چهارمین نشست تخصصی « توسعه حمل و نقل خودروهای عمومی برقی» با عنوان نشست چالش های توسعه خودروهای برقی در بخش انرژی

چهارمین نشست تخصصی«توسعه حمل و نقل خودروهای عمومی برقی» با عنوان«چالش های توسعه خودروهای برقی در بخش انرژی" با حضور دکتر محمد صلای نادری، دبیر کمیته عالی فناوری نوین وزارت نیرو، دکتر حسن مردانی، رییس گروه سرمایه گذاری دفتر اقتصاد، سرمایه گذاری و تنظیم مقررات وزارت نیرو، دکتر مجید جلیلی، مدیر گروه پژوهش های فناوری و نوآوری، جمعی از مدیران و پژوهشگران در موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، در آغاز این نشست، خلاصه ای از گزارش اقتصاد خودروهای برقی و برآورد ارزش صرفه جویی در بنزین و پیامدهای مالی و بودجه­ای گذار به خودروهای برقی توسط گروه پژوهش های فناوری و نوآوری ارائه شد و در ادامه مباحثین نقطه نظرات خود را مطرح کردند.

* محیط زیست موتور محرک توسعه خودروهای برقی در جهان

دکتر حسن مردانی، رییس گروه سرمایه گذاری دفتر اقتصاد، سرمایه گذاری و تنظیم مقررات وزارت نیرو موتور محرک توسعه خودروهای برقی در جهان را محیط زیست دانست و گفت: با توجه به مسئله ناترازی 12000 مگاواتی تولید و مصرف برق در سال جاری، خودروهای برقی به عنوان مصرف کننده جدیدی هستند که وارد شبکه تامین برق کشور شده اند.

وی افزود: هدفگذاری برای واردات خودروهای برقی باید با توجه به زیرساخت های انرژی در کشور و توان وزارت نیرو برای تامین برق مورد نیاز خودروها صورت گیرد. همچنین فرصت های درآمدی حاصل از گذار به خودروهای برقی باید به عنوان مشوق برای توسعه بازار این خودروها و تامین زیرساخت های لازم در نظر گرفته شود.

مردانی به ایجاد بازار گواهی ظرفیت نیروگاهی در کشور برای تأمین مالی بخشی از هزینه های افزایش ظرفیت نیروگاهی اشاره کرد و  این طرح را در دستیابی به اهداف تعیین شده به سبب عدم همراهی صندوق توسعه ملی برای پوشش باقیمانده هزینه ها ناموفق دانست.

وی ادامه داد: در حال حاضر صنایع مختلف در کشور در قالب طرح نیروگاه های خود تأمین برای ایجاد زیرساخت های لازم و تأمین 10.000 هزار مگاوات برق اعلام آمادگی کرده اند تا از خسارت قطع برق برای صنایع جلوگیری گردد.

* الزام واردکنندگان خودروهای برقی به تامین زیرساخت های شارژ

در ادامه این نشست دکتر محمد صلای نادری؛ دبیر کمیته عالی فناوری نوین وزارت نیرو با اشاره به تدوین سند توسعه فناوری خودروهای برقی در وزارت نیرو و به روزرسانی آن در سال 1401، مهمترین مزیت خودروهای برقی برای کشور را کاهش آلاینده ها و ارتقاء سلامت جامعه عنوان کرد.

وی اهم مباحث مطرح در کمیته فناوری های نوین وزارت نیرو در زمینه خودروهای برقی را ایستگاه های شارژ، ذخیره سازهای انرژی (ESS) و پیل های سوختی و هیدروژنی ذکر کرد و گفت: دستورالعمل های اتصال ایستگاه های شارژ به شبکه برق کشور در وزارت نیرو تدوین شده و مجوزهای احداث ایستگاه های شارژ عمومی به زودی بر روی درگاه ملی مجوزهای کشور قرار خواهد گرفت.

نادری با اشاره به وضعیت زیرساخت های برق در کشور، شرایط را برای ورود ایستگاه های شارژ به شبکه برق شهری مساعد ندانست و با قطع برق صنایع بزرگ و کوچک در زمان های پرباری مصرف و خسارت های زیان بار خاموشی ها برای صنایع به لزوم افزایش ظرفیت تولید برق و توسعه زیرساخت ها در کشور تاکید کرد.

وی نبود مدیریت یکپارچه و واحد در زمینه توسعه خودروهای برقی در کشور، هزینه های بسیار زیاد ایجاد زیرساخت ها و لزوم تأمین مالی و سرمایه گذاری را از عمده ترین مشکلات این صنعت دانست و بر الزام واردکنندگان خودروهای برقی در آئین نامه واردات این قبیل خودروها به تأمین زیرساخت های شارژ مورد نیاز تاکید کرد.

دبیر کمیته عالی فناوری نوین وزارت نیرو به موضوع نوسازی زیرساخت های موجود برق در کشور اشاره و مشکل اصلی در این بخش را تأمین منابع مالی دانست.

وی اظهار کرد: شبکه برق کشور به لحاظ میزان تلفات انرژی در بخش انتقال و توزیع با تلفاتی در حدود 9.5 درصد جزو بهترین کشورها در این زمینه است و وزارت نیرو موفق ترین وزارتخانه در دستیابی به اهداف تعیین شده  است.

محصولات پژوهشی
ارتباط با ما

 آدرس: تهران، خيابان كارگر شمالی، روبروی پارك لاله، ساختمان ١٢۰٤
 تلفن: ٦٦٤٢٢٣٧٨-٨۰
 دورنگار: ٦٦٩٢٩٦٣٤
 پست الكترونيک: info@itsr.ir