لزوم نوسازی ناوگان ماشین آلات معدنی با مدیریت واردات و ارتقای توان ساخت داخل

نشست تخصصی "عارضه یابی فرسودگی ناوگان ماشین آلات معدنی و ارائه پیشنهادات سیاستی در راستای نوسازی آن" با حضور ابوذر جمشیدوند، مدیر کل دفتر ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی، ساختمانی و معدنی وزارت صمت، محمدرضا بهرامن، رییس خانه معدن ایران، بهرام شکوری، رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی،‌صنایع، معادن و کشاورزی ایران، حسین قربانی مدیر عامل شرکت هپکو، حامد عادلی نیک مدیر گروه معدن و صنایع معدنی و جمعی از مدیران و پژوهشگران در موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی در ابتدای این جلسه حامد عادلی نیک مدیر گروه معدن و صنایع معدنی موسسه هدف از برگزاری  این نشست را واگذاری کار پژوهشی در زمینه معدن که از سوی  معاونت معدنی وزارت صمت به موسسه بود عنوان کرد و گفت: میزان دقیق تولید ماشین آلات معدنی در داخل، توان ساخت داخل، مقایسه تولیدات داخلی با مشابه خارجی از نظر قیمت و کیفیت، ارائه تصویر از ماشین آلات معدنی به لحاظ تعداد و عمر آن‌ها و شناسایی نیاز واقعی بخش معدن از جمله اهداف این نشست بوده است.

وی همچنین رغبت بیشتر معدن کاران به واردات ماشین آلات معدنی کار کرده، بررسی شرایط فعلی واردات ماشین‌آلات معدنی، دلایل فرسودگی ماشین آلات معدنی از حیث قوانین و آیین نامه ها، مسائل و چالش‌های شرکت‌های تولید کننده ماشین آلات معدنی داخلی ، لزوم مدیریت فنی ماشین آلات و ارائه پیشنهادهایی برای نوسازی ماشین آلات معدنی را از دیگر اهداف این نشست عنوان کرد.

*تجهیز بخش معدن برای ایجاد ظرفیت های بیشتر در این بخش

در ادامه جلسه ابوذر جمشیدوند مدیر کل دفتر ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی، ساختمانی و معدنی وزارت صمت، با بیان اینکه معدن موضوعی بسیار مهم و کلیدی است و نباید از آن غفلت کرد  افزود: این حوزه را باید بیشتر از گذشته تجهیز کرد تا بتوان ظرفیت هایی را در این صنعت ایجاد و اقدامات جدی تری برای ذی نفعان انجام داد.

وی ادامه داد: تعارضات مربوط به توان ساخت داخل در گذشته باعث شد که هم فرآیند تأمین به لحاظ واردات مختل و هم ساخت داخل با مشکل مواجه شود اما با همراهی و جلساتی که برگزار شد این اجماع حاصل شد تا توان تولید داخل متناسب با آنچه که ساخته می‌شود و نه آنچه که ادعا می‌شود و ظرفیت خوبی که در حوزه تولید ماشین آلات معدنی در سطح کشور احصاء شد بوجود بیاید.

وی عمده ترین مشکلات موجود در این صنعت را مدیریت حوزه تولید و افزایش میزان ساخت داخل، کیفیت تولید، مقایسه قیمت‌های تولید داخل با مشابه خارجی، توجه به خدمات پس از فروش، توجه به زمان تحویل ماشین آلات، الزامات واردات و خرید ماشین آلات بسته به شرایط معادن و نیاز آنها برای حداکثر شدن بهره وری معادن ذکر کرد و گفت: موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی در زمینه های یاد شده کار پژوهشی انجام می دهد و نتایج آن منتشر خواهد شد.

*لزوم ارایه اطلاعات مربوط به تولید داخل ماشین آلات معدنی

در ادامه نشست، بهرام شکوری رئیس کمیسیون معدن و صنایع معادنی اتاق ایران افزود: حدود 98.3 درصد از معادن کشور کوچک و متوسط هستند و 50 درصد از معادن خوابیده در این بخش هستند که با بیشترین مشکل روبرو هستند.

 وی خواستار ارائه آمار تولید کنندگان، نوع تولیدات داخلی ارزش آنها، میزان ارزبری تولیدات داخل، محل تامین تجهیزات مهم نظیر گیربکس و موتور و همچنین قیمت محصولات و مقایسه با محصولات خارجی و شرایط خدمات پس از فروش آنها شد.

شکوری ادامه داد: اگر معدنی را در کشور تشویق به خرید ماشین آلات و هزینه تولید گران و فروش محصولاتش در بورس کنیم در حق آنها جفا شده است.

* اقدامات لازم برای تامین ماشین آلات حفاری

در ادامه نشست محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران، شرایط معادن کشور را نسبت به دو سه سال قبل بهتر دانست و گفت: اما نباید کیفیت را فراموش کرد. امروزه کشور در اکتشافات معدنی عقب است و باید در زمینه تامین ماشین آلات حفاری اقدامات اساسی صورت گیرد.

*تاکید بر حمایت دولت از هپکو

حسین قربانی، مدیر عامل هپکو در ادامه این جلسه با بیان اینکه هپکو از ابتدا تاکنون 32 هزار دستگاه تولید و تحویل داده است افزود: در حال حاضر تیم بخش مهندسی هپکو 52 کارشناس دارد و 18 محصول را 100 درصد طراحی کرده و 35 محصول را انتقال  فناوری داده است.

وی با بیان اینکه دولت باید از هپکو و تولید داخلی حمایت کند، تصریح کرد: با توجه به اینکه هپکو سرمایه کشور است هیات مدیره سعی دارد رویکرد جدیدی را ایجاد کند یعنی این شرکت قصد دارد محصول با کیفیت در زمان بندی مناسب و با قیمت رقابتی و خدمات پس از فروش تولید و تحویل مشتری بدهد.

قربانی ارزیابی تولید داخل بر مبنای آمار تولید را اشتباه دانست و افزود: مبنا باید میزان سفارش باشد و ادامه داد: شرکت هپکو قصد دارد کمک حال معادن باشد و نیاز سنجی دقیق به تعداد ماشین آلات در این زمینه امری ضروری است و باید بر رسیدن به فهم مشترک در خصوص نیاز واقعی و اینکه چرا تمایل به خرید خارج وجود دارد ولی تمایل به خرید داخل وجود ندارد به اجماع رسید.

در ادامه نشست منیژه غلامرضایی مدیر دفتر زیرساخت ایمیدرو نیز با بیان اینکه دو سال محدودیت واردات وجود داشت افزود: با توجه به برنامه‌های بخش معدن و اینکه این بخش به عنوان بخش پیشران اقتصاد است، باید بیش از گذشته به این صنعت توجه شود. مساله ماشین آلات حفاری بسیار مهم است. باید تحولی در زمینه ماشین آلات حفاری صورت بگیرد.

محصولات پژوهشی
ارتباط با ما

 آدرس: تهران، خيابان كارگر شمالی، روبروی پارك لاله، ساختمان ١٢۰٤
 تلفن: ٦٦٤٢٢٣٧٨-٨۰
 دورنگار: ٦٦٩٢٩٦٣٤
 پست الكترونيک: info@itsr.ir