عوامل کلیدی موفقیت برای پیاده‏ سازی بلاک‏چین در مدیریت زنجیره تامین

بلاک‌چین پنجمین پارادایم محاسباتی انقلابی است که فرصت بی‌نظیر انتقال ارزش از طریق وب را فراهم می‌کند. بلاک‌چین یک دفترکل توزیع‌شده‌ جهانی است که انتقال دارایی‌ها را در عرض چند ثانیه در سر تا سر دنیا و با هزینه‌ تراکنش بسیار ناچیز مقدور می‌سازد. ارزش این دارایی‌ها را می‌توان براساس هر ارزشی که قابل ارائه به صورت دیجیتال باشند، بیان کرد.

به‏ صورت خلاصه می‏توان بیان داشت که زنجیره تامین با مشکلاتی از جمله اتصال پیچیده اعضای شبکه زنجیره، مدیریت موجودی، تنظیم شبکه توزیع، استراتژی توزیع، گردش اطلاعات و تراکنش‏های مالی روبرور است و بهره‏ گیری از بلاک چین مزایایی از جمله کاهش یا حذف تقلب و خطاها، بهبود مدیریت موجودی، کم کردن هزینه ‏های حمل و نقل، کاهش تاخیر بواسطه کارهای کاغذی، شناسایی سریع‏تر مسائل، افزایش اعتماد مصرف‏ کننده و شریک، کاهش هزینه تراکنش، قابلیت تمرکز زدایی و افزایش امنیت و انعطاف‏ پذیری عملیات کسب و کار را به همراه داشته.

نتایج بررسی ها نشان می‏دهد عوامل کلیدی موثر بر پیاده ‏سازی بلاک‏چین جهت مدیریت زنجیره تامین در 4 دسته قابل ارایه می‏باشند که عبارتند از:

خدمات و رضایت مشتری: (توسعه و افزایش اعتماد مشتریان، توسعه افزایش وفاداری مشتریان و کاهش شکایات مشتریان)

رشد و نوآوری: (توسعه قابلیت‏های تحویل به ‏موقع در سیستم، توسعه تامین ‏کنندگان قابل اعتماد و توسعه سیستم‏ های سفارش‏ دهی (کاهش تاخیر، تحویل به موقع و کاهش و حذف خطا)

عملکرد مالی: (تامین منابع اختصاصی برای زنجیره تامین الکترونیکی، پیش ‏بینی تقاضا در نقطه فروش و بهبود مدیریت موجودی و کاهش هزینه ‏های حمل و نقل)

عملکرد داخلی سازمان: (حمایت مدیران ارشد، هماهنگ‏ سازی لجستیک، استفاده از تکنولوژی مدرن، به اشتراک‏ گذاری اطلاعات با اعضای زنجیره تامین، انعطاف‏ پذیری بالا در سیستم تولید، تمرکز بر نقاط قوت و چشم‏ انداز بلند مدت برای بقا و رشد)

 

دانلود فایل 

 

محصولات پژوهشی
ارتباط با ما

 آدرس: تهران، خيابان كارگر شمالی، روبروی پارك لاله، ساختمان ١٢۰٤
 تلفن: ٦٦٤٢٢٣٧٨-٨۰
 دورنگار: ٦٦٩٢٩٦٣٤
 پست الكترونيک: info@itsr.ir