دومین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا برگزار شد

دومین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا با حضور وزیر محترم صمت، وزیر تجارت منطقه اوراسیا در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی از تاریخ 13 الی 16 آذر ماه برگزار شد. این نمایشگاه با حضور شرکت‌های ایرانی و کشور‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برگزار شد. در این دور از نمایشگاه شرکت‌هایی از کشور‌های روسیه، ارمنستان، قزاقستان در قالب پاویون و غرفه‌های اختصاصی هم حضور داشتند و هیات‌های تجاری از کشور‌های قرقیزستان و بلاروس از این نمایشگاه بازدید نمودند.

در حاشیه این نمایشگاه همایش‌های تخصصی نیز در خصوص موضوعات تجاری و زیرساختی از جمله حمل و نقل، مسائل پولی و بانکی، گمرکی، موافقت‌نامه‌هاید تجاری، همکاری‌های علمی، گردشگری و دانش بنیان نیز برگزار شد.

پیرو قوانین صادرات کشورهای حوزه اوراسیا در تاریخ 19 فوریه 2021 به تصویب رسیده است، در مبادلات تجاری بین کشورهای این منطقه باید از بر اساس استانداردهای سازمان جهانی GS1 از کدهای GLN برای شناسایی تجار و فعالان اقتصادی و GTIN برای شناسایی کالاهای تجاری استفاده شود. با عنایت به امضای قریب الوقوع توافق نامه تجارت آزاد ایران با کشورهای منطقه اوراسیا و لزوم پیروی از قوانین تجارت جهانی، مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران به عنوان نماینده انحصاری سازمان جهانی GS1 در کشور در سالن 31A و غرفه 19 حضور داشته و اقدام به پاسخگویی به سؤالات و راهنمایی تجار و صادرکنندگان ایرانی به کشور‌های منطقه اورآسیا نمود. در این نمایشگاه حدود 1000 نفر از غرفه مرکز بازدید کردند و با خدمات مرکز آشنا شدند. همچنین با توجه به نشست‌ها و همایش‌های برگزار شده در حاشیه نمایشگاه، نمایندگان مرکز با حضور فعال مدیر عامل مرکز در این نشست‌ها و همایش‌ها حضور فعال داشته و موفق به ارائه خدمات خود به تجار و فعالان اقتصادی شدند. کارشناسان مرکز با اتاق های مشترک بازرگانی ایران با ارمنستان، قرقیزستان، قزاقستان و روسیه نیز مذاکره کرده و پیشنهاد ایجاد دایرکتوری صادرات بر اساس کدهای GLN را ارائه نمودند که با استقبال اتاق‌های مشترک روبرو شد. تهیه پیش‌نویس نامه به وزیر اقتصادی منطقه اوراسیا با امضای وزیر محترم صمت در راستای سخنان ایشان در نشست روز اول نمایشگاه در خصوص نیاز به دیجیتالی کردن فرآیندهای حمل و نقل و لجستیک و خودکارسازی، فرآیندهای انتقال اطلاعات، و ارائه توانمندی‌ها، راهکارها و خدمات مرکز در این حوزه از دیگر دستاوردهای مرکز در این نمایشگاه بوده است.

محصولات پژوهشی
ارتباط با ما

 آدرس: تهران، خيابان كارگر شمالی، روبروی پارك لاله، ساختمان ١٢۰٤
 تلفن: ٦٦٤٢٢٣٧٨-٨۰
 دورنگار: ٦٦٩٢٩٦٣٤
 پست الكترونيک: info@itsr.ir