مدیرعامل مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران: معرفي "سیستم هوشمند مدیریت یکپارچه مراکز درمانی و بیمارستان‌ها" در نمایشگاه "ایران هلث"

بهزاد عمرانی مدیرعامل مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران(GS1 ایران) وابسته به مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان این مطلب گفت: دو مأموریت ارائه شناسه بين‌المللي GTIN برای اقلام دارویی و تجهیزات و ارائه شناسه GLN برای مکان‌ها و هویت‌های حقوقی فعال در حوزه بهداشت و درمان بر عهده این مرکز است.
وی با اشاره به اینکه با استفاده از این کدها می‌توان سیستم‌های ارزش افزوده دیگری ایجاد کرد که به توسعه حوزه بهداشت و درمان و ارائه خدمات بهتر و مطلوب‌تر به مردم منتهی می‌شود، اظهارداشت: با توجه به اینکه سیستم‌های طبقه‌بندی و کدگذاری بین‌المللی شده‌است و به منظور تسهیل در امر تولید و تجارت، برای هر کالایی یک کد بین‌المللی واحد تعیین می‌شود.
عمرانی ادامه داد:‌ علاوه بر این، با استفاده از سیستم یکسان کدگذاری بین‌المللی، این امکان فراهم شده‌است تا مشخصات جزئی هر کالا در زیررده‌های گروه‌های کالایی اصلی نیز مشخص شود.
وی با تأکید بر اینکه طبقه بندی کالا در حوزه بهداشت و درمان از حساسیت بالاتری برخوردار است، توضیح‌ داد: با استفاده از ظرفیت‌های موجود در حوزه درمان، راهكارهاي اين مركز به گونه اي طراحي شده است تا از خطا و اشتباهات احتمالی در انجام فرآيندهاي درمانی جلوگيري نمايد.
مدیرعامل مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران افزود: سیستم "5R" شامل پنج گزینه؛ داروی درست (Right Drug)، زمان درست (Right Time)، دوز مناسب (Right Dose)، روش درست (Right Route) و بیمار درست (Right Patient) است.
وی با بیان اینکه با استقرار راهکارهای GS1 می‌توان از درمان هوشمندانه بهره‌مند شد، این پنج مورد را اینگونه تشریح‌‌کرد: برای یک درمان مناسب باید داروی درست در زمان درست و با دوز مناسب از طریق روش درست به بیماری که نیازمند آن درمان است ارائه شود.
عمرانی گفت: با استفاده از راهکارهای GS1 و برنامه‌هایی که توسط متخصصان طراح و برنامه نویس داخلی تهیه شده‌است، راهکارهایی را نیز برای مدیریت هوشمند و یکپارچه بیمارستان‌ها ارائه کرده‌ایم.
و با بیان اینکه با استفاده از این روش‌ها علاوه بر افزایش دقت و کاهش خطا، می توان هزینه‌ها را به میزان قابل توجهی کاهش داد، در توضیح بیمارستان هوشمند گفت: با استفاده از این روش گرفتن وقت به صورت هوشمند اتفاق افتاده و از سرگردانی و معطلی بیمار ممانعت می‌شود.
مدیرعامل مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران در ادامه گفت: در آستانه ورود بیمار به مرکز درمانی، به بیمار دستبند الکترونیک تحويل شده و ذخیره اطلاعات مرتبط با وی شامل مشخصات و پرونده پزشکی و ... به صورت فايل الكترونيكي قابل ارائه ميگردد.
وی با بیان اینکه این دستبند الکترونیکی می‌تواند تمامی سوابق سلامت و درمان فرد را ذخیره داشته ‌باشد و از ایجاد پرونده‌های متعدد کاغذی جلوگیری کند، ادامه ‌داد: در مطب، دکتر از اطلاعات موجود استفاده کرده و اطلاعات جدید را ثبت و نسخه نیز با اطلاع از موجودي داروخانه بيمارستان به صورت الکترونیک صادر می‌شود.
عمرانی گفت: با این سیستم قبل از مراجعه بیمار به داروخانه، نسخه در داروخانه آماده می شود یا در صورت کمبود موجودی، بیمار به داروخانه‌ای که داروی مذکور را دارد هدايت مي شود.
وی با بیان اینکه با استفاده از این سیستم هوشمند، داروخانه می‌تواند موجودی خود را کنترل و به صورت آنلاین با شرکت‌های تأمین کننده دارو در ارتباط باشد تا از نگهداری بیش از نیاز و همچنین تمام شدن ذخیره دارو جلوگیری شود، اظهارداشت: این روش همچنین به دستگاه‌های نظارتی و مدیرتی حوزه دارو نیز کمک می‌کند تا بر تولید، واردات و عرضه دارو نظارت و مديريت دقیق‌تری داشته باشند.
مدیرعامل مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران ادامه‌داد: این سیستم هوشمند همچنین مدیریت ابزار و تجهیزات بیمارستانی را شامل می‌شود و از وقوع خطاها و اشتباهات در بهره برداري جلوگیری می‌کند.
وی گفت: با استفاده از این سیستم هوشمند، تمامی مراحل درمان در سابقه بیمار ثبت و برای بیمار و پزشک قابل استفاده می‌شود.
عمرانی با بیان اینکه بزودی این سیستم در بخش مدیریت هوشمند داروخانه‌ها اجرایی خواهد شد، تصریح‌کرد: از جمله خدمات دیگری که این سیستم هوشمند می تواند به تولیدکنندگان و صادرکنندگان دارو ارائه کند،‌ ارائه همزمان کاتالوگ اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی به 17 زبان رسمی جهان است که علاوه بر تسهیل امور و کاهش هزینه‌ها، احتمال خطا را در تعاملات تجاري به صفر می‌رساند.
وی در پایان به حضور مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران در بیستمین دوره نمایشگاه بین‌المللی ایران هلث اشاره کرد و گفت: فعالان حوزه بهداشت و درمان، دارو و تجهیزات پزشکی و مراکز درمانی و بیمارستان‌ها می‌توانند با مراجعه به غرفه شماره 49 در سالن 38 از خدماتی که توسط مرکز ارائه می‌شود بازدید کرده یا به سایت مرکز به آدرس WWW.GS1IR.org مراجعه کنند.

 

 

محصولات پژوهشی
ارتباط با ما

 آدرس: تهران، خيابان كارگر شمالی، روبروی پارك لاله، ساختمان ١٢۰٤
 تلفن: ٦٦٤٢٢٣٧٨-٨۰
 دورنگار: ٦٦٩٢٩٦٣٤
 پست الكترونيک: info@itsr.ir