ادغام عاملی برای تحرک و رقابتی شدن شرکت های تجهیزات پزشکی

در راستای اجرای طرح "یکپارچه سازی سیاست های صنعتی، تجاری و فناوری در حوزه تجهیزات پزشکی"، که به همت موسسه مطالعات و پژوهش‌ های بازرگانی و با حمایت معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور در دست انجام می‌باشد،‌ میزگرد تخصصی آسیب شناسی بستر صنعتی و بنگاهی این صنعت در  موسسه برگزار شد. 
به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، در ابتدای این میزگرد دکتر سپهر قاضی نوری، به عنوان یکی از مجریان طرح یکپارچه سازی سیاست های صنعتی، تجاری و فناوری حوزه تجهیزات پزشکی، مطالبی در خصوص محتوای گردآوری شده از بستر صنعتی و بنگاهی این حوزه ارائه کرد.
وی با اشاره به فعالیت 520 تولیدکننده تجهیزات پزشکی در کشور، تعداد واردکنندگان این حوزه را دو هزار شرکت ذکر کرد و گفت: مطابق آخرین آمار موجود، نزدیک به 83 درصد از بازار ایران در این صنعت از محل واردات تامین و 17 درصد باقی مانده بطور میانگین از محل تولید داخل تامین می‌گردد. 
وی بیشترین واردات کشور را در حوزه ملزومات پزشکی و بیمارستانی عنوان کرد و افزود: از صادرات محدود و 23 میلیون دلاری، بیشترین میزان مربوط به تجهیزات آزمایشگاهی بوده است.
قاضی نوری از جمله مشکلات این صنعت را مشخص نبودن متولی اصلی و به تبع آن عدم ثبات و چرخش سیاست‌ ها در این حوزه، عدم پرداخت مطالبات شرکت‌های تولیدکننده از سوی دولت، نبود ضمانت اجرایی برای برخی از قوانین حمایت از تولید داخل، ساختار بروکراتیک و عدم آمادگی دانش آموختگان دانشگاهی برای ورود به این صنعت عنوان کرد.
حسین صفوی، مدیرکل سابق نظارت و ارزیابی تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در ادامه این میزگرد، بررسی تراز تجاری کشور (اختلاف میزان واردات و صادرات) را به عنوان معیاری برای سنجش عملکرد صنعت مطرح کرد و گفت: در زمینه تجهیزات پزشکی، تراز تجاری کشور به شدت منفی است و این در حالی است که در کشورهایی مانند کره جنوبی، این تراز نزدیک به صفر شده است. 
وی هم‌چنین با مقایسه صنعت تجهیزات پزشکی با صنعت دارویی کشور، موفقیت نسبی دارو را ناشی از استمرار سیاست‌ها و برنامه‌ها در این حوزه در وزارت بهداشت دانست و دلیل عدم دستیابی به  اهداف مد نظر در زمینه تجهیزات پزشکی را ناپایداری و چرخش سیاست‌ ها در این حوزه در وزارت بهداشت ذکر کرد.
قاسم آب خضر، مدیرعامل شرکت تجهیز طب فن آوران، نیز ضمن اشاره به تدبیر سال‌های قبل اداره کل نظارت و ارزیابی تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت در خصوص راه اندازی ستاد راهبردی تجهیزات پزشکی کشور، از محقق نشدن این امر و نبود متولی مشخص در این صنعت را به عنوان یکی از معضلات نام برد.
وی با اشاره به پیشرفت صنعت تجهیزات پزشکی کشور در 20 سال اخیر افزود: کشور از یک واردکننده صِرف در سال های قبل، امروز به حدی رسیده است که می تواند بطور میانگین حدود 20 درصد نیاز بازار خود را در داخل تولید کند. 
آب خضر با اعلام اینکه تجهیزات تشخیصی و تصویربرداری، معادل 50 درصد از بازار ایران و غالباً وارداتی هستند افزود: علاوه بر این، در بخش تجهیزات پزشکی مرتبط با قلب نیز واردات کشور 90 میلیون دلار است اما در زمینه تجهیزات عمومی و ملزومات بیمارستانی، تا 70 درصد به توانمندی تولید داخل رسیده ایم. 
وی حمایت از شرکت هایی که قادر به ورود به بازار نیستند را از مهمترین سیاست های غلط برای گسترش این صنعت در کشور عنوان کرد.
احمد مسلمی، دبیر انجمن متخصصین تجهیزات پزشکی کشور در ادامه این میزگرد، به واگذاری بخشی از خرید دولت به چند شرکت دولتی محدود به عنوان یکی از مسائل این حوزه اشاره کرد و نبود نظام رتبه بندی شرکت های فروشنده کالای پزشکی به دولت را مشکل پیش روی تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی دانست. 
وی تصریح کرد: به دلیل نبود نظام رتبه بندی، شانس شرکت های تازه وارد [و بعضاً بدون شناسنامه و سابقه] برای فروش محصولات خود به دولت با شانس تولیدکنندگان اصیل و قدیمی برابر است و این امر باعث ورود برخی شرکت‌ها برای مدت محدود و چندساله به بازار می‌شود که پس ازفروش محصولات خود‌، انحلال آن‌ها اعلام می‌شود و بدین ترتیب خدمات پس از فروش، که یکی از بحث‌های مهم در زمینه تجهیزات پزشکی است، نادیده گرفته می‌شود. 
مسلمی تأکید کرد: بازار محدود ایران ظرفیت این تعداد شرکت را نداشته و باید تدابیری برای این موضوع اندیشیده شود. 
علی اللهیاری، مدیرعامل شرکت پویندگان پزشکی پردیس و نماینده اتحادیه صادرکنندگان تجهیزات پزشکی، رشد کشور در زمینه تجهیزات ارتوپدی را در 7 سال اخیر چشمگیر دانست و اظهار کرد که در این زمینه تا 87 درصد نیاز بازار را تولیدات داخلی تأمین می نماید. 
وی فرایند ساده ثبت شرکت های تجهیزات پزشکی را به عنوان یکی از مشکلات این صنعت معرفی کرد که باعث می شود افراد غیرمتخصص بتوانند با ثبت شرکت، چند سالی در این بازار فعالیت کرده و پس از کسب سود ، از بازار خارج شوند و بدین ترتیب، فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات و خدمات پس از فروش محصولات را ارائه ننمایند. 
وی بر تدوین قوانین و آئین نامه های مربوط به تأسیس و مسئولیت پذیری شرکت‌ها، لزوم تعریف برند و تسهیل ادغام شرکت های کوچک در شرکت‌های بزرگ تأکید کرد.
در این میزگرد سعید جاوید، مدیرعامل شرکت داهیان پزشکی پیشرو، واردات محصولات و فروش آن تحت عنوان تولیدات داخل را به عنوان یکی از مواردی که نیازمند نظارت بیشتر است عنوان و بر نبود نظام مسئولیت پذیری شرکت های تولید کننده در قبال محصولات خود به عنوان مشکلی دیگر در این صنعت تأکید کرد.
جواد حسنی بیدگلی، مدیرفنی شرکت جراحی هوشمند پارسه، بر لزوم دسته بندی محصولات (به تفکیک مصرفی و تجهیزاتی) و تبیین سیاست ها متناسب با شرایط و توانمندی های کشور در هر یک از این دسته ها و توجه به رقبای جهانی آن ها تأکید کرد.
 وی با اشاره به تنوع بالا و محدود بودن بازار تجهیزات از هر نوع، به کافی نبودن اندازه بازار داخل برای محصولات تولیدی در کشور و ضرورت نگاه به صادرات پرداخت. 
حسنی، تعدد و کوچکی شرکت های ایرانی و نبود نظام مالکیت فکری که بر بحث تحقیق و توسعه شرکت های ایرانی تأثیر منفی دارد را از مشکلات این صنعت عنوان کرد و گفت:  زیرساخت های لازم برای ادغام شرکت های ایرانی در کشور وجود ندارد. به گفته وی، یکی دیگر از راهکارها در این حوزه همکاری مشترک شرکت های ایرانی با برندهای معتبر بین المللی است. 
جمال تولّی، رئیس اداره واردات اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن برشمردن آمار 30 میلیون دلاری تولید سرنگ در کشور، از متولیان متعدد این صنعت در ایران یاد کرد و گفت: با این وجود در حال حاضر حوزه فعالیت این متولیان با یکدیگر اصطکاک ندارد.
 وی هم چنین اظهار کرد که در حال حاضر بیش از آن که در کشور حمایت از تولید تجهیزات پزشکی وجود داشته باشد، حمایت از خرید آن ها وجود دارد که این موضوع می تواند به عدم توانمندی تولیدی و بالا نرفتن کیفیت کالاهای ساخت داخل منجر شود. 
در پایان جلسه نیز دکتر محمدرضا رضوی، رئیس موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، به جمع بندی موضوعات مطرح شده پرداخت و ضمن تأکید بر استقبال از همکاری با انجمن‌های تخصصی در تدوین سیاست ها و برنامه ها، سیاست‌های خرید دولتی در تجهیزات پزشکی را به عنوان اهرمی مهم برای توسعه صنعت معرفی کرد.
وی هم چنین، بر لزوم ادغام شرکت‌های کوچک موجود در بازار ایران، به عنوان داروی تلخی که بخش خصوصی باید بخورد، اشاره کرد.
گفتنی است این میزگرد تخصصی تحت عنوان« آسیب شناسی بستر صنعتی و بنگاهی تجهیزات پزشکی» با حضور مسئولان و متخصصانی از وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، انجمن‌ها و اتحادیه‌های مرتبط، دانشگاه‌های علوم پزشکی و تولیدکنندگان و واردکنندگان تجهیزات پزشکی در محل موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی برگزار شد.

 

محصولات پژوهشی
ارتباط با ما

 آدرس: تهران، خيابان كارگر شمالی، روبروی پارك لاله، ساختمان ١٢۰٤
 تلفن: ٦٦٤٢٢٣٧٨-٨۰
 دورنگار: ٦٦٩٢٩٦٣٤
 پست الكترونيک: info@itsr.ir