اخبار
 • حضور پررنگ موسسه در برگزاری پنجمین همایش بین‌المللی صنعت خودرو ایران

  اخبار . 1396/11/30
  پنجمین همایش بین‌المللی صنعت خودرو ایران در حالی در روزهای 24 و 25 بهمن 1396 در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد که با پیگیری‌ها و حضور فعال گروه پژوهش‌های صنعت و معدن موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی در برگزاری آن، پانل تخصصی با عنوان «جایگاه زنجیره تامین در صنعت خودرو و سیاستگذاری برای تعالی آن» به این موسسه اختصاص یافت.  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، در این پانل دکتر چو (متخصص حوزه خودرو از موسسه KIET کره جنوبی) به تببین مکانیزم‌های حمایتی و تامین مالی کشور کره... ادامه »
 • تعیین ردیف بودجه مشخص برای مشوق های صادراتی در لایحه بودجه

  اخبار . 1396/11/16
  موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی در دو میزگرد، با عناوین «ارزیابی سیاست‌های حمایت از صادرات کشور: مالی و بانکی» و «ارزیابی سیاست‌های تشویق صادرات: جوایز صادراتی» با حضور کارشناسان و مسئولان صندوق توسعه ملی، صندوق ضمانت صادرات، گمرک، اتاق بازرگانی ایران و سازمان توسعه تجارت به نقد و بررسی مشوقهای صادراتی کشور پرداخت.  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، در میزگرد ارزیابی سیاست‌های حمایت از صادرات کشور در حوزه مالی و بانکی که آسیب‌شناسی بخش اعتبارات و منابع تخصیص یافته به من... ادامه »
 • لزوم ایجاد شرکتهای لجستیکی برای ارائه خدمات یکپارچه به کسب و کارها

  اخبار . 1396/11/11
  ميزگرد تخصصي "بررسي وضعيت حمل ‌ونقل جاده‌اي كشور در راستاي توسعه صادرات"، به همت پژوهشكده توسعه بازرگاني موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی با حضور اعضاي هيات علمي موسسه و جمعي از متخصصان حوزه لجستيك و حمل ‌‌ونقل جاده‌اي برگزار شد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني، دكتر الناز مياندوآبچي عضو هيات علمي موسسه و مجري ميزگرد با بیان اینکه بخش جاده‌اي سهم قابل توجهی در جابجايي كالا در داخل كشور بر عهده دارد افزود: علاوه بر آن، بخش جاده‌ای را مهمترين شيوه حمل‌ونقلي براي صادرات ب... ادامه »
 • کاهش هزینه حمل و نقل و ایجاد شرکت‌های صادرات محور عامل توسعه صادرات

  اخبار . 1396/11/03
  ميزگرد ارزیابی سیاست‌ مشوق‌های صادراتی کشور در راستاي توسعه صادرات، با حضور اعضاي هيئت علمي موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی و آقايان دکتر فرهاد نوری مدیر کل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران، مهرداد پارسامنش مدیر کل اطلاعات و برنامه‌ریزی صندوق ضمانت صادرات ایران، دکتر داریوش مهاجر دبیر کل کنفدراسیون صنعت و معدن، جناب آقای علیرضا ساعدی معاون سرمایه‌گذاری خارجی صندوق توسعه ملی و جناب آقای رضا صادق معاون دفتر صادرات گمرک ایران برگزار شد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پ... ادامه »
 • رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی بر ضرورت انسجام سیاست های صنعتی و تجاری تاکید کرد

  اخبار . 1396/10/19
  رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی بر هماهنگی و انسجام سیاست‌های صنعتی و تجاری که امروزه به بحثی جدی تبدیل شده و مورد استقبال بسیاری از نهادها و دولت‌ها در سطح بین المللی قرار گرفته است تاکید کرد.  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، دکتر محمدرضا رضوی در پنل کمیته صنعت و تجارت نخستین کنفرانس حکمرانی و سیاستگذاری عمومی افزود: نبود هماهنگی بین سیاست‌های صنعتی و تجاری کشور و تکثر مقررات در این زمینه سبب شده است که ایران از چارچوب سیاستگذاری صنعتی مدرن فاصله بگیرد و تاکنون... ادامه »
 • در نخستین کنفرانس حکمرانی و سیاست‌گذاری عمومی بررسی می‌شود: حکمرانی و سیاست‌گذاری در بخش صنعت و تجارت

  اخبار . 1396/10/11
  مدیر گروه پژوهش‌های فناوری و نوآوری موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی از برگزاری نخستین کنفرانس حکمرانی و سیاست‌گذاری عمومی با هدف تبادل‌نظر سیاست‌گذاران بخش دولتی و  پژوهشگران حوزه‌های مختلف از جمله مدیریت دولتی، اقتصاد، سیاست‌گذاری عمومی، علوم سیاسی، حقوق و ... در روزهای 13 و 14 دی‌ماه سال جاری در سالن همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما خبر داد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، دکتر علی سلیم دبیر کمیته علمی-تخصصی صنعت و تجارت کنفرانس حکمرانی و سیاست‌گذاری عمومی گفت: کنفر... ادامه »
 • نشست موسسه و پارلمان بخش خصوصی در خصوص "برنامه راهبردی توسعه صنایع صادراتی و رقابتی"

  اخبار . 1396/10/06
  جلسات هم اندیشی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی و اتاق بازرگانی، صنایع و معادن در زمینه مطالعه موسسه با عنوان "برنامه راهبردی توسعه صنایع صادراتی و رقابتی" طی سه نشست تخصصی و دو جلسه در سطح کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران برگزار شد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، در ابتدای این جلسه دکتر محمدرضا رضوی رییس موسسه به طرح و ضرورت های بازاندیشی در برنامه های توسعه صنایع در کشور پرداختند و توصیف دقیقی از وضع موجود و تهدیدات و فرصت های پیش روی بخش صنعت ایران ارایه دادند. سپس... ادامه »
 • اهدای لوح تقدیر پژوهشی صنعتی و معدنی برتر برای برنامه راهبردی توسعه صنایع رقابتی و صادراتی به موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی

  اخبار . 1396/10/03
  موسسه مطالعات و پژوهش‌های و بازرگانی در ششمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت موفق به دریافت لوح تقدیر طرح پژوهشی صنعتی و معدنی برتر شد. موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی در ششمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت و سومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار ، به سبب طرح پژوهشی "برنامه راهبردی توسعه صنایع رقابتی و صادراتی" لوح تقدیر برترین‌های پژوهش‌های صنعتی و معدنی را دریافت کرد. گفتنی است، این جشنواره که با محورهای طرح پژوهشی صنعتی، معدنی و تجاری برتر، سازمان صنعت... ادامه »
 • لزوم بازمهندسی نظام تعرفه ای بنادر ایران

  اخبار . 1396/10/02
  ميزگرد بررسي وضعيت حمل‌ونقل دريايي كشور در راستاي توسعه صادرات، با حضور اعضاي هيات علمي موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، آقایان مهندس قربان از متخصصين حوزه حمل‌ونقل دريايي كشور، مهندس ترابي از انجمن كشتيراني و خدمات وابسته و مهندس شريفي دبيركل اتحاديه مالكان كشتي ايران برگزار شد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني، در بخش ابتدايي نشست، آقای مهندس قربان به مرور وضعيت حمل‌ونقل دريايي ايران از ديدگاه بنادر و زيرساخت‌هاي آنها، كشتيراني و شناورهاي سنتي، به مقایسه وضعيت بندر... ادامه »
 • اجرای سامانه جامع امور گمرکی عامل بهبود چند پله‌ای رتبه ایران در شاخص تجارت فرامرزی

  اخبار . 1396/09/27
  میزگرد تخصصی" مروری بر عملکرد و دستاوردهای گمرک ج.ا.ا در زمینه تسهیل تجاری، فرصت ها و چالش ها" به همت پژوهشکده توسعه بازرگانی خارجی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی برگزار شد و شرکت کنندگان در این میزگرد به بحث و تبادل نظر پیرامون نقش اساسی گمرکات و رویه‌ها و فرایندهای گمرکی در تسهیل تجاری پرداختند.  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی علی زاهدطلبان عضو هیات علمی موسسه مجری و از مباحثان این میزگرد ابتدا به معرفی موافقت نامه تسهیل تجاری سازمان جهانی تجارت و موضوعات و محورها... ادامه »
 • عروج جانگداز مدیر و پژوهشگر فرهیخته موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی

  اخبار . 1396/08/30
  احمد اخوی استاد، پژوهشگر فرهیخته و خدمتگذار صدیق موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی به دیار باقی شتافت. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، در کمال تاسف و شوکی بزرگ باخبر شدیم استاد، پژوهشگر فرهیخته و خدمتگذار صدیق موسسه آقای احمد اخوی رحل اقامت از دنیای فانی برگرفت و به سرای باقی شتافت. روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی از طرف همه همکاران موسسه این ضایعه بزرگ را به جامعه علمی، دانشگاهی، همکاران موسسه و خانواده معزز آن مرحوم تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال ب... ادامه »
 • اتحاد استراتژیک، راهکاری برای توسعه بازارهای صادراتی محصولات زنجیره فولاد

  اخبار . 1396/08/24
  بررسی شاخص ماندگاری صادرات محصولات زنجیره تولید آهن و فولاد در طول دوره 94-1383 حاکی از پایین بودن ماندگاری این محصولات در بازارهای صادراتی است به طوری که ماندگاری صادرات محصولات سنگ آهن به طور متوسط برابر 2/3 سال،‌ محصولات چدن، آهن و فولاد معادل 8/1 سال و مصنوعات آهن و فولاد معادل 1/2 سال بوده است. در کنار پایین بودن نرخ ماندگاری صادرات این محصولات در بازارهای خارجی، توسعه اتحادهای استراتژیک فولاد و سنگ آهن در سطح جهان نیز به عنوان تهدیدی جدی برای کاهش ماندگاری صادراتی فولاد و محصولات فولادی ا... ادامه »
 • الگوی انتظارات روانی بازار ارز

  اخبار . 1396/08/24
  یکی از روش‌های متداول در دنیا برای بررسی چگونگی شکل‌گیری انتظارات، استفاده از نتایج نظرسنجی از خبرگان اقتصادی است. در این راستا موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی اقدام به جمع‌آوری نظرات خبرگان اقتصادی در خصوص انتظارات آتی نرخ ارز طی سال‌های 1396-1389 کرده است. خبرگان مورد نظر مشتمل بر شش گروه شامل اساتید دانشگاه، سیاستگذاران دولتی، کارشناسان مجمع تشخیص مصلحت نظام، نمایندگان مجلس، فعالان بخش خصوصی و پژوهشگران موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی هستند. نمودار (1) نتایج مربوط به نظرسنجی در مورد نر... ادامه »
 • ایجاد تحول در اقتصاد سیاست صنعتی در خدمت رشد

  اخبار . 1396/08/22
  در دهه اخیر بازنگری‌های مهمی در مباحث سیاست‌گذاری اقتصادی رخ داده است. از یکسو تمرکز مباحث از موضوع «رشد» به موضوع «توسعه اقتصادی-اجتماعی» و از سوی دیگر از «کمیت رشد» به «کیفیت رشد» تغییر یافته است. بخشی از این امر از آنجا ناشی می‌شود که رشد در بسیاری از کشورها نه مشاغل بهتر و دستمزدهای بالاتر را به ارمغان آورده و نه استانداردهای زندگی را برای اکثر مردم بهبود بخشیده است. بخشی دیگر نیز به اثرات ویرانگر بحران مالی و اقتصادی سالهای 9-2008 باز می‌گردد. در این میان برخی از اقتصادهای متحول شده یا د... ادامه »
 • موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی بررسی کرد: تحولات جایگاه دولت در ایران (با نگاهی به دیدگاههای موافق و مخالف)

  اخبار . 1396/08/16
  میزان حدود و ثغور دخالت دولت در فعالیت های اقتصادی از موضوعات مهم و چالشی اقتصاد ایران است. دراین راستا در این نوشتار به بررسی سیر تحولات جایگاه دولت در اقتصاد ایران در سه مرحله پرداخته شده است. ضمن اینکه با ارائه دیدگاه موافقین و مخالفین مداخلات اقتصادی دولت و بالاخص ورود آن به مرحله اجرای سیاست های صنعتی، برشی از نظریات داخلی را در برابر رویکردهای جهانی برمی شمارد. دولت به عنوان پيشران نخست: اين مرحله از ابتداي قرن حاضر آغاز و تا قبل از شروع دهه هفتاد شمسي (مقارن با دهه نود ميلادي) يعني زما... ادامه »
 • موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی بررسی کرد: تحلیلی بر تجربه کره جنوبی در توسعه صنعتی

  اخبار . 1396/08/16
  1- تحلیلی بر تجربه کره جنوبی در توسعه صنعتی نشانگر گذار از اقتصاد عوامل محور (طی دهه 1960) به اقتصاد مبتنی بر نوآوری (در دهه 1990) با تکیه بر اجرای سیاست‌های توسعه صنعتی است. این سیاست ها در شش دوره به شرح زیر قابل ارایه است:   الف– دوره 1959-1945 سیاست جایگزینی واردات و جذب کمک های خارجی: عمده ترین نکاتی که می توان در این دوره به آن اشاره نمود آن است که کمک های خارجی یکی از منابع اصلی تامین مالی دولت و فعالیت های اقتصادی را تشکیل می داد. تاسیس آژانس بازسازی کره توسط سازمان ملل متح... ادامه »
 • پیاده سازی برنامه بازنشر دانش کره جنوبی با ایران

  اخبار . 1396/07/30
  جلسه شروع به کار برنامه باز نشر دانش(KSP ) با کره جنوبی، با حضور دکتر محمدرضا رضوی رییس موسسه مطالعات وپژوهش های بازرگانی، کیم سونگ سفیر جمهوری کره در ایران و نیز محققان و مسئولان ایرانی  و کره ای در موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی برگزار شد.   به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، کیم سونگ، سفیر جمهوری کره در ایران در این جلسه ضمن یادآوری اهمیت استراتژیک رابطه ایران و کره جنوبی و حجم مبادلات تجاری بین دو کشور، از شروع به کار این برنامه تحقیقاتی مشترک، که امکان شناخت عمیق ... ادامه »
 • با حضور کارشناسانی از ایران و کره جنوبی برگزار شد؛ گشایش پنجمین همایش همکاری اقتصادی ایران و کره جنوبی در سئول

  اخبار . 1396/07/04
  پنجمین همایش همکاری اقتصادی میان ایران و کره جنوبی با عنوان «اقتصاد سیاسی بعد از انتخابات ریاست جمهوری» با حضور کارشناسانی از دو کشور در شهر سئول برگزار شد. در این گردهمایی که به ابتکار سازمان برنامه ریزی بین المللی کره (KIEP) برگزار شد، هیاتی از کشورمان به سرپرستی محمدرضا رضوی رئیس موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی وزارت صنعت معدن و تجارت در آن شرکت داشتند. حسن طاهریان سفیر کشورمان در کره جنوبی در این همایش طی سخنانی، اهمیت تقویت همکاریهای اقتصادی و منافع متقابل آن بویژه در عصر پسابرجام میان ... ادامه »
 • بازآرایی معماری تجارت

  اخبار . 1396/07/04
  سیاست‌ها، کسب‌وکارها و محیط‌های توانمندسازی مشارکت در زنجیره‌های ارزش جهانی در ایران با حضور متولیان موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی و کارشناسان مرکز بین‌المللی تجارتITC مورد بحث و بررسی قرار گرفت. تحلیلگران بر این باورند که درک جریان‌های تجاری و صنعتی فعلی بدون فهم درست از زنجیره‌های ارزش جهانی کاری بی‌فایده‌ است. آنان ضمن تاکید بر نقش بسیار اثرگذار زنجیره‌های ارزش جهانی در بازآرایی معماری تجارت ایران، درباره مشارکت ایرانی‌ها در این حرکت پویای جهانی معتقدند دو ویژگی اساسی «تمرکز در بازارهای ... ادامه »
 • نظام سرمایه‌داری فاینانس عامل نهادینه شدن بیکاری و رکود اقتصادی

  اخبار . 1396/03/30
  نشست علمی با عنوان «سرمایه‌داری فاینانس به مثابه فورماسیون جدید در سرمایه‌داری جهانی» در موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی  برگزار شد.  در این نشست دکتر محسن مسرت اقتصاددان آلمانی-ایرانی و استاد بازنشسته دانشگاه اوزنابروک آلمان به بحث در خصوص نارسایی‌های نظام سرمایه‌داری و تحولات سرمایه‌داری فاینانس در دوره‌های مختلف حیات آن پرداخت.  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، دکتر مسرت با بیان اینکه بیکاری در نظام سرمایه‌داری در سالیان اخیر روند افزایشی داشته است گفت: این امر ناش... ادامه »
 • ملاحظاتی بر ادغام دو وزارتخانه صنعت و معدن و بازرگانی و پیامد‌های انتزاع مجدد آنها

  اخبار . 1396/03/27
  1) مقدمه ادغام به فرايند به هم پيوستن چند واحد سازماني و تمركز عمليات آن‌ها در يك واحد جدیدالتأسیس براى ايجاد يك نظام يكپارچه اطلاق می‌شود. از اين منظر ادغام گونه‌اي از تجديد ساختار سازماني است كه خروجي آن تمركز سياستگذاري بوده و با هدف غلبه بر جزئی‌نگری، فقدان انسجام و يكپارچگي سياست‌ها، ‌از بين رفتن همسويي استراتژيك، تعارض بين اهداف دولت و تقسیم‌کار بیش‌ازحد می‌باشد. در سال 1390 ادغام وزارت بازرگانی و صنایع و معادن با اهداف مشابهی به انجام رسید. اساساً وزارتين صنعت و معدن و بازرگاني ازنقطه‌نظ... ادامه »
 • توسعه صنعتی از مسیر صادراتی شدن صنعت نساجی

  اخبار . 1396/03/16
  میزگرد «آسیب شناسی موانع پیش روی رقابت پذیری صنعت نساجی» با هدف بررسی وضعیت صنعت نساجی کشور از منظر ارتباط این صنعت با صنایع بالادست و پایین‌دست و نیز  شناسایی مشکلات و معضلات پیش‌روی رقابت‌پذیری آن توسط گروه پژوهش‌های صنعتی و معدنی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی  برگزار شد. در ابتدای جلسه خانم دکتر افسانه شفیعی (رییس پژوهشکده توسعه صنعتی و معدنی) به ترسیم جایگاه صنعت نساجی در اقتصاد ایران و بخش صنعت و معدن کشور پرداخت. وی با اشاره به سهم 2 درصدی صنعت نساجی در خلق ارزش‌افزوده و سهم 5/6 درصد... ادامه »
 • الزامات مذاکرات در فرایند الحاق به سازمان جهانی تجارت

  اخبار . 1396/03/16
  عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی هماهنگي و تناسب ميان نظام‌هاي ارزي و تعرفه‌اي كشور را  لازمه تمامی مذاکرات تجارت کالایی عنوان کرد و گفت: به منظور حمايت از توليدات داخلي و افزايش اشتغال، این مهم باید در دستور كار متوليان قرار گيرد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، محمد راستی در سخنرانی علمی با عنوان "مذاکرات کالایی و الحاق ایران به سازمان جهانی تجارت (WTO)" بر لزوم توجه به تجارب مذاکرات کالایی کشورهای ملحق شده به WTO، واقعیت‌های نظام تعرفه‌ای ایران، چشم‌ا... ادامه »
 • مدیرعامل مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران: معرفي "سیستم هوشمند مدیریت یکپارچه مراکز درمانی و بیمارستان‌ها" در نمایشگاه "ایران هلث"

  اخبار . 1396/02/24
  بهزاد عمرانی مدیرعامل مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران(GS1 ایران) وابسته به مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان این مطلب گفت: دو مأموریت ارائه شناسه بين‌المللي GTIN برای اقلام دارویی و تجهیزات و ارائه شناسه GLN برای مکان‌ها و هویت‌های حقوقی فعال در حوزه بهداشت و درمان بر عهده این مرکز است. وی با اشاره به اینکه با استفاده از این کدها می‌توان سیستم‌های ارزش افزوده دیگری ایجاد کرد که به توسعه حوزه بهداشت و درمان و ارائه خدمات بهتر و مطلوب‌تر به مردم منتهی می‌... ادامه »
 • سیاست تجاری اشتغال‌زا اولویت اصلی سیاست اقتصادی دولت

  اخبار . 1396/02/16
  عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی اشتغال‌زایی را اولویت اصلی اقتصادی کشور ذکر کرد و گفت: اشتغال‌زایی یکی از مهمترین حوزه‌های سیاست‌گذاری بخش تجارت خارجی است. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، امین مالکی در سخنرانی علمی با عنوان "سیاست تجاری و اهداف توسعه ای، اشتغال و فقرزدایی" بر بیکاری به عنوان مشکل اصلی اقتصاد ایران،  تمرکز منافع حاصل از واردات و صادرات و همچنین عملکردهای دستگاه های متولی امر تجارت در کشور طی سال گذشته تاکید کرد.  وی اظهار کرد: راهبردهای... ادامه »
 • سیاست وارداتی، چالش‌ها و رهنمودها

  اخبار . 1396/02/03
  میزگرد سیاست وارداتی، چالش‌ها و رهنمودها با حضور ولی الله افخمی‌راد معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی سازمان تامین اجتماعی، ابراهیم بهادرانی مشاور عالی ریاست اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران و صابری مشاور معاونت اقتصادی و برنامه‌ریزی سازمان تامین اجتماعی به همت پژوهشکده توسعه بازرگانی موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی برگزار و ابعاد مختلف تدوین و تهیه سند سیاست تجاری کشور مورد بررسی قرار گرفت.  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، ولی‌الله افخمی‌راد معاون اقتصادی و برنا... ادامه »
 • افزایش سهم سرمایه‌گذاران خارجی در بخش معدن و صنایع معدنی

  اخبار . 1396/01/29
  بر اساس اهداف کمی برنامه ششم توسعه، نرخ رشد سالانه صنعت 9.3 و معدن 8.8 درصد پیش‌بینی شده است. بخشی از این رشد، از محل افزایش ‌رقابت‌پذیری پیش‌بینی می‌شود. پیش‌بینی نرخ رشد بهره‌وری برای بخش صنعت و معدن به ترتیب 4.5 و 2.7 درصد  ‌است. بدین ترتیب افزایش رقابت‌پذیری در بخش معدن و صنایع معدنی به‌واسطه بهره¬وری و به‌کارگیری دانش و نوآوری باعث خواهد شد محصول باکیفیت و باقیمت پایین‌تری نسبت به رقبای خارجی در اختیار تقاضاکنندگان داخلی و خارجی قرار گیرد. با توجه به اینکه بخش معدن و صنایع معدنی عمدتاً تأمی... ادامه »
 • تغییر قوانین معدنی عامل تسهیل ورود سرمایه‌گذاران خارجی

  اخبار . 1396/01/29
  با توجه به اهمیت معدن و صنایع معدنی در رشد و توسعه اقتصادی کشور، موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی دومین نشست تخصصی با عنوان «راهکارهای رقابت پذیری معدن و صنایع معدنی در راستای اهداف برنامه ششم» را با حضور فرید دهقان مدیر پژوهش‌های معدن و صنایع معدنی مرکز پژوهش‌های مجلس، سیدمصطفی فقری مدیر بهبود استاندارد و عملیات شرکت فولاد مبارکه، دکتر سالمی و مهدی رضائی از پژوهشگران موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی برگزار کرد.  در ابتدای این نشست فرید دهقان با بیان اینکه فعالیت‌های معدنی و انجام صنایع معد... ادامه »
 • تدوین طرح توسعه اقتصادی و سیاسی در ایران برای استفاده از " جاده ابریشم"

  اخبار . 1396/01/19
  میزگرد تخصصی "فرصت‌ها و تهدیدهای بخش بازرگانی خارجی طرح توسعه جاده ابریشم"  به همت موسسه مطالعات و پژوهش‌‌های بازرگانی و با همکاری دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی دانشگاه شهید بهشتی و معاونت پژوهشهای سیاست خارجی مرکز تحقیقات استراتژیک  مجمع تشخیص مصلحت نظام در محل موسسه برگزار شد.  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، دکتر بهزاد شاهنده، عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، با اشاره به تاریخچه جاده ابریشم و اقدامات سال‌ه... ادامه »
 • چالش‌های سیاست تجاری کشور در مسیر توسعه صنعتی صادرات‌گرا

  اخبار . 1396/01/19
  "میزگرد تبیین سیاست تجاری پشتیبانی‌کننده اهداف برنامه ششم توسعه" با حضور آقایان سیدحسین میرجلیلی، محمدرضا ضیائی بیگدلی، محمدرضا رفعتی و علی زاهدطلبان در موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی برگزار گردید و ابعاد مختلف سیاست تجاری، اهداف برنامه ششم توسعه و خروجی‌های مرحله نخست طرح «تدوین سند ملی سیاست تجاری کشور» بررسی شد.  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، علی زاهدطلبان، عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی در ابتدای این میزگرد، سیاست تجاری را مجموعه‌اي از ابزاره... ادامه »
 • امضای تفاهم نامه همکاری سه جانبه بین سازمان توسعه صنعتی ملل متحد، موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی و دفتر حمایت از مالکیت صنعتی

  اخبار . 1395/12/23
  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، این یادداشت همکاری در راستای اقدامات لازم برای ایجاد مرکز تعالی در موسسه مطالعات است که یکی از بخش های مرتبط با  برنامه کشوری  یونیدو می باشد و اخیرا به امضای دولت جمهوری اسلامی ایران و سازمان توسعه صنعتی  ملل متحد رسیده است. دولت ایران به دنبال این است که برای مقابله با چالش هایی که اقتصاد کشور با آن روبروست به ارایه راه حل هایی برای رشد همه شمول، کاهش بیکاری و افزایش نرخ مشارکت بپردازد. اتخاذ سیاستهای تجاری و صنعتی صادرات محور با در نظر... ادامه »
 • سمپوزیوم معرفی ظرفیت های اقتصادی و تجاری ایران و هلند برگزار شد

  اخبار . 1395/12/18
  سمپوزیوم کسب و کار ایران 2017 (معرفی ظرفیت های اقتصادی و تجاری ایران و هلند) با هدف آگاهی جامعه سرمایه‌گذاران بین‌المللی از آخرین تحولات و فرصت‌های اقتصادی ایران پس از دوران تحریم با همکاری اتاق بازرگانی ایران با حضور دکتر افسانه شفیعی رییس پژوهشگده توسعه صنعتی و معدنی و مسعود کمالی اردکانی مدير گروه پژوهش‌هاي بهره‌وري و ارتقاء سازماني موسسه در هلند برگزار شد به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، در این همایش موضوعاتی همچون مقررات سرمایه‌گذاری، حمایت‌های قانونی، روش‌های پرداخ... ادامه »
 • دومین کنفرانس بین المللی انقلاب صنعتی چهارم

  اخبار . 1395/12/11
  رئیس موسسه مطالعات و پژوهش‌‌های بازرگانی گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران 92 درصد تولیدات خود را در داخل به مصرف می رساند و 8 درصد را در بازارهای صادراتی عرضه می‌کند‌. محمدرضا رضوی در دومین کنفرانس بین‌المللی انقلاب صنعتی چهارم افزود: کاهش سهم صنعت و معدن در تولید ناخالص داخلی از 17 به 14 درصد؛ تغییر الگوها و تولیدات صنعتی را به برای ورود به دوران انقلاب صنعتی چهارم ضروری ساخته است. وی افزود: سهم ناچیز صادرات تولیدات، نشانه آن است که با این رویه کسب و کار، نمی‌توان وضعیت فعلی را ادامه داد. رضوی... ادامه »
 • دومین کنفرانس بین المللی انقلاب صنعتی چهارم

  اخبار . 1395/12/02
  شواهد و روند دگرگونی فنآوری در دهه اخیر، حاکی از تحولات گسترده در فعالیتهای اقتصادی و صنعتی با محوریت شبکه ها و سیستمهای هوشمند دارد. چندسالی است در مجامع دانشگاهی و بنگاه‌های با فناوری بالا سخن از انقلاب صنعتی چهارم در میان است. این نام‌گذاری به‌دنبال سه انقلاب صنعتی صورت می‌گیرد که هرکدام در زمان خود جهان و زندگی ما را دگرگون کردند. در انقلاب یکم که به‌واسطه اختراع موتور بخار بنیاد گرفت، کارخانه‌ها با استفاده از ماشین‌آلات و تجهیزات مکانیکی که انرژی آن‌ها به وسیله نیروی آب و بخار تامین می‌شد، ... ادامه »
 • اعمال سیاست‌های ارزی مناسب و اصلاح شبکه توزیع، عاملی جهت کاهش قاچاق

  اخبار . 1395/11/17
  در میزگرد راهکارهای کاهش قاچاق از مسیر ترانزیت کالا که با حضور مصطفی آیتی معاون نظارت بر ترانزیت گمرک جمهوری اسلامی ایران و حسینی معاون ترانزیت و حمل‌و‌نقل بین‌المللی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای به همت گروه بازرگانی خارجی موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی برگزار شد، ابعاد معضل قاچاق از محل ترانزیت و راهکارهای مرتبط با آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، مصطفی آیتی در این میزگرد با اشاره به آمار قاچاق از مسیر ترانزیت گفت: با توجه به ای... ادامه »
 • مراسم تودیع معاون برنامه ریزی، توسعه مدیریت و منابع موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی برگزار شد

  اخبار . 1395/11/13
  مراسم تودیع حسن شیخ نیا معاون برنامه‌ریزی، توسعه مدیریت و منابع موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی با حضور دکتر محمدرضا رضوی رییس، معاونان و مدیران موسسه برگزار شد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، در این مراسم  با اهدای لوحی از تلاش های حسن شیخ نیا در طول تصدی معاونت برنامه‌ریزی، توسعه مدیریت و منابع موسسه تقدیر و تشکر شد. متن لوح رييس موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني براي تقدیر از حسن شیخ‌نیا معاون برنامه‌ریزی، توسعه مدیریت و منابع موسسه بدين شرح است: بدينوسيله ... ادامه »
 • مدير كل حوزه رياست، روابط عمومي و امور بين‌الملل منصوب شد

  اخبار . 1395/11/04
  طي حكمي از سوي دكتر محمدرضا رضوي رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني زورار پرمه به عنوان مدیر کل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل موسسه منصوب شد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني،‌ متن حكم رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني براي انتصاب مدیر کل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل بدين شرح است: با عنايت به سوابق علمي، اجرايي و تجربيات ارزشمند جنابعالي، به موجب اين حكم به عنوان " مدير كل حوزه رياست، روابط عمومي و امور بين‌الملل" موسسه مطالعات و پژوهش‌ها... ادامه »
 • مدیر کل اسناد و پایگاه های آمار اطلاعاتی منصوب شد

  اخبار . 1395/11/04
  طي حكمي از سوي دكتر محمدرضا رضوي رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني موسی موسوی زنوز به عنوان مدیر کل اسناد و پایگاه های آمار اطلاعاتی موسسه منصوب شد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني،‌ متن حكم رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني براي انتصاب مدیر کل اسناد و پایگاه های آمار اطلاعاتی بدين شرح است: بنا به پيشنهاد معاون محترم پژوهشی و با عنايت به سوابق علمي، اجرايي و تجربيات ارزشمند جنابعالي، به موجب اين حكم به عنوان« مدیرکل اسناد و پایگاه‌های آماری اطلاعاتی» موسسه مط... ادامه »
 • مدیر گروه پژوهش های صنعت و معدن منصوب شد

  اخبار . 1395/11/04
  طي حكمي از سوي دكتر محمدرضا رضوي رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني الهام اسماعیلی پور به عنوان مدیر گروه پژوهش های صنعت و معدن موسسه منصوب شد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني،‌ متن حكم رييس موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني براي انتصاب مدیر گروه پژوهش‌های صنعت و معدن بدين شرح است: با عنایت به سوابق علمی، اجرایی و تجربیات ارزشمند سرکار عالی و بنا به پيشنهاد رئيس محترم پژوهشكده توسعه صنعتی و معدنی، به موجب اين حكم به عنوان « مدیر گروه پژوهش‌هاي صنعت و معدن» مؤسسه مط... ادامه »
 • موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی بررسی کرد: تحلیلی بر نفوذ تجاري ايران در كشورهاي جنوب غربي آسيا تجاری

  اخبار . 1395/10/12
  1) مقدمه طي سال‌هاي اخير دامنه نفوذ ايران در بازارهاي صادراتي دنيا رو به كاهش گذاشته و درآمدهاي ارزي كشور را با چالش‌هاي جدي مواجه نموده است. با توجه به برخي شرايط پيش‌آمده، روابط تجاري ميان ايران و همسايگانش از شرايطي به‌مراتب بهتر از روابط تجاري ايران با ساير كشورهاي جهان توسعه‌یافته است. بدین‌جهت تمركز ايران بر بهبود و توسعه روابط با كشورهاي منطقه جنوب غربي آسيا باعث توسعه نفوذ كشور در بازارهاي مزبور خواهد شد كه البته اين امر مستلزم رتبه‌بندي كشورهاي مناسب‌تر جهت توسعه روابط فی‌مابین خواهد ب... ادامه »
 • انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک بین موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی و دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی دانتشگاه شهید بهشتی

  اخبار . 1395/10/05
  تفاهم نامه همکاری مشترک بین موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی و دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی دانشگاه شهید بهشتی به منظور توسعه تعاملات بین بخش های صنعت، معدن و تجارت با دانشگاه ها، تبادل تجربیات علمی و فراهم آوردن زمینه های همکاری در جهت توسعه تحقیقات کاربردی، مشاوره علمی و اطلاع رسانی آموزشی، بین موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی و دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی دانشگاه شهید بهشتی منعقد شد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، در این تفاهم نامه بر تعامل و ایجاد همکاری های... ادامه »
 • در کارگاه آموزشی «سیاست های صنعتی» و« عضویت در WTO» تاکید شد: اجماع سازی اعضای سازمان تجارت جهانی نقشی حیاتی در الحاق ایران به این سازمان دارد

  اخبار . 1395/10/01
  کارگاه آموزشی مشترک موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی با موسسه اقتصاد بین الملل کره و موسسه اقتصاد صنعتی و تجاری کره، در روز دوم  با برگزاری سه نشست در رابطه با مذاکرات عضویت در سازمان تجارت جهانی پایان یافت. در این نشست ها دکتر جون کیو سو و دکتر جونگ دوک کیم از موسسه اقتصاد بین الملل کره (KIEP) سخنرانی کرده و با متخصصان ایرانی به بحث و گفت و گو پرداختند. در نشست سوم این کارگاه، دکتر سو به بررسی فرآنید کلی الحاق به سازمان تجارت جهانی پرداخت که شامل تبیین فرآیندهای ارائه پیش نویس رژیم تجاری، تش... ادامه »
 • تمرکز صادراتی صنایع و بازارهای متنوع عامل رشد تجاری کره جنوبی

  اخبار . 1395/09/30
  کارگاه آموزشی «سیاست های صنعتی  و توسعه صادرات » و « عضویت در سازمان تجارت جهانی» به همت موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی  و با همکاری موسسات  سیاست های اقتصاد بین الملل کره جنوبی (KIEP) و سیاست های اقتصاد صنعتی و تجاری کره جنوبی (KIET) روز دوشنبه 29 آذر ماه در موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی برگزار شد.  این کارگاه دو روزه که بر انتقال تجارب سیاست گذاری صنعتی و تجاری کره جنوبی تمرکز دارد، با سخنرانی محققین تراز اول موسسات سیاستی کره جنوبی و با حضور مسئولین بلند مرتبه وزارت صنعت، معدن و تجار... ادامه »
 • ارتقاء فناوری در محصولات صادراتی پتروشیمی

  اخبار . 1395/09/28
  میزگرد «آسیب‌شناسی صنعت پتروشیمی و مولفه‌های ارتقای رقابت‌پذیری صادراتی آن» با حضور رضا محتشمی‌پور رئیس دفتر توسعه صنایع پایین‌دستی شرکت ملی صنایع پتروشیمی، یزدان سیف عضو هیات مدیره و مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی و دکتر افسانه شفیعی رئیس پژوهشکده توسعه صنعتی و معدنی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی برگزار شد. محورهای مورد بررسی این میزگرد شامل تحلیل الگوهای موفق کشوری و احصاء درس‌های کاربردی برای ایران؛ تبیین وضعیت عملکرد صنایع بالادستی و پایین‌دستی صنعت پتروشیمی و  شناسایی حلقه‌های مفقو... ادامه »
 • اهدای لوح تقدیر پژوهشی صنعتی و معدنی برتر برای طرح سند سیاست تجاری کشور به موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی

  اخبار . 1395/09/24
  موسسه مطالعات و پژوهش های و بازرگانی در پنجمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت موفق به دریافت لوح تقدیر طرح پژوهشی صنعتی و معدنی برتر شد. موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی در پنجمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت و دهمین همایش تحقیق و توسعه صنعت، معدن و تجارت که با حضور مهندس محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، به سبب طرح "سند سیاست تجاری کشور با موضوع سیاست ها و نظام های تعرفه ای صادرات" لوح تقدیر برترین های پژوهش های صنعتی و معدنی را دریافت کرد. گفت... ادامه »
 • پیامدهای سیاست ارزی بر تولید و تجارت اقتصاد ایران

  اخبار . 1395/09/09
  دکتر احمد تشکینی، استادیار موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی 1) مقدمه نرخ ارز مهمترین مفصل ارتباط اقتصادی یک کشور با کشورهای جهان است. همچنین تغییرات نرخ ارز تاثیرات گسترده ای بر بخش داخلی و خارجی اقتصادها به همراه دارد؛ چون از یکسو بر صادرات و واردات (و به تبع آن تراز تجاری) و از سوی دیگر بر قدرت رقابت پذیری داخلی (و به تبع آن بر تولید و اشتغال) و همچنین تورم داخلی تاثیرگذار است. براین اساس مدیریت بازار ارز یکی از موضوعات کلیدی هر اقتصادی محسوب می شود، با این حال رویکرد واحدی در تعیین نر... ادامه »
 • سیاستهای اعتباری نظام بانکی نقش کلیدی در سرمایه گذاری کل (بویژه سرمایه گذاری بخش صنعت و معدن) دارد

  اخبار . 1395/09/09
  دکتر احمد تشکینی، استادیار موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی   نتایج  یک پژوهش در موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی نشان میدهد که سیاستهای اعتباری نظام بانکی نقش کلیدی در سرمایه گذاری کل (بویژه سرمایه گذاری بخش صنعت و معدن) دارد. با توجه به اینکه اقتصاد به دو بخش اصلی شامل بخش حقیقی و بخش مالی تقسیم می شود. بخش مالی شامل دو بازار پول و بازار سرمایه است و بخش حقیقی شامل بازار کالا و خدمات و بازار کار می باشد. نظام مالي وظيفه انتقال منابع از پس اندازكنندگان به سرمايه گذاران را بر عهده دارد... ادامه »
 • تحلیلی بر موافقت‌نامه‌های تجاری دو جانبه منعقده بین ایران و شرکای تجاری

  اخبار . 1395/09/07
  حسن ثاقب، عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی 1) مقدمه طی دهه اخیر تجارت ترجیحی بین کشورهای جهان رشد چشمگیری داشته، بطوریکه تعداد موافقت‌نامه‌های فعال از کمتر از 120 مورد در سال 2004 به بیش از 250 مورد در سال 2014 افزایش‌یافته است. نکته جالب‌توجه این است که دامنه شمول بیش از نیمی از این موافقت‌‌نامه‌ها فراتر از کاهش تعرفه‌ها است، خدمات و سایر اقدامات را نیز تحت پوشش قرار داده و تسهیلاتی فراتر از امتیازات تعرفه‌ای متقابل دارند. بررسی‌ها نشان می‌دهند که اهمیت موافقت‌نامه‌های تجارت... ادامه »
 • تحليلی بر عملكرد تجارت خارجي غيرنفتي ايران طي دهه اخير

  اخبار . 1395/09/07
  امین مالکی، عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی 1) مقدمه رشد تجارت جهانی طی سالهای اخیر هم به‌صورت نسبی در مقایسه با درآمد جهانی و هم در مقایسه با نرخ‌های رشد سنوات گذشته، کاهش یافته است. تجارت جهانی، بعد از بازیابی اقتصاد جهانی از رکود بزرگ سال 2010، نرخهای رشد کمتر از 3 درصد را طی سالهای 2012 و 2013 تجربه نموده است. نگاهی دقیقتر به تحولات دهه 2000 میلادی نشان میدهد که کاهش کشش تجارت بلندمدت، به دلایلی پیش از بحران مالی جهانی بازمی‌گردد که البته در شرایط بعد از بحران به شکل جد... ادامه »
 • همکاری کشورهای مسلمان عاملی برای حضور فعال‌تر در تجارت جهانی محصولات حلال

  اخبار . 1395/08/26
  عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی تاکید کرد: برای حضور فعال‌تر در تجارت جهانی محصولات حلال، لازم است همکاری کشورهای مسلمان در این زمینه بیشتر شود. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، بیتا نوروزی در سخنرانی علمی با عنوان  الزامات صنعت حلال با تاکید بر صنعت دارو که در محل موسسه برگزار شد، گفت: امروزه حلال تنها يك مسئله ديني نيست بلكه در مقياس تجاري گسترده شده و به‌عنوان نشان جهاني در اطمينان از كيفيت و انتخاب نحوه زندگي در نظرگرفته مي‌شود.  وی با بیان اینکه حل... ادامه »
 • مدیر گروه پژوهش‌هاي بازرگاني خارجي موسسه منصوب شد

  اخبار . 1395/08/17
  دكتر محمدرضا رضوي رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني طي حكمي یوسف حسن پور را به عنوان مدير گروه پژوهش های بازرگانی خارجی موسسه منصوب كرد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، متن حكم دكتر محمدرضا رضوي براي انتصاب یوسف حسن پور مدیر گروه پژوهش های بازرگانی خارجی موسسه بدين شرح است: با عنایت به سوابق علمی، اجرایی و تجربیات ارزشمند جنابعالی و بنا به پيشنهاد رئيس محترم پژوهشكده مطالعات اقتصادي و توان رقابتي، به موجب اين حكم به عنوان « مدیر گروه پژوهش‌هاي بازرگاني خارجي» موسس... ادامه »
 • مدیر گروه پژوهش های حقوق اقتصادی و بازرگانی موسسه منصوب شد

  اخبار . 1395/08/17
  دكتر محمدرضا رضوي رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني طي حكمي وحید بزرگی را به عنوان مدير گروه پژوهش‌هاي حقوق اقتصادي و بازرگاني موسسه منصوب كرد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، متن حكم دكتر محمدرضا رضوي براي انتصاب وحید بزرگی به عنوان مدیر گروه پژوهش های حقوق اقتصادی و بازرگانی موسسه بدين شرح است: با عنایت به سوابق علمی، اجرایی و تجربیات ارزشمند جنابعالی و بنا به پيشنهاد رئيس محترم پژوهشكده مطالعات اقتصادي و توان رقابتي، به موجب اين حكم به عنوان « مدير گروه پژوهش‌ه... ادامه »
 • رئیس پژوهشکده مطالعات اقتصادی و توان رقابتی موسسه منصوب شد

  اخبار . 1395/08/17
  دكتر محمدرضا رضوي رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني طي حكمي مرجان فقیه نصیری را به عنوان رئیس پژوهشکده مطالعات اقتصادی و توان رقابتی موسسه منصوب كرد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، متن حكم دكتر محمدرضا رضوي براي انتصاب مرجان فقیه نصیری به عنوان رئیس پژوهشکده مطالعات اقتصادی و توان رقابتی موسسه بدين شرح است: باعنایت به سوابق علمی، اجرایی و تجربیات ارزشمند سرکار عالی، به موجب اين حكم به عنوان"رئيس پژوهشكده مطالعات اقتصادي و توان رقابتي" موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي با... ادامه »
 • ادغام عاملی برای تحرک و رقابتی شدن شرکت های تجهیزات پزشکی

  اخبار . 1395/08/16
  در راستای اجرای طرح "یکپارچه سازی سیاست های صنعتی، تجاری و فناوری در حوزه تجهیزات پزشکی"، که به همت موسسه مطالعات و پژوهش‌ های بازرگانی و با حمایت معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور در دست انجام می‌باشد،‌ میزگرد تخصصی آسیب شناسی بستر صنعتی و بنگاهی این صنعت در  موسسه برگزار شد.  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، در ابتدای این میزگرد دکتر سپهر قاضی نوری، به عنوان یکی از مجریان طرح یکپارچه سازی سیاست های صنعتی، تجاری و فناوری حوزه تجهیزات پزشکی، مطالبی در خصوص محتوای گردآوری ش... ادامه »
 • با حضور دکتر رضوی در همایش همکاری ها با اقتصادهای نوظهور که به همت موسسه سیاست های اقتصاد جهانی کره جنوبی (KIEP)برگزار گردید ، به راهکارهای گسترش همکاری ها میان اقتصادهای نوظهور در روابط بین المللی پرداخته شد.

  اخبار . 1395/08/05
  همایش ارتقا "همکاری  ها با اقتصادهای نوظهور" ، به همت موسسه سیاست  های اقتصاد جهانی کره جنوبی (KIEP) در تاریخ 28 تا 30 مهر ماه در شهر سئول، کره جنوبی برگزار شد. در این کنفرانس راهکارهای گسترش همکاری  ها با وجود گسترش نا اطمینانی ها در اقتصاد جهانی، که به دلیل چالش  های امنیتی و نیز رشدهای پایین اقتصادی در اقتصاد  های مطرح دنیا ایجاد گشته است، بررسی شد.   با توجه به روابط رو به رشد ایران و کره  جنوبی در دوران پسا برجام و نیز علاقه  مندی سیاست  گذاران و بخش خصوصی کشور کره  جنوبی به درک بیشتر اقتص... ادامه »
 • نوسازی ناوگان خودروهای تجاری به منظور توسعه حمل و نقل باری و بهره‌برداری از ظرفیت سرمایه‌گذار خارجی

  اخبار . 1395/08/04
  اتاق فکر و هم‌اندیشی در زمینه «راهکارهای تحریک تقاضای نوسازی خودروهای تجاری مشمول بند "ق" تبصره 2 ردیف یک قانون بودجه سال 1393 کشور» با حضور نمایندگان سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور، ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت، بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، انجمن شرکت‌های لیزینگ ایران، گروه صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت و جمعی از مدیران و اعضا هیات علمی موسسه به ریاست مهندس افشین مشاور رییس موسسه برگزار شد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، علیرضا گرشاسبی ... ادامه »
 • بررسی مشکلات صنعت خودروسازی کشور

  اخبار . 1395/07/04
  ميزگرد "آسيب شناسي نظام مديريت تامين كنندگان در صنعت خودرو"، با حضور نمايندگان سازمان گسترش و نوسازي صنايع، شركت هاي سازه گستر سايپا و ساپكو (ايران خودرو) و انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو، ریاست پژوهشکده توسعه بازرگانی و جمعی از اعضاي هيات علمي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني برگزار شد.  به گزارش روابط عمومي موسسه ،در اين ميزگرد مجتبي سليماني سدهي عضو هيات علمي موسسه ضمن تبيين ضرورت مديريت تامين كنندگان در صنعت خودرو و تشریح تجربيات جهاني خصوصا تجربیات خودروسازان ژاپني و آمريكايي در... ادامه »
 • بالا بردن استانداردهای تولیدی عاملی برای توسعه صادرات دارو

  اخبار . 1395/06/27
  در راستای اجرای طرح "یکپارچه سازی سیاست های صنعتی، تجاری و فناوری حوزه داروهای زیستی"، که به همت موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی و با حمایت معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور انجام می‌شود،‌ میزگرد تخصصی آسیب شناسی بستر صنعتی و بنگاهی این صنعت در محل موسسه برگزار شد.  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، در این میزگرد که با حضور مسئولان و متخصصانی از وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت، معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی و تولیدکنندگان و واردکنندگان دار... ادامه »
 • صادرات غیرنفتی، تراز تجاری و فصل طلایی: ضرورت محاسبه صحیح

  اخبار . 1395/06/20
  عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، تراز تجاری نفتی ایران را به عنوان یکی از کشورهای تولید و صادرکننده نفت همواره مثبت عنوان کرد و گفت: نفتی کردن صادرات غیرنفتی برای نمایش تراز مثبت تجاری، دور شدن از واقعیت های تجاری و در واقع دستیابی به امری است که پیش از این حاصل شده بود.  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، امین مالکی در سخنرانی علمی با عنوان "چشم انداز تجارت خارجی ایران" که در محل موسسه برگزار شد افزود: دقیق تر آنکه این تراز مثبت تجاری بهاره پیامی به معنای... ادامه »
 • مدیر عامل موسسه مرکز آموزش بازرگانی منصوب شد

  اخبار . 1395/06/09
  طي حكمي از سوي دكتر محمدرضا رضوي رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني رضا سیف‌اللهی به عنوان نایب رییس و مدیر عامل موسسه مرکز آموزش بازرگانی منصوب شد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني،‌ متن حكم رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني براي انتصاب نایب رییس و مدیر عامل موسسه مرکز آموزش بازرگانی بدين شرح است: پیرو تصمیمات متخذه در جلسه فوق‌العاده هیات امناء موسسه مرکز آموزش بازرگانی مورخ 2/6/1395 و با عنایت به سوابق و تجربیات ارزشمند جنابعالی، به موجب این حکم به مدت دو سا... ادامه »
 • كشورهاي مناسب منطقه‌اي جهت توسعه نفوذ تجاري ايران

  اخبار . 1395/05/31
  ايران قرار است در برنامه توسعه چشم انداز به قدرت اول منطقه تبديل شود. بدين لحاظ مي‌بايست نفوذ تجاري قابل قبولي در كشورهاي منطقه داشته باشد. ارتقای نفوذ تجاري ايران در بازار کشورهای همجوار از اهداف سیاست تجاری و در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نيز مي‌باشد. اما براساس مطالعات صورت گرفته نفوذ تجاري ايران در كشورهاي همجوار در حال حاضر(براساس آمارهای سال 2014) بسيار اندك است. بگونه‌ايكه جمهوری اسلامی ایران، صرفا در بازار دو كشور افغانستان و عراق دارای موقعيت و نفوذ تجاري می باشد كه آنهم توانسته به... ادامه »
 • ملاحظات رسيدن به مقياس اقتصادي توليد لوازم خانگي

  اخبار . 1395/05/31
  واردات كالاهاي قاچاق به كشور كه ميزان آن 20 تا 25 ميليارد دلار در سال براورد شده است معادل نيمي از واردات رسمي كشور محسوب مي‌شود و تهديدي بزرگ براي اقتصاد ملي و توليدكنندگان داخلي به شمار مي آيد. براوردهاي ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز نشان مي‌دهد كه لوازم خانگي پس از طلا و جواهرات و منسوجات رتبه سوم از حجم اقلام قاچاق را به خود اختصاص مي‌دهد. اين سهم از هفت‌ و نيم تا 13 درصد و ميزان آن از 2 تا 4 ميليارد دلار برآورد شده كه بخش اعظم سهم دوسوم خارجيها از بازار لوازم خانگي ايران را تشكيل مي‌دهد. ... ادامه »
 • امضای تفاهم نامه همکاری بین موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی با سازمان توسعه تجارت ایران در زمینه توسعه صادرات هلدینگ ها

  اخبار . 1395/05/18
  با توجه به اهمیت هلدینگ ها و شرکت های بزرگ در توسعه صادرات کالایی و خدمات غیرنفتی و در راستای تحقق بخشی به اهداف صادراتی تعیین شده در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در سال 1395، تفاهم نامه همکاری بین دکتر محمدرضا رضوی رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی و مهندس ولی الله افخمی راد رییس سازمان توسعه تجارت ایران منعقد شد. به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، این تفاهم نامه به منظور مشارکت در انجام اقداماتی برای تحقق اهداف توسعه صادرات کالا و خدمات غیرنفتی از طریق ایجاد کارگرو... ادامه »
 • همایش بین المللی چهارمین انقلاب صنعتی

  اخبار . 1395/05/16
  به گزارش روابط عمومی مرکز آموزش بازرگانی، همایش بین المللی چهارمین انقلاب صنعتی در روزهای سه شنبه و چهارشنبه 13 و 14 مرداد در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران برگزار شد.   دانلود فایلهای ارائه شده به صورت یکجا... ادامه »
 • بازديد دکتر محمدرضا رضوي و جمعي از مديران و پژوهشگران موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني از شرکت آريوژن زيست دارو

  اخبار . 1395/05/06
  دکتر محمدرضا رضوي رييس و جمعي از مديران و پژوهشگران موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني از شرکت دارويي آريوژن زيست دارو بازديد و با هيات مديره و مديرعامل اين شرکت ديدار و گفت و گو کردند. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، در اين ديدار از تمام بخش هاي توليدي و بسته بندي داروها و محصولات شرکت بازديد به عمل آمد و بازديدکنندگان از نزديک با مشکلات و مسايل مربوط به واردات محصولات و تجهيزات دارويي آشنا شدند. در اين ديدار طرفين بر پررنگ تر شدن نقش وزات صنعت، معدن و تجارت در صنعت د... ادامه »
 • ضرورت تدوين نقشه راه توسعه صنعتي در کشور

  اخبار . 1395/05/06
  سياست ارزي مناسب و تناسب آن با سياستهاي صنعتي همواره يکي از سوالات اساسي در ادبيات سياست گذاري صنعتي در کشورهاي درحال توسعه است. در اين زمينه همواره بين کارشناسان اقتصادي اختلاف نظر وجود داشته است. از اين رو به منظور روشن شدن ابعاد اين موضوع نشستي با عنوان نظام و سياست ارزي مناسب توسعه صنعتي ايران در موسسه مطالعات و پژوهشهاي بازرگاني با حضور دکتر محمدرضا رضوي رييس موسسه، دکتر عباس شاکري عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي و دکتر تيمور رحماني عضو هيات علمي دانشگاه تهران برگزار شد. به گزارش رواب... ادامه »
 • افزايش صادرات با ادغام بنگاه هاي صنعتي

  اخبار . 1395/03/23
  ميزگرد  بررسي مشکلات و راهکارهاي ادغام بنگاه هاي صنعتي در ايران با هدف شناسايي مشکلات ادغام، ارايه راهکارهاي موثر در زمينه ادغام بنگاه هاي صنعتي، بررسي موانع و راهکارهاي قانوني و مقرراتي ادغام، بررسي مسايل مالياتي، مالي و رويه هاي ادغام در بورس با حضور آقايان بهنام غفاري، مدرس دانشگاه، محمد مسعود غلامپور، مدير تحقيقات و بازاريابي شرکت تأمين سرمايه نوين، کلانتري کارشناس امور اقتصادي و حضور جمعي از مديران و پژِوهشگران موسسه برگزار شد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني اميرهو... ادامه »
 • رفع موانع سرمايه گذاري در بخش معدن و صنايع معدني

  اخبار . 1395/03/12
  مديرعامل شرکت جامع تجارت و عضو هيات مديره و رئيس امور بين‌الملل انجمن سنگ‌آهن ايران بر برندسازي توليدات معدني در ايران تاکيد کرد و گفت: در زمينه برندسازي بايد برنامه اي تدوين شود چراکه برندسازي توليدات معدني سبب افزايش اعتبار شرکت ها و در نهايت افزايش اعتبارکشورمان نزد سرمايه گذاران خارجي مي شود. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، کيوان جعفري طهراني در سخنراني علمي با عنوان "بررسي فرصت ها و چالش هاي پيش روي جذب سرمايه گذاري در بخش معدن و صنايع معدني " که با حضور  اعضاي هيا... ادامه »
 • تعامل با بازارهاي جهاني از مهمترين اولويت هاي وزارت صنعت، معدن و تجارت

  اخبار . 1395/03/12
  رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني با بيان اينکه وزارت صنعت، معدن و تجارت بدنبال افزايش همکاري هاي اقتصادي با جهان است گفت: تعامل با بازارهاي جهاني، کاهش همزمان تنش ها در منطقه، افزايش ثبات براي ساختن آينده اي بهتر براي کشور و منطقه از مهمترين اولويت هاي وزارتخانه است. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، دکتر محمدرضا رضوي در چهارمين مجمع همکاري هاي دو جانبه ايران و کره جنوبي که با حضور بيش از 15 محقق کره اي از موسسات KIEP و آسان صبح امروز در موسسه برگزار شد افزود: متاس... ادامه »
 • امضاي تفاهم نامه همکاري بين موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني و موسسه سياست هاي اقتصادي بين المللي کره جنوبي

  اخبار . 1395/03/12
  تفاهم نامه همکاري هاي مشترک بين دکتر محمدرضا رضوي رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني و دکتر لي‌جا يانگ معاون رييس به نمايندگي از طرف رئيس موسسه سياست‌هاي اقتصادي بين المللي کره جنوبي (KIEP) در پايان چهارمين مجمع همکاري هاي دو جانبه ايران و کره جنوبي به امضا رسيد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، از جمله مفاد تفاهم نامه همکاري مشترک مي توان به تبادل اطلاعاتي، تحقيق مشترک، همکاري در زمينه فعاليت هاي دانشگاهي، تبادل نيروي انساني  و انجام ديگر فعاليت هاي مرتبط طبق توافق... ادامه »
 • تحليل متغيرهاي کلان اقتصادي با روش مدل‏سازي تعادل عمومي پوياي تصادفي

  اخبار . 1395/02/28
  استاديار موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني مدل‏سازي تعادل عمومي پوياي تصادفي (DSGE) را يکي از روش‏هاي مدرن تحليل اقتصاد کلان دانست که بيش از ساير روش‌هاي مدل‌سازي، قابليت تحليل تعادلي متغيرهاي کلان اقتصادي را فراهم مي کند. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، منصور عسگري در سخنراني علمي با عنوان" ارزيابي تاثير شوک‌هاي سياستي بر متغيرهاي مهم اقتصاد کلان(رهيافت DSGE )" که با حضور مديران و پژوهشگران موسسه برگزار شد افزود: الگوي تعادل عمومي پوياي تصادفي مبتني بر رويکرد مکتب نيو... ادامه »
 • رئيس پژوهشکده توسعه صنعتي و معدني منصوب شد

  اخبار . 1395/02/27
  طي حكمي از سوي دكتر محمدرضا رضوي رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني افسانه شفيعي به عنوان رئيس پژوهشکده توسعه صنعتي و معدني موسسه منصوب شد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني،‌ متن حكم رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني براي انتصاب رئيس پژوهشکده توسعه صنعتي و معدني بدين شرح است: در راستاي ابلاغ ساختار سازماني جديد مؤسسه و با عنايت به تعهد، تخصص و سوابق ارزشمند سركارعالي، به موجب اين حكم به عنوان "رئيس پژوهشكده توسعه صنعتي و معدني" مؤسسه مطالعات و پژوهشهاي بازرگا... ادامه »
 • تمايل ژاپني ها براي همکاري در صنعت خودروسازي ايران

  اخبار . 1395/02/25
  ماسايوكي نماينده بخش قطعه سازي خودرو سازمان تجارت خارجي ژاپن (جترو) به منظور همكاري و مشاوره براي ارتقاء سطح كيفي توليد قطعه سازي خودرو و ناكامورا نماينده دائم اين سازمان در ايران با دكتر محمدرضا رضوي رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني ديدار  و گفت و گو کردند.  به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، در اين ديدار طرفين بر زمينه‌ همكاري‌هاي آتي و چگونگي اين همكاري‌ها در بخش قطعه سازي خودرو، جذب كمك‌هاي كارشناسي و فني جترو اعم از آموزش و گسترش ارتباطات کارشناسان فني در بخش ق... ادامه »
 • در تدوين سياست هاي اقتصادي بررسي پيامدها امري ضروري است

  اخبار . 1395/02/21
  علي باير، رئيس فعلي اکومود و رئيس سابق بخش مدل سازي کميسيون اروپا با بيان اينکه در تدوين سياست هاي اقتصادي بررسي پيامدهاي آن  قبل از اتخاذ تصميم، امري ضروري است گفت: اتحاديه اروپا هيچ تصميم و سياست اقتصادي را بدون بررسي پيامدهاي آن که با استفاده از مدلهاي اقتصادي در سطح کلان و خرد انجام مي‌شود، اتخاذ نمي‌کند. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني پروفسور علي باير در سخنراني علمي با عنوان "ملاحظاتي در طراحي مدل هاي اقتصادي (مطالعه موردي الحاق به wto) که با حضور مديران و پژوهشگر... ادامه »
 • سمينارفرصت ها و چالش هاي پيش رو براي همکاري بين ايران و کره جنوبي در دوره پساتحريم برگزار مي شود

  اخبار . 1395/02/20
  سمينار فرصت ها و چالش هاي پيش رو براي همکاري بين ايران و کره در دوره پساتحريم 9 خرداد با حضور دکتر محمدرضا رضوي، رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، KIM Seung-Ho سفير کره جنوبي در ايران، Dr. LEE Jae Young رييس سازمانKIEP   ( موسسه سياست هاي اقتصادي بين المللي کره) و .... در موسسه برگزار مي شود. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، از جمله محورهاي اين سمينار مي توان به  توسعه صنعتي ايران در دوره پساتحريم، همکاري هاي استراتژيک ايران و کره جنوبي پس از توافق هسته اي و ژئوپل... ادامه »
 • مرحله اي تازه در همکاري هاي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني با دفتر توسعه سازمان ملل متحد در ايران

  اخبار . 1395/02/18
  در ملاقاتي که با حضور گري لوييس نماينده مقيم سازمان ملل متحد  در محل موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني صورت گرفت زمينه هاي همکاري آتي با اين سازمان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. در اين جلسه که با محوريت جذب کمک هاي کارشناسي سازمان توسعه ملل متحد اعم از آموزش، مشاوره و برگزاري کارگاه و سيمنار منعقد گرديد، همکاري ها در قالب کوتاه مدت و بلندمدت مورد بررسي قرار گرفت و در مبادله پيش نويس اسناد اين همکاري پيشرفت هاي مناسبي حاصل گرديد. دکتر رضوي با اشاره به اينکه بر اساس تکاليفي که اخيرا از سوي وزا... ادامه »
 • راه اندازي سامانه ملي شاخص هاي بهره وري ابزاري در جهت پايش رشد اقتصادي کشور

  اخبار . 1395/02/13
  دبير جشنواره ملي بهره‌وري، راه اندازي سامانه ملي اندازه گيري شاخص‌هاي بهره‌وري ايران را عاملي در  جهت رشد اقتصادي کشور عنوان کرد و گفت: اين سامانه با هدف مديريت افزايش بهره‌وري در سطح ملي و راه اندازي چرخه مديريت بهره‌وري در تمام سازمان ها و شرکت‌هاي ايراني فعاليت خود را آغاز کرده است. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني،‌ فرشيد شکرخدايي در نشست علمي با عنوان "معرفي سامانه ملي اندازه‌گيري شاخص‌هاي بهره‌وري ايران" که با حضور دکتر محمدرضا رضوي، مديران و اعضاي هيات علمي موسسه ب... ادامه »
 • موافقتنامه‌هاي دوجانبه؛ مهمترين ابزار در گسترش سرمايه گذاري مستقيم خارجي در دوره پسابرجام

  اخبار . 1395/02/06
  مدير عامل شركت نوميزما،‌ از شركت هاي برجسته مشاور اقتصادي در بولونياي ايتاليا با بيان اينكه در سال‌هاي اخير سرمايه‌گذاري بين‌المللي كاهش يافته است گفت: برخي حمايت‌ها و پويايي‌ها در اين حوزه كاهش يافته است و علاوه بر اين، عمده سرمايه‌گذاري‌ها به‌صورت مستقيم و در بخش خدمات صورت گرفته است.  به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني،‌ آقاي آندرا گلدشتاين معاون پيشين اسكاپ در سخنراني علمي خود با عنوان" سرمايه گذاري بين المللي و ظهور بنگاه هاي چندمليتي از اقتصادهاي در حال ظهور" كه با حض... ادامه »
 • ارتقاي صنعتي، لازمه توسعه اقتصادي

  اخبار . 1394/12/26
  دانشيار پژوهشکده اقتصاد پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي با بيان اينكه بازار نقش اساسي را در توسعه اقتصادي دارد، گفت: با اين حال‏، توسعه اقتصادي به عنوان يک فرآيند پويا‏، نيازمند ارتقاي صنعتي و متنوع سازي همگام با بهبود در زيرساخت "سخت" و" نرم" است. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني،‌ دكتر حسين ميرجليلي در سخنراني علمي با عنوان " سياست صنعتي و تجاري در اقتصاد ساختاري جديد" كه با حضور مديران، ‌پژوهشگران و اعضاي هيات علمي موسسه و ساير مدعوين و علاقمندان برگزار شد، افزود... ادامه »
 • قطعه سازان داخلي سرمايه‌گذاري مشترك با تامين‌كنندگان بين‌المللي را اولويت كاري خود قرار دهند

  اخبار . 1394/12/22
  رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني با تاكيد بر اينكه قطعه‌سازان داخلي به‌سبب تجربه و توانمندي‌هاي خود، سرمايه‌گذاري مشترک با تأمين‌کنندگان بين‌المللي را در اولويت كاري خود قرار دهند گفت: با توجه به اقدامات حمايتي دولت، ظرفيت بالاي توليد در صنايع بالادستي خودروسازي و قطعه‌سازي و بازارهاي مناسب، فرصت‌هاي بسياري براي مشارکت در بازارهاي رو به رشد ايران و منطقه در صنايع خودروسازي و قطعه‌سازي وجود دارد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني، دكتر محمدرضا رضوي، با بيان اينكه ارز... ادامه »
 • الحاق به سازمان جهاني تجارت براي ايران يك ضرورت است

  اخبار . 1394/12/19
  معاون دبيركل آنكتاد با اشاره به درهم تنيدگي جوامع در عصر حاضر، الحاق به سازمان جهاني تجارت WTO را در تسهيل تعامل با اقتصاد جهاني امري ضروري دانست و گفت: در واقع تجارت مسيري براي رقابت به شمار مي‌رود. اما کسب توان رقابت نيازمند برنامه‌ريزي، داشتن سياست ارتقاي فناوري و تعيين جايگاه سياست تجاري در کل برنامه اقتصادي کشورها است. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني،‌ خواكيم رايتر در سخنراني علمي با عنوان "الحاق به سازمان جهاني تجارت از منظر توسعه" كه در موسسه مطالعات و پژوهشهاي با... ادامه »
 • جذب سرمايه خارجي عامل رشد توليد و صادرات چين

  اخبار . 1394/12/19
  نماينده يونيدو (سازمان توسعه صنعتي ملل متحد) در ايران با اشاره به اينكه سيستم اقتصادي چين برپايه جذب سرمايه خارجي براي رشد توليد و صادرات است، گفت: اين كشور به متخصص توليد تبديل شده و از دهه 80 به اين طرف شروع به جذب سرمايه‌گذاري خارجي كرده است. بطوريكه اين كشور توانست در سال 2000 ميلادي آمريكا را در جذب سرمايه‌گذاري خارجي پشت سر بگذارد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، الساندرو آماديو در سخنراني علمي با عنوان " چرا چين به کارخانه جهان تبديل شده است؟" كه با حضور رييس، مد... ادامه »
 • دكتر محمدرضا رضوي در راس هياتي از مديران و پژوهشگران موسسه مطالعات .....

  اخبار . 1394/12/10
  دكتر محمدرضا رضوي، رييس موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني به همراه جمعي از مديران و پژوهشگران موسسه از پژوهشگاه‌هاي ملي و مهندسي ژنتيك و زيست فناوري و پليمر و پتروشيمي ايران و شهرك تحقيقاتي كاوش بازديد كردند. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني، اين بازديد به منظور ايجاد و توسعه تعاملات في مابين موسسه و پژوهشگاه‌هاي نامبرده صورت گرفت. در اين بازديد دكتر رضوي و هيات همراه با روساي دو پژوهشگاه به گفت و گو نشستند و با دستاوردهاي جديد علمي و پژوهشي آنان آشنا شد. همچنين در اين ... ادامه »
 • نظام‌مند شدن جريان‌هاي تجاري با عضويت ايران در WTO

  اخبار . 1394/12/09
  نشست هم‌انديشي بررسي مسايل و مشكلات تجارت خارجي كشور از منظر بخش خصوصي به منظور تدوين سند سياست تجاري با حضور دکتر صادق ضيايي بيگدلي، سرپرست معاونت امور بين الملل و WTO سازمان توسعه تجارت، مديران و اعضاي هيات علمي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني و نمايندگان بخش خصوصي در موسسه برگزار و به تشريح مسايل و مشکلات بخش خصوصي در راستاي تجارت خارجي پرداخته شد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش¬هاي بازرگاني، يحيي فتحي، مدير كل حوزه رياست و روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني و سرگر... ادامه »
 • مدير گروه پژوهش‌هاي اقتصادكلان و آينده‌پژوهي منصوب شد

  اخبار . 1394/12/04
  دكتر محمدرضا رضوي رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني طي حكمي علي ديني تركماني را به عنوان مدير گروه پژوهش‌هاي اقتصادكلان و آينده‌پژوهي موسسه منصوب كرد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، متن حكم دكتر محمدرضا رضوي براي علي ديني تركماني مدير گروه پژوهش‌هاي اقتصادكلان و آينده‌پژوهي موسسه بدين شرح است: در راستاي ابلاغ ساختار سازماني جديد موسسه و با عنايت به سوابق علمي، اجرايي و تجربيات ارزشمند جنابعالي، به موجب اين حكم به عنوان« مدير گروه پژوهش‌هاي اقتصادكلان و آينده‌پژوه... ادامه »
 • تقدير و تشكر وزير صنعت معدن و تجارت از دكتر رضوي براي تدوين برنامه راهبردي وزارتخانه

  اخبار . 1394/11/27
  مهندس محمدرضا نعمت زاده وزير صنعت، معدن و تجارت از نقش موثر دكتر محمدرضا رضوي رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، در تدوين برنامه راهبردي اين وزارتخانه تقدير و تشكر كرد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، متن تقديرنامه مهندس محمدرضا نعمت‌زاده وزير صنعت، معدن و تجارت از دكتر محمدرضا رضوي رييس موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني بدين شرح است: طراحي و ترسيم چشم انداز بخش صنعت، معدن و تجارت در افق 1404 ، زمينه ساز توسعه پايدار و حضور بخش خصوصي و سرمايه گذاران داخلي و خارجي... ادامه »
 • مدير عامل جديد شركت چاپ و نشر بازرگاني معرفي شد

  اخبار . 1394/11/27
  طي حكمي از سوي دكتر محمدرضا رضوي رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، عليرضا خدادوست به عنوان "نائب رئيس هيات مديره و مديرعامل شرکت چاپ ‌و نشر بازرگاني" معرفي شد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، متن حكم دكتر محمدرضا رضوي رييس موسسه براي انتصاب "نائب رئيس هيات مديره و مديرعامل شرکت چاپ‌ و نشر بازرگاني" بدين شرح است: با توجه به صورتجلسه مجمع عمومي فوق‌العاده شرکت مورخ 1394/11/25و با عنايت به تعهد، تخصص و تجربيات ارزشمند جنابعالي به موجب اين حکم به عنوان « نائب رئيس هي... ادامه »
 • دكتر محمدرضا رضوي در راس هياتي از مديران و پژوهشگران موسسه مطالعات .....

  اخبار . 1394/11/21
  دكتر محمدرضا رضوي، رييس موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني به همراه جمعي از مديران و پژوهشگران موسسه از پژوهشگاه‌هاي ملي و مهندسي ژنتيك و زيست فناوري و پليمر و پتروشيمي ايران و شهرك تحقيقاتي كاوش بازديد كردند. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني، اين بازديد به منظور ايجاد و توسعه تعاملات في مابين موسسه و پژوهشگاه‌هاي نامبرده صورت گرفت. در اين بازديد دكتر رضوي و هيات همراه با روساي دو پژوشگاه به گفت و گو نشستند و با دستاوردهاي جديد علمي و پژوهشي آنان آشنا شد. همچنين در اين د... ادامه »
 • مدير يکپارچه‌سازي سياست‌ها موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني منصوب شد

  اخبار . 1394/11/14
  دكتر محمدرضا رضوي رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني طي حكمي احمد تشكيني را به عنوان مدير يكپارچه سازي سياست هاي موسسه منصوب كرد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، متن حكم دكتر محمدرضا رضوي براي احمد تشكيني، مدير يكپارچه سازي سياست هاي موسسه بدين شرح است: در راستاي ابلاغ ساختار سازماني جديد موسسه و بنا به پيشنهاد معاون محترم پژوهشي و با عنايت به سوابق علمي و تجربيات ارزشمند جنابعالي، به موجب اين حكم به عنوان « مدير يکپارچه‌سازي سياست‌ها » موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي با... ادامه »
 • رشد علم‌، فناوري و نوآوري عامل رسيدن به جايگاه بالاتر در تجارت بين المللي

  اخبار . 1393/05/26
  وزير سابق علوم، تحقيقات و نوآوري برزيل، علم، فناوري و نوآوري را به عنوان يكي از پايه‌هاي اصلي توسعه ملي، حركت به سوي اقتصاد دانشي، پايداري رشد اقتصادي، استفاده بهتر از پتانسيل‌هاي اجتماعي و اقتصادي كشورها، توسعه پايدار، كاهش نابرابري منطقه‌اي (بين مناطق جديد و قديم برزيل) و دستيابي به جايگاه بالاتر در تجارت بين‌المللي عنوان كرد و گفت: كشور برزيل نيز تلاش مي كند تا با استفاده از همه ظرفيت‌هاي علمي، فناورانه و نوآورانه خود به اهداف ياد شده دست يابد.  به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش¬هاي... ادامه »
محصولات پژوهشی
ارتباط با ما

 آدرس: تهران، خيابان كارگر شمالی، روبروی پارك لاله، ساختمان ١٢۰٤
 تلفن: ٦٦٤٢٢٣٧٨-٨۰
 دورنگار: ٦٦٩٢٩٦٣٤
 پست الكترونيک: info@itsr.ir