنعت در محل موسسه برگزار شد.  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، در این میزگرد که با حضور مسئولان و متخصصانی از وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت، معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی و تولیدکنندگان و واردکنندگان دار... ادامه »
 • صادرات غیرنفتی، تراز تجاری و فصل طلایی: ضرورت محاسبه صحیح

  اخبار . 1395/06/20
  عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، تراز تجاری نفتی ایران را به عنوان یکی از کشورهای تولید و صادرکننده نفت همواره مثبت عنوان کرد و گفت: نفتی کردن صادرات غیرنفتی برای نمایش تراز مثبت تجاری، دور شدن از واقعیت های تجاری و در واقع دستیابی به امری است که پیش از این حاصل شده بود.  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، امین مالکی در سخنرانی علمی با عنوان "چشم انداز تجارت خارجی ایران" که در محل موسسه برگزار شد افزود: دقیق تر آنکه این تراز مثبت تجاری بهاره پیامی به معنای... ادامه »
 • مدیر عامل موسسه مرکز آموزش بازرگانی منصوب شد

  اخبار . 1395/06/09
  طي حكمي از سوي دكتر محمدرضا رضوي رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني رضا سیف‌اللهی به عنوان نایب رییس و مدیر عامل موسسه مرکز آموزش بازرگانی منصوب شد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني،‌ متن حكم رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني براي انتصاب نایب رییس و مدیر عامل موسسه مرکز آموزش بازرگانی بدين شرح است: پیرو تصمیمات متخذه در جلسه فوق‌العاده هیات امناء موسسه مرکز آموزش بازرگانی مورخ 2/6/1395 و با عنایت به سوابق و تجربیات ارزشمند جنابعالی، به موجب این حکم به مدت دو سا... ادامه »
 • كشورهاي مناسب منطقه‌اي جهت توسعه نفوذ تجاري ايران

  اخبار . 1395/05/31
  ايران قرار است در برنامه توسعه چشم انداز به قدرت اول منطقه تبديل شود. بدين لحاظ مي‌بايست نفوذ تجاري قابل قبولي در كشورهاي منطقه داشته باشد. ارتقای نفوذ تجاري ايران در بازار کشورهای همجوار از اهداف سیاست تجاری و در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نيز مي‌باشد. اما براساس مطالعات صورت گرفته نفوذ تجاري ايران در كشورهاي همجوار در حال حاضر(براساس آمارهای سال 2014) بسيار اندك است. بگونه‌ايكه جمهوری اسلامی ایران، صرفا در بازار دو كشور افغانستان و عراق دارای موقعيت و نفوذ تجاري می باشد كه آنهم توانسته به... ادامه »
 • ملاحظات رسيدن به مقياس اقتصادي توليد لوازم خانگي

  اخبار . 1395/05/31
  واردات كالاهاي قاچاق به كشور كه ميزان آن 20 تا 25 ميليارد دلار در سال براورد شده است معادل نيمي از واردات رسمي كشور محسوب مي‌شود و تهديدي بزرگ براي اقتصاد ملي و توليدكنندگان داخلي به شمار مي آيد. براوردهاي ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز نشان مي‌دهد كه لوازم خانگي پس از طلا و جواهرات و منسوجات رتبه سوم از حجم اقلام قاچاق را به خود اختصاص مي‌دهد. اين سهم از هفت‌ و نيم تا 13 درصد و ميزان آن از 2 تا 4 ميليارد دلار برآورد شده كه بخش اعظم سهم دوسوم خارجيها از بازار لوازم خانگي ايران را تشكيل مي‌دهد. ... ادامه »
 • امضای تفاهم نامه همکاری بین موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی با سازمان توسعه تجارت ایران در زمینه توسعه صادرات هلدینگ ها

  اخبار . 1395/05/18
  با توجه به اهمیت هلدینگ ها و شرکت های بزرگ در توسعه صادرات کالایی و خدمات غیرنفتی و در راستای تحقق بخشی به اهداف صادراتی تعیین شده در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در سال 1395، تفاهم نامه همکاری بین دکتر محمدرضا رضوی رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی و مهندس ولی الله افخمی راد رییس سازمان توسعه تجارت ایران منعقد شد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، این تفاهم نامه به منظور مشارکت در انجام اقداماتی برای تحقق اهداف توسعه صادرات کالا و خدمات غیرنفتی از طریق ایجاد کارگرو... ادامه »
 • همایش بین المللی چهارمین انقلاب صنعتی

  اخبار . 1395/05/16
  به گزارش روابط عمومی مرکز آموزش بازرگانی، همایش بین المللی چهارمین انقلاب صنعتی در روزهای سه شنبه و چهارشنبه 13 و 14 مرداد در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران برگزار شد.   دانلود فایلهای ارائه شده به صورت یکجا... ادامه »
 • بازديد دکتر محمدرضا رضوي و جمعي از مديران و پژوهشگران موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني از شرکت آريوژن زيست دارو

  اخبار . 1395/05/06
  دکتر محمدرضا رضوي رييس و جمعي از مديران و پژوهشگران موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني از شرکت دارويي آريوژن زيست دارو بازديد و با هيات مديره و مديرعامل اين شرکت ديدار و گفت و گو کردند. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، در اين ديدار از تمام بخش هاي توليدي و بسته بندي داروها و محصولات شرکت بازديد به عمل آمد و بازديدکنندگان از نزديک با مشکلات و مسايل مربوط به واردات محصولات و تجهيزات دارويي آشنا شدند. در اين ديدار طرفين بر پررنگ تر شدن نقش وزات صنعت، معدن و تجارت در صنعت د... ادامه »
 • ضرورت تدوين نقشه راه توسعه صنعتي در کشور

  اخبار . 1395/05/06
  سياست ارزي مناسب و تناسب آن با سياستهاي صنعتي همواره يکي از سوالات اساسي در ادبيات سياست گذاري صنعتي در کشورهاي درحال توسعه است. در اين زمينه همواره بين کارشناسان اقتصادي اختلاف نظر وجود داشته است. از اين رو به منظور روشن شدن ابعاد اين موضوع نشستي با عنوان نظام و سياست ارزي مناسب توسعه صنعتي ايران در موسسه مطالعات و پژوهشهاي بازرگاني با حضور دکتر محمدرضا رضوي رييس موسسه، دکتر عباس شاکري عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي و دکتر تيمور رحماني عضو هيات علمي دانشگاه تهران برگزار شد. به گزارش رواب... ادامه »
 • افزايش صادرات با ادغام بنگاه هاي صنعتي

  اخبار . 1395/03/23
  ميزگرد  بررسي مشکلات و راهکارهاي ادغام بنگاه هاي صنعتي در ايران با هدف شناسايي مشکلات ادغام، ارايه راهکارهاي موثر در زمينه ادغام بنگاه هاي صنعتي، بررسي موانع و راهکارهاي قانوني و مقرراتي ادغام، بررسي مسايل مالياتي، مالي و رويه هاي ادغام در بورس با حضور آقايان بهنام غفاري، مدرس دانشگاه، محمد مسعود غلامپور، مدير تحقيقات و بازاريابي شرکت تأمين سرمايه نوين، کلانتري کارشناس امور اقتصادي و حضور جمعي از مديران و پژِوهشگران موسسه برگزار شد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني اميرهو... ادامه »
 • رفع موانع سرمايه گذاري در بخش معدن و صنايع معدني

  اخبار . 1395/03/12
  مديرعامل شرکت جامع تجارت و عضو هيات مديره و رئيس امور بين‌الملل انجمن سنگ‌آهن ايران بر برندسازي توليدات معدني در ايران تاکيد کرد و گفت: در زمينه برندسازي بايد برنامه اي تدوين شود چراکه برندسازي توليدات معدني سبب افزايش اعتبار شرکت ها و در نهايت افزايش اعتبارکشورمان نزد سرمايه گذاران خارجي مي شود. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، کيوان جعفري طهراني در سخنراني علمي با عنوان "بررسي فرصت ها و چالش هاي پيش روي جذب سرمايه گذاري در بخش معدن و صنايع معدني " که با حضور  اعضاي هيا... ادامه »
 • تعامل با بازارهاي جهاني از مهمترين اولويت هاي وزارت صنعت، معدن و تجارت

  اخبار . 1395/03/12
  رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني با بيان اينکه وزارت صنعت، معدن و تجارت بدنبال افزايش همکاري هاي اقتصادي با جهان است گفت: تعامل با بازارهاي جهاني، کاهش همزمان تنش ها در منطقه، افزايش ثبات براي ساختن آينده اي بهتر براي کشور و منطقه از مهمترين اولويت هاي وزارتخانه است. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، دکتر محمدرضا رضوي در چهارمين مجمع همکاري هاي دو جانبه ايران و کره جنوبي که با حضور بيش از 15 محقق کره اي از موسسات KIEP و آسان صبح امروز در موسسه برگزار شد افزود: متاس... ادامه »
 • امضاي تفاهم نامه همکاري بين موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني و موسسه سياست هاي اقتصادي بين المللي کره جنوبي

  اخبار . 1395/03/12
  تفاهم نامه همکاري هاي مشترک بين دکتر محمدرضا رضوي رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني و دکتر لي‌جا يانگ معاون رييس به نمايندگي از طرف رئيس موسسه سياست‌هاي اقتصادي بين المللي کره جنوبي (KIEP) در پايان چهارمين مجمع همکاري هاي دو جانبه ايران و کره جنوبي به امضا رسيد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، از جمله مفاد تفاهم نامه همکاري مشترک مي توان به تبادل اطلاعاتي، تحقيق مشترک، همکاري در زمينه فعاليت هاي دانشگاهي، تبادل نيروي انساني  و انجام ديگر فعاليت هاي مرتبط طبق توافق... ادامه »
 • تحليل متغيرهاي کلان اقتصادي با روش مدل‏سازي تعادل عمومي پوياي تصادفي

  اخبار . 1395/02/28
  استاديار موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني مدل‏سازي تعادل عمومي پوياي تصادفي (DSGE) را يکي از روش‏هاي مدرن تحليل اقتصاد کلان دانست که بيش از ساير روش‌هاي مدل‌سازي، قابليت تحليل تعادلي متغيرهاي کلان اقتصادي را فراهم مي کند. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، منصور عسگري در سخنراني علمي با عنوان" ارزيابي تاثير شوک‌هاي سياستي بر متغيرهاي مهم اقتصاد کلان(رهيافت DSGE )" که با حضور مديران و پژوهشگران موسسه برگزار شد افزود: الگوي تعادل عمومي پوياي تصادفي مبتني بر رويکرد مکتب نيو... ادامه »
 • رئيس پژوهشکده توسعه صنعتي و معدني منصوب شد

  اخبار . 1395/02/27
  طي حكمي از سوي دكتر محمدرضا رضوي رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني افسانه شفيعي به عنوان رئيس پژوهشکده توسعه صنعتي و معدني موسسه منصوب شد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني،‌ متن حكم رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني براي انتصاب رئيس پژوهشکده توسعه صنعتي و معدني بدين شرح است: در راستاي ابلاغ ساختار سازماني جديد مؤسسه و با عنايت به تعهد، تخصص و سوابق ارزشمند سركارعالي، به موجب اين حكم به عنوان "رئيس پژوهشكده توسعه صنعتي و معدني" مؤسسه مطالعات و پژوهشهاي بازرگا... ادامه »
 • تمايل ژاپني ها براي همکاري در صنعت خودروسازي ايران

  اخبار . 1395/02/25
  ماسايوكي نماينده بخش قطعه سازي خودرو سازمان تجارت خارجي ژاپن (جترو) به منظور همكاري و مشاوره براي ارتقاء سطح كيفي توليد قطعه سازي خودرو و ناكامورا نماينده دائم اين سازمان در ايران با دكتر محمدرضا رضوي رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني ديدار  و گفت و گو کردند.  به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، در اين ديدار طرفين بر زمينه‌ همكاري‌هاي آتي و چگونگي اين همكاري‌ها در بخش قطعه سازي خودرو، جذب كمك‌هاي كارشناسي و فني جترو اعم از آموزش و گسترش ارتباطات کارشناسان فني در بخش ق... ادامه »
 • در تدوين سياست هاي اقتصادي بررسي پيامدها امري ضروري است

  اخبار . 1395/02/21
  علي باير، رئيس فعلي اکومود و رئيس سابق بخش مدل سازي کميسيون اروپا با بيان اينکه در تدوين سياست هاي اقتصادي بررسي پيامدهاي آن  قبل از اتخاذ تصميم، امري ضروري است گفت: اتحاديه اروپا هيچ تصميم و سياست اقتصادي را بدون بررسي پيامدهاي آن که با استفاده از مدلهاي اقتصادي در سطح کلان و خرد انجام مي‌شود، اتخاذ نمي‌کند. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني پروفسور علي باير در سخنراني علمي با عنوان "ملاحظاتي در طراحي مدل هاي اقتصادي (مطالعه موردي الحاق به wto) که با حضور مديران و پژوهشگر... ادامه »
 • سمينارفرصت ها و چالش هاي پيش رو براي همکاري بين ايران و کره جنوبي در دوره پساتحريم برگزار مي شود

  اخبار . 1395/02/20
  سمينار فرصت ها و چالش هاي پيش رو براي همکاري بين ايران و کره در دوره پساتحريم 9 خرداد با حضور دکتر محمدرضا رضوي، رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، KIM Seung-Ho سفير کره جنوبي در ايران، Dr. LEE Jae Young رييس سازمانKIEP   ( موسسه سياست هاي اقتصادي بين المللي کره) و .... در موسسه برگزار مي شود. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، از جمله محورهاي اين سمينار مي توان به  توسعه صنعتي ايران در دوره پساتحريم، همکاري هاي استراتژيک ايران و کره جنوبي پس از توافق هسته اي و ژئوپل... ادامه »
 • مرحله اي تازه در همکاري هاي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني با دفتر توسعه سازمان ملل متحد در ايران

  اخبار . 1395/02/18
  در ملاقاتي که با حضور گري لوييس نماينده مقيم سازمان ملل متحد  در محل موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني صورت گرفت زمينه هاي همکاري آتي با اين سازمان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. در اين جلسه که با محوريت جذب کمک هاي کارشناسي سازمان توسعه ملل متحد اعم از آموزش، مشاوره و برگزاري کارگاه و سيمنار منعقد گرديد، همکاري ها در قالب کوتاه مدت و بلندمدت مورد بررسي قرار گرفت و در مبادله پيش نويس اسناد اين همکاري پيشرفت هاي مناسبي حاصل گرديد. دکتر رضوي با اشاره به اينکه بر اساس تکاليفي که اخيرا از سوي وزا... ادامه »
 • راه اندازي سامانه ملي شاخص هاي بهره وري ابزاري در جهت پايش رشد اقتصادي کشور

  اخبار . 1395/02/13
  دبير جشنواره ملي بهره‌وري، راه اندازي سامانه ملي اندازه گيري شاخص‌هاي بهره‌وري ايران را عاملي در  جهت رشد اقتصادي کشور عنوان کرد و گفت: اين سامانه با هدف مديريت افزايش بهره‌وري در سطح ملي و راه اندازي چرخه مديريت بهره‌وري در تمام سازمان ها و شرکت‌هاي ايراني فعاليت خود را آغاز کرده است. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني،‌ فرشيد شکرخدايي در نشست علمي با عنوان "معرفي سامانه ملي اندازه‌گيري شاخص‌هاي بهره‌وري ايران" که با حضور دکتر محمدرضا رضوي، مديران و اعضاي هيات علمي موسسه ب... ادامه »
 • موافقتنامه‌هاي دوجانبه؛ مهمترين ابزار در گسترش سرمايه گذاري مستقيم خارجي در دوره پسابرجام

  اخبار . 1395/02/06
  مدير عامل شركت نوميزما،‌ از شركت هاي برجسته مشاور اقتصادي در بولونياي ايتاليا با بيان اينكه در سال‌هاي اخير سرمايه‌گذاري بين‌المللي كاهش يافته است گفت: برخي حمايت‌ها و پويايي‌ها در اين حوزه كاهش يافته است و علاوه بر اين، عمده سرمايه‌گذاري‌ها به‌صورت مستقيم و در بخش خدمات صورت گرفته است.  به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني،‌ آقاي آندرا گلدشتاين معاون پيشين اسكاپ در سخنراني علمي خود با عنوان" سرمايه گذاري بين المللي و ظهور بنگاه هاي چندمليتي از اقتصادهاي در حال ظهور" كه با حض... ادامه »
 • ارتقاي صنعتي، لازمه توسعه اقتصادي

  اخبار . 1394/12/26
  دانشيار پژوهشکده اقتصاد پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي با بيان اينكه بازار نقش اساسي را در توسعه اقتصادي دارد، گفت: با اين حال‏، توسعه اقتصادي به عنوان يک فرآيند پويا‏، نيازمند ارتقاي صنعتي و متنوع سازي همگام با بهبود در زيرساخت "سخت" و" نرم" است. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني،‌ دكتر حسين ميرجليلي در سخنراني علمي با عنوان " سياست صنعتي و تجاري در اقتصاد ساختاري جديد" كه با حضور مديران، ‌پژوهشگران و اعضاي هيات علمي موسسه و ساير مدعوين و علاقمندان برگزار شد، افزود... ادامه »
 • قطعه سازان داخلي سرمايه‌گذاري مشترك با تامين‌كنندگان بين‌المللي را اولويت كاري خود قرار دهند

  اخبار . 1394/12/22
  رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني با تاكيد بر اينكه قطعه‌سازان داخلي به‌سبب تجربه و توانمندي‌هاي خود، سرمايه‌گذاري مشترک با تأمين‌کنندگان بين‌المللي را در اولويت كاري خود قرار دهند گفت: با توجه به اقدامات حمايتي دولت، ظرفيت بالاي توليد در صنايع بالادستي خودروسازي و قطعه‌سازي و بازارهاي مناسب، فرصت‌هاي بسياري براي مشارکت در بازارهاي رو به رشد ايران و منطقه در صنايع خودروسازي و قطعه‌سازي وجود دارد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني، دكتر محمدرضا رضوي، با بيان اينكه ارز... ادامه »
 • الحاق به سازمان جهاني تجارت براي ايران يك ضرورت است

  اخبار . 1394/12/19
  معاون دبيركل آنكتاد با اشاره به درهم تنيدگي جوامع در عصر حاضر، الحاق به سازمان جهاني تجارت WTO را در تسهيل تعامل با اقتصاد جهاني امري ضروري دانست و گفت: در واقع تجارت مسيري براي رقابت به شمار مي‌رود. اما کسب توان رقابت نيازمند برنامه‌ريزي، داشتن سياست ارتقاي فناوري و تعيين جايگاه سياست تجاري در کل برنامه اقتصادي کشورها است. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني،‌ خواكيم رايتر در سخنراني علمي با عنوان "الحاق به سازمان جهاني تجارت از منظر توسعه" كه در موسسه مطالعات و پژوهشهاي با... ادامه »
 • جذب سرمايه خارجي عامل رشد توليد و صادرات چين

  اخبار . 1394/12/19
  نماينده يونيدو (سازمان توسعه صنعتي ملل متحد) در ايران با اشاره به اينكه سيستم اقتصادي چين برپايه جذب سرمايه خارجي براي رشد توليد و صادرات است، گفت: اين كشور به متخصص توليد تبديل شده و از دهه 80 به اين طرف شروع به جذب سرمايه‌گذاري خارجي كرده است. بطوريكه اين كشور توانست در سال 2000 ميلادي آمريكا را در جذب سرمايه‌گذاري خارجي پشت سر بگذارد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، الساندرو آماديو در سخنراني علمي با عنوان " چرا چين به کارخانه جهان تبديل شده است؟" كه با حضور رييس، مد... ادامه »
 • دكتر محمدرضا رضوي در راس هياتي از مديران و پژوهشگران موسسه مطالعات .....

  اخبار . 1394/12/10
  دكتر محمدرضا رضوي، رييس موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني به همراه جمعي از مديران و پژوهشگران موسسه از پژوهشگاه‌هاي ملي و مهندسي ژنتيك و زيست فناوري و پليمر و پتروشيمي ايران و شهرك تحقيقاتي كاوش بازديد كردند. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني، اين بازديد به منظور ايجاد و توسعه تعاملات في مابين موسسه و پژوهشگاه‌هاي نامبرده صورت گرفت. در اين بازديد دكتر رضوي و هيات همراه با روساي دو پژوهشگاه به گفت و گو نشستند و با دستاوردهاي جديد علمي و پژوهشي آنان آشنا شد. همچنين در اين ... ادامه »
 • نظام‌مند شدن جريان‌هاي تجاري با عضويت ايران در WTO

  اخبار . 1394/12/09
  نشست هم‌انديشي بررسي مسايل و مشكلات تجارت خارجي كشور از منظر بخش خصوصي به منظور تدوين سند سياست تجاري با حضور دکتر صادق ضيايي بيگدلي، سرپرست معاونت امور بين الملل و WTO سازمان توسعه تجارت، مديران و اعضاي هيات علمي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني و نمايندگان بخش خصوصي در موسسه برگزار و به تشريح مسايل و مشکلات بخش خصوصي در راستاي تجارت خارجي پرداخته شد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش¬هاي بازرگاني، يحيي فتحي، مدير كل حوزه رياست و روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني و سرگر... ادامه »
 • مدير گروه پژوهش‌هاي اقتصادكلان و آينده‌پژوهي منصوب شد

  اخبار . 1394/12/04
  دكتر محمدرضا رضوي رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني طي حكمي علي ديني تركماني را به عنوان مدير گروه پژوهش‌هاي اقتصادكلان و آينده‌پژوهي موسسه منصوب كرد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، متن حكم دكتر محمدرضا رضوي براي علي ديني تركماني مدير گروه پژوهش‌هاي اقتصادكلان و آينده‌پژوهي موسسه بدين شرح است: در راستاي ابلاغ ساختار سازماني جديد موسسه و با عنايت به سوابق علمي، اجرايي و تجربيات ارزشمند جنابعالي، به موجب اين حكم به عنوان« مدير گروه پژوهش‌هاي اقتصادكلان و آينده‌پژوه... ادامه »
 • تقدير و تشكر وزير صنعت معدن و تجارت از دكتر رضوي براي تدوين برنامه راهبردي وزارتخانه

  اخبار . 1394/11/27
  مهندس محمدرضا نعمت زاده وزير صنعت، معدن و تجارت از نقش موثر دكتر محمدرضا رضوي رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، در تدوين برنامه راهبردي اين وزارتخانه تقدير و تشكر كرد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، متن تقديرنامه مهندس محمدرضا نعمت‌زاده وزير صنعت، معدن و تجارت از دكتر محمدرضا رضوي رييس موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني بدين شرح است: طراحي و ترسيم چشم انداز بخش صنعت، معدن و تجارت در افق 1404 ، زمينه ساز توسعه پايدار و حضور بخش خصوصي و سرمايه گذاران داخلي و خارجي... ادامه »
 • مدير عامل جديد شركت چاپ و نشر بازرگاني معرفي شد

  اخبار . 1394/11/27
  طي حكمي از سوي دكتر محمدرضا رضوي رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، عليرضا خدادوست به عنوان "نائب رئيس هيات مديره و مديرعامل شرکت چاپ ‌و نشر بازرگاني" معرفي شد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، متن حكم دكتر محمدرضا رضوي رييس موسسه براي انتصاب "نائب رئيس هيات مديره و مديرعامل شرکت چاپ‌ و نشر بازرگاني" بدين شرح است: با توجه به صورتجلسه مجمع عمومي فوق‌العاده شرکت مورخ 1394/11/25و با عنايت به تعهد، تخصص و تجربيات ارزشمند جنابعالي به موجب اين حکم به عنوان « نائب رئيس هي... ادامه »
 • دكتر محمدرضا رضوي در راس هياتي از مديران و پژوهشگران موسسه مطالعات .....

  اخبار . 1394/11/21
  دكتر محمدرضا رضوي، رييس موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني به همراه جمعي از مديران و پژوهشگران موسسه از پژوهشگاه‌هاي ملي و مهندسي ژنتيك و زيست فناوري و پليمر و پتروشيمي ايران و شهرك تحقيقاتي كاوش بازديد كردند. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني، اين بازديد به منظور ايجاد و توسعه تعاملات في مابين موسسه و پژوهشگاه‌هاي نامبرده صورت گرفت. در اين بازديد دكتر رضوي و هيات همراه با روساي دو پژوشگاه به گفت و گو نشستند و با دستاوردهاي جديد علمي و پژوهشي آنان آشنا شد. همچنين در اين د... ادامه »
 • مدير يکپارچه‌سازي سياست‌ها موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني منصوب شد

  اخبار . 1394/11/14
  دكتر محمدرضا رضوي رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني طي حكمي احمد تشكيني را به عنوان مدير يكپارچه سازي سياست هاي موسسه منصوب كرد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، متن حكم دكتر محمدرضا رضوي براي احمد تشكيني، مدير يكپارچه سازي سياست هاي موسسه بدين شرح است: در راستاي ابلاغ ساختار سازماني جديد موسسه و بنا به پيشنهاد معاون محترم پژوهشي و با عنايت به سوابق علمي و تجربيات ارزشمند جنابعالي، به موجب اين حكم به عنوان « مدير يکپارچه‌سازي سياست‌ها » موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي با... ادامه »
 • رشد علم‌، فناوري و نوآوري عامل رسيدن به جايگاه بالاتر در تجارت بين المللي

  اخبار . 1393/05/26
  وزير سابق علوم، تحقيقات و نوآوري برزيل، علم، فناوري و نوآوري را به عنوان يكي از پايه‌هاي اصلي توسعه ملي، حركت به سوي اقتصاد دانشي، پايداري رشد اقتصادي، استفاده بهتر از پتانسيل‌هاي اجتماعي و اقتصادي كشورها، توسعه پايدار، كاهش نابرابري منطقه‌اي (بين مناطق جديد و قديم برزيل) و دستيابي به جايگاه بالاتر در تجارت بين‌المللي عنوان كرد و گفت: كشور برزيل نيز تلاش مي كند تا با استفاده از همه ظرفيت‌هاي علمي، فناورانه و نوآورانه خود به اهداف ياد شده دست يابد.  به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش¬هاي... ادامه »
محصولات پژوهشی
ارتباط با ما

 آدرس: تهران، خيابان كارگر شمالی، روبروی پارك لاله، ساختمان ١٢۰٤
 تلفن: ٦٦٤٢٢٣٧٨-٨۰
 دورنگار: ٦٦٩٢٩٦٣٤
 پست الكترونيک: info@itsr.ir