آغاز رسمی پروژه شهر پوشاک پیشران مدل اقتصادی زنجیره ارزش صنایع همگن پوشاک کشور

توجه به مفهوم زنجیره ارزش در هر فعالیتی ، منجر به شکل گیری نگاه یکپارچه به  فعالیت ها، وظایف مختلف و منابع سازمان ها می شود. این موضوع به ویژه در دنیای معاصر که تغییرات محیطی و فناورانه داخلی و بین المللی با سرعتی زیاد در جریان است، سبب پدید آمدن تهدیدات رقابتی فراوانی برای  فعالان اقتصادی که در زنجیره ارزش قرار ندارند شده و در صورت غفلت ، موجب افول فعالیت اقتصادی آنان را فراهم می آورد ، از این رو در مواجهه و پیش بینی شرایط آتی ، توجه به ایجاد زنجیره ، اهمیتی صد چندان یافته است . پیش‌بینی و یا رویارویی با هر تهدید و یا فرصت رقابتی، به متخصصان این امکان را می‌دهد که بیشترین ارزش را بوسیله موثرترین روش ممکن برای فعالان اقتصادی ایجاد کنند . رسالت و هدف زنجیره ارزش آن است که استراتژی و مدل اقتصادی مناسب و روشی اتخاذ نماید که به طور مستمر برای بهبود فرایندها بکار گرفته شود و بیشترین انتفاع را با گریز از خطرات ایجاد نماید .

یکی از صنایع مزیت دار کشور به منظور ایجاد زنجیره ارزش "صنعت پوشاک" است که علیرغم توانمندی های مختلف کشور از حیث ژئوپلیتیک، نیروی انسانی، بازارهای در دسترس، هزینه بهای انرژی، دسترسی به فناوری و امثالهم هنوز شاکله مشخصی پیدا نکرده و عملاً منابع در حال هرز رفت می باشد با این قید که متأسفانه :

 1- حلقه های مختلف که می باید پیوند دهنده زنجیره ارزش صنایع همگن پوشاک در کشور باشد عملاً به صورت جدا و جزیره ای در حال فعالیت هستند .

2- زیرساخت بخش هایی از زنجیره ارزش صنایع همگن پوشاک به صورت کامل در کشور وجود ندارد.

 ساختار مدل اقتصادی مدیریت زنجیره ارزش  صنایع همگن پوشاک که از جمله منویات آن ایجاد شهر پوشاک به منظور ظرفیت سازی می باشد به گونه ای است که زمینه ساز پیوند کامل اجزاء زنجیره و تأمین نیازهای آنها و بهبود مستمر  و بالا رفتن کمیت و کیفیت راندمان فعالیت اقتصادی می گردد .

شایان ذکر است پیگیری های مداوم و همراهی شائقانه اتحادیه تولید کنندگان و فروشندگان پوشاک تهران به نمایندگی آقای ابوالقاسم شیرازی به عنوان  مجموعه فوق العاده موثر و پیشرو جهت تأمین موارد برشمرده شده بوده و در جهت ارتقاء هدفمند زنجیره  ارزش و در راستای منویات مقام معظم رهبری در سال رشد تولید و مهار تورم و مجمع معظم تشخیص مصلحت و شورای محترم عالی اصل 44 قانون اساسی ، جملگی که یک پیکره واحد را تشکیل داده اند تلاش ایشان به منظور  بنیان گذاری اقدام ذکر شده شایسته تقدیر می باشد ضمن اینکه  پیوستن اصناف و تولید کنندگان محترم همگن پوشاک کشور به مدل اقتصادی زنجیره ارزش با هر مقدار ظرفیت مورد تأکید است .

به اعتبار مطالب مذکور در سمینار ، سخنرانان محترم جهت تشحیذ ذهن مدعوین معزز ، پیرامون ضرورت پیوستن به ساختار زنجیره ارزش و ظرفیت های موجود و ظرفیت های منطقه شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) ، ایراد سخن خواهند داشت .

 با توجه به تعاملات مختلفی که با مدیران محترم منطقه آزاد و منطقه ویژه اقتصادی شهر فرودگاهی امام خمینی ( ره ) بعمل آمده در نظر است در منطقه فوق العاده مهم و استراتژیک شهر فرودگاهی ، با استعانت از خداوند متعال مبادرت به احداث شهر صنایع همگن پوشاک گردیده و فعالان محترم اقتصادی منتخب که دارای ظرفیت های لازم جهت استقرار در شهر صنایع همگن پوشاک می باشند دعوت گردند . این شهر با هدف ارتباط دهی بسیار جدی فعالان اقتصادی بخش خصوصی ایران با بخش خصوصی خارج از کشور جهت جلب سرمایه گذاری و مشارکت شرکت های خارجی با شرکت های بخش خصوصی کشور با محویت صادرات و تأمین نقطه نظرات مقام معظم رهبری به منظور جلوگیری از خروج ارز و قاچاق کلا و ارتقاء بهره وری ضمن اعمال روش های مناسب در انتقال تکنولوژی و ماشین آلات و مواد اولیه و برند سازی ، کاهش هزینه های تولید ، بهره گیری از ظرفیت های مختلف تخفیفات مالیاتی و عوارضی و عدم نیاز به روادید جهت تردد فعالان اقتصادی تبعه سایر کشورها – تسهیل و روان سازی امور اداری- تجمیع ظرفیت های بخش خصوصی، بهره مندی از فرصت ها و ظرفیت های قانونی در این منطقه برای تولید صادرات محور و با بهره مندی از آخرین سطح دانش و فناوری روز دنیا با نگاهی به آینده صنعت پوشاک ایران و جهان ایجاد می گردد و در حال حاضر با تشکیل کارگروه های مختلف ، متخصصین مربوطه در حال طراحی بوده و به فضل خداوند متعال به زودی پس از نهایی شدن آن و اخذ مصوبات مقتضی با همراهی مسئولین محترم کشوری ، این امید می رود ، موجبات تحقق ایجاد شهر صنایع همگن پوشاک و استقرار فعالان اقتصادی پیش گفته فراهم گردد .

سمینار "شهر پوشاک: طلیعه مدل اقتصادی مدیریت زنجیره ارزش" در تاریخ 1402/4/28 از ساعت 8/5 الی 12/5 با حضور دست اندرکاران  زنجیره ارزش پوشاک و برخی مسئولین محترم مربوطه کشوری در محل موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی به آدرس: تهران، خیابان کارگر شمالی، روبروی پارک لاله، نبش کوچه همدان، پلاک 1204 طبقه 8، سالن شهید مطهری برگزار می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر به وبگاه www.itsr.ir مراجعه کنید و یا با شماره تلفن 66927226 تماس بگیرید.

محصولات پژوهشی
ارتباط با ما

 آدرس: تهران، خيابان كارگر شمالی، روبروی پارك لاله، ساختمان ١٢۰٤
 تلفن: ٦٦٤٢٢٣٧٨-٨۰
 دورنگار: ٦٦٩٢٩٦٣٤
 پست الكترونيک: info@itsr.ir