رویدادها
 • دومین کنفرانس بین المللی انقلاب صنعتی چهارم

  رویدادها . 1395/12/02
  شواهد و روند دگرگونی فنآوری در دهه اخیر، حاکی از تحولات گسترده در فعالیتهای اقتصادی و صنعتی با محوریت شبکه ها و سیستمهای هوشمند دارد. چندسالی است در مجامع دانشگاهی و بنگاه‌های با فناوری بالا سخن از انقلاب صنعتی چهارم در میان است. این نام‌گذاری به‌دنبال سه انقلاب صنعتی صورت می‌گیرد که هرکدام در زمان خود جهان و زندگی ما را دگرگون کردند. در انقلاب یکم که به‌واسطه اختراع موتور بخار بنیاد گرفت، کارخانه‌ها با استفاده از ماشین‌آلات و تجهیزات مکانیکی که انرژی آن‌ها به وسیله نیروی آب و بخار تامین می‌شد، ... ادامه »
 • برگزاری پنجمین جشنواره پژوهش و فناوری جشنواره صنعت، معدن و تجارت

  رویدادها . 1395/09/22
  پنجمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت و دهمین همایش تحقیق و توسعه صنعت، معدن و تجارت 22 آذر ماه جاری برگزار میشود.... ادامه »
 • میزگرد تخصصی آسیب‌شناسی صنعت پتروشیمی و مولفه‌های ارتقای رقابت‌پذیری صادراتی آن برگزار شد.

  رویدادها . 1395/09/16
  دریافت فایل‌های میزگرد: مطالعه پارک شیمیایی خلاصه گزارش طرح توسعه پارک‌های شیمیایی پایش بازارها‌ی جهانی صنایع شوینده و جایگاه ایران... ادامه »
 • نشست علمی تخصصی راهکارهای خروج از رکود برگزار شد.

  رویدادها . 1395/06/24
  مباحثین : جناب آقای دکتر طهماسب مظاهری، رئیس وقت محترم بانک مرکزی جناب آقای دکتر سیدحمید  پورمحمدی، معاون محترم امور تولیدی سازمان برنامه و بودجه محورهای نشست: علل رکود عمیق اخیر اقتصاد اقدامات انجام شده دولت برای خروج از رکود نارسایی اقدامات انجام شده راهکارهای اساسی و موثر برای خروج  اقتصاد به طور عام و بخش صنعت به طور خاص از رکود زمان: چهار‌شنبه 24/06/95  ساعت 9 الی 11 مكان : خيابان كارگر شمالي، روبروي پارك لاله، ساختمان شماره 1204، موسسه مطالعات و پژوهشهاي... ادامه »
 • میزگرد تخصصی آسیب شناسی نظام مدیریت تامین‌کنندگان در صنعت خودرو برگزار شد

  رویدادها . 1395/06/23
  ميزگرد "آسيب شناسي نظام مديريت تامين كنندگان در صنعت خودرو"، با حضور نمايندگان سازمان گسترش و نوسازي صنايع، شركت هاي سازه گستر سايپا و ساپكو (ايران خودرو) و انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو، ریاست پژوهشکده توسعه بازرگانی و جمعی از اعضاي هيات علمي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني برگزار شد.  به گزارش روابط عمومي موسسه ،در اين ميزگرد مجتبي سليماني سدهي عضو هيات علمي موسسه ضمن تبيين ضرورت مديريت تامين كنندگان در صنعت خودرو و تشریح تجربيات جهاني خصوصا تجربیات خودروسازان ژاپني و آمريكايي در... ادامه »
 • سخنرانی علمی "چشم انداز تجارت خارجی ایران" برگزار شد.

  رویدادها . 1395/06/20
  عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، تراز تجاری نفتی ایران را به عنوان یکی از کشورهای تولید و صادرکننده نفت همواره مثبت عنوان کرد و گفت: نفتی کردن صادرات غیرنفتی برای نمایش تراز مثبت تجاری، دور شدن از واقعیت های تجاری و در واقع دستیابی به امری است که پیش از این حاصل شده بود.  به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، امین مالکی در سخنرانی علمی با عنوان "چشم انداز تجارت خارجی ایران" که در محل موسسه برگزار شد افزود: دقیق تر آنکه این تراز مثبت تجاری بهاره پیامی به معنای... ادامه »
 • کنفرانس بين المللي "چهارمين انقلاب صنعتي" برگزار شد.

  رویدادها . 1395/05/13
  صنایع ایران شامل صنایع تولیدی و فرایندی در دوره تحریم بیشترین آسیب را  در میان بخشهای مختلف در کشور متحمل شده و علاوه بر ورشکستگی آشکار و پنهان بسیاری از نهادهای تولیدی و از دست رفتن بازارها به نظر می رسد یکی از مهمترین زیان ها که کمتر بدان پرداخته شده فاصله و شکاف در فناوری های مرتبط با صنعت و سازمان های تولیدی است. در واقع فاصله ایجاد شده برای کشوری که در منطقه یکی از پرچمداران صنعت بوده و به لحاظ تاریخی جایگاه متفاوتی داشته خسران عظیمی فراهم آورده است. این فاصله هم در سطح کلان و فناوری مدیریت... ادامه »
 • سخنرانی علمی "یکسان سازی نرخ ارز: پيش نيازها و تبعات آن بر بخش صنعت، معدن و تجارت" برگزار شد.

  رویدادها . 1395/04/09
  سياست ارزي مناسب و تناسب آن با سياستهاي صنعتي همواره يکي از سوالات اساسي در ادبيات سياست گذاري صنعتي در کشورهاي درحال توسعه است. در اين زمينه همواره بين کارشناسان اقتصادي اختلاف نظر وجود داشته است. از اين رو به منظور روشن شدن ابعاد اين موضوع نشستي با عنوان نظام و سياست ارزي مناسب توسعه صنعتي ايران در موسسه مطالعات و پژوهشهاي بازرگاني با حضور دکتر محمدرضا رضوي رييس موسسه، دکتر عباس شاکري عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي و دکتر تيمور رحماني عضو هيات علمي دانشگاه تهران برگزار شد. به گزارش رواب... ادامه »
 • میزگرد تخصصی "بررسی مشکلات و راهکارهای ادغام بنگاه‌های صنعتی در ایران" برگزار شد.

  رویدادها . 1395/03/11
  ميزگرد  بررسي مشکلات و راهکارهاي ادغام بنگاه هاي صنعتي در ايران با هدف شناسايي مشکلات ادغام، ارايه راهکارهاي موثر در زمينه ادغام بنگاه هاي صنعتي، بررسي موانع و راهکارهاي قانوني و مقرراتي ادغام، بررسي مسايل مالياتي، مالي و رويه هاي ادغام در بورس با حضور آقايان بهنام غفاري، مدرس دانشگاه، محمد مسعود غلامپور، مدير تحقيقات و بازاريابي شرکت تأمين سرمايه نوين، کلانتري کارشناس امور اقتصادي و حضور جمعي از مديران و پژِوهشگران موسسه برگزار شد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني اميرهو... ادامه »
 • سمينار "فرصت ها و چالش هاي پيش رو براي همکاري بين ايران و کره جنوبي در دوره پساتحريم" برگزار شد.

  رویدادها . 1395/03/09
  سمينار فرصت ها و چالش هاي پيش رو براي همکاري بين ايران و کره در دوره پساتحريم 9 خرداد با حضور دکتر محمدرضا رضوي، رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، KIM Seung-Ho سفير کره جنوبي در ايران، Dr. LEE Jae Young رييس سازمانKIEP   ( موسسه سياست هاي اقتصادي بين المللي کره) و .... در موسسه برگزار شد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، از جمله محورهاي اين سمينار مي توان به  توسعه صنعتي ايران در دوره پساتحريم، همکاري هاي استراتژيک ايران و کره جنوبي پس از توافق هسته اي و ژئوپليتيک... ادامه »
 • سخنراني علمي "بررسي فرصت‌ها و چالش‌هاي پيش‌روي جذب سرمايه‌گذاري در بخش معدن و صنايع معدني" برگزار شد.

  رویدادها . 1395/03/04
  مديرعامل شرکت جامع تجارت و عضو هيات مديره و رئيس امور بين‌الملل انجمن سنگ‌آهن ايران بر برندسازي توليدات معدني در ايران تاکيد کرد و گفت: در زمينه برندسازي بايد برنامه اي تدوين شود چراکه برندسازي توليدات معدني سبب افزايش اعتبار شرکت ها و در نهايت افزايش اعتبارکشورمان نزد سرمايه گذاران خارجي مي شود. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، کيوان جعفري طهراني در سخنراني علمي با عنوان "بررسي فرصت ها و چالش هاي پيش روي جذب سرمايه گذاري در بخش معدن و صنايع معدني " که با حضور  اعضاي هيا... ادامه »
 • نشست علمي "الحاق به سازمان جهاني تجارت از منظر توسعه" برگزار شد.

  رویدادها . 1394/12/04
  معاون دبيركل آنكتاد با اشاره به درهم تنيدگي جوامع در عصر حاضر، الحاق به سازمان جهاني تجارت WTO را در تسهيل تعامل با اقتصاد جهاني امري ضروري دانست و گفت: در واقع تجارت مسيري براي رقابت به شمار مي‌رود. اما کسب توان رقابت نيازمند برنامه‌ريزي، داشتن سياست ارتقاي فناوري و تعيين جايگاه سياست تجاري در کل برنامه اقتصادي کشورها است. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني،‌ خواكيم رايتر در سخنراني علمي با عنوان "الحاق به سازمان جهاني تجارت از منظر توسعه" كه در موسسه مطالعات و پژوهشهاي با... ادامه »
 • سخنراني علمي "چرا چين به کارخانه جهان تبديل شده است؟" برگزار شد.

  رویدادها . 1394/12/01
  نماينده يونيدو (سازمان توسعه صنعتي ملل متحد) در ايران با اشاره به اينكه سيستم اقتصادي چين برپايه جذب سرمايه خارجي براي رشد توليد و صادرات است، گفت: اين كشور به متخصص توليد تبديل شده و از دهه 80 به اين طرف شروع به جذب سرمايه‌گذاري خارجي كرده است. بطوريكه اين كشور توانست در سال 2000 ميلادي آمريكا را در جذب سرمايه‌گذاري خارجي پشت سر بگذارد. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، الساندرو آماديو در سخنراني علمي با عنوان " چرا چين به کارخانه جهان تبديل شده است؟" كه با حضور رييس، مد... ادامه »
 • سخنراني علمي "سياست علم و فناوري و رابطه آن با سياست صنعتي در برزيل" برگزار شد.

  رویدادها . 1394/09/07
  وزير سابق علوم، تحقيقات و نوآوري برزيل، علم، فناوري و نوآوري را به عنوان يكي از پايه‌هاي اصلي توسعه ملي، حركت به سوي اقتصاد دانشي، پايداري رشد اقتصادي، استفاده بهتر از پتانسيل‌هاي اجتماعي و اقتصادي كشورها، توسعه پايدار، كاهش نابرابري منطقه‌اي (بين مناطق جديد و قديم برزيل) و دستيابي به جايگاه بالاتر در تجارت بين‌المللي عنوان كرد و گفت: كشور برزيل نيز تلاش مي كند تا با استفاده از همه ظرفيت‌هاي علمي، فناورانه و نوآورانه خود به اهداف ياد شده دست يابد.  به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش¬هاي... ادامه »
 • سخنراني علمي " ارزيابي سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي در ايران: درس‌هايي براي شرايط پسا تحريم " برگزار شد.

  رویدادها . 1394/06/28
  رييس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني بر منافع بالقوه جذب سرمايه‌گذاري خارجي شامل توسعه صنايع نوين، ‌انتقال فناوري،‌ توسعه صادرات،‌ خصوصي سازي، ‌انتقال توانمندي هاي سازماني، حضور در زنجيره ارزش جهاني و اهميت مشخص بودن اولويت ها در فرايند جذب سرمايه گذاري در كشور تاكيد كرد و افزود: ارتقاي بهره وري بدون جلب مشاركت بخش خصوصي و سرمايه گذاري خارجي امكان پذير نيست. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، دكتر محمدرضا رضوي در سخنراني علمي با عنوان " ارزيابي سرمايه گذاري مستقيم خار... ادامه »
 • سخنراني علمي"جايگاه سياست صنعتي در توسعه اقتصادي ژاپن" برگزار شد.

  رویدادها . 1394/03/20
  عضو هيات علمي موسسه پژوهشي اقتصاد، ‌تجارت و صنعت ژاپن با بيان اينكه اگرچه شناسايي صنايع مستعد و قابل رشد مشكل است، اما اقتصاددانان و سياستگذاران ژاپني در طول شصت سال گذشته براي رشد و توسعه اقتصادي ژاپن به تناسب شرايط زماني هر دوره بر صنايع سبك، سنگين و صنايع با فناوري بالا هدف گذاري  و تمركز كردند. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، پروفسور كازوهيكو اوداكي،استاد دانشگاه نيهون ژاپن و عضو هيات علمي موسسه پژوهشي اقتصاد، ‌تجارت و صنعت ژاپن، كه به دعوت موسسه مطالعات و پژوهشها... ادامه »
 • سخنراني علمي "رويكردهاي مجمع تشخيص مصلحت نظام در مورد سياست‌هاي صنعتي، تجاري و فناوري و چگونگي يكپارچه‌سازي آنها جهت نيل به اهداف سند چشم‌انداز" برگزار شد.

  رویدادها . 1394/03/18
  سخنراني علمي رويكردهاي مجمع تشخيص مصلحت نظام در مورد سياست‌هاي صنعتي، تجاري و فناوري و چگونگي يكپارچه‌سازي آنها جهت نيل به اهداف سند چشم‌انداز روز سه شنبه 26 خرداد ماه سال جاري  با سخنراني جناب آقاي دكتر آقامحمدي، عضو محترم مجمع تشخيص مصلحت نظام در موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني برگزار  شد..... ادامه »
 • سخنراني علمي "تجربه هايي از لجستيك شهري، هوايي و دريايي كشور هنگ كنگ (هاب لجستيك بين المللي)" برگزار شد.

  رویدادها . 1394/02/23
  عضو هيات علمي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني با بيان اينكه هنگ كنك در سه دهه اخير يك سرزمين كاملا لجستيكي دنياست گفت: اين سرزمين بدليل برخورداري از مهمترين و كاراترين بندر كانتينري و بزرگ ترين فرودگاه دنيا، در سال 2012 ، دومين مكان لجستيکي دنيا پس از سنگاپور و بالاتر از آلمان و هلند بوده است. به گزارش روابط عمومي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني، مجتبي سليماني سدهي در سخنراني علمي با عنوان "تجربه‌هايي از لجستيك شهري، هوايي و دريايي هنگ‌كنگ (هاب لجستيكي بين‌المللي)" كه با حضور رييس و ا... ادامه »
محصولات پژوهشی
ارتباط با ما

 آدرس: تهران، خيابان كارگر شمالی، روبروی پارك لاله، ساختمان ١٢۰٤
 تلفن: ٦٦٤٢٢٣٧٨-٨۰
 دورنگار: ٦٦٩٢٩٦٣٤
 پست الكترونيک: info@itsr.ir