نشست هم انديشي نمايندگان عضو كميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي و اعضاي شوراي معاونين وزارت صنعت، معدن و تجارت با حضور وزير صمت

برنامه مدیریت بازار توسط دکتر احمد تشکینی رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی در نشست مشترک وزیر صمت با اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ارایه شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی،  سیدرضا فاطمی امین وزیر صمت در نشست هم اندیشی با اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس و معاونان وزارت صمت، گفت:  ساختار بازار از عوامل مرتبط با بروز و تشدید تورم است و برنامه ای برای مدیریت بازارداریم که اثرات تورمی مرتبط با ساختار بازار را کاهش خواهد داد.

تعریف 150 پروژه با ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه برای هدایت نقدینگی مردمی

وی با بیان اینکه بانک‌ها با اضافه برداشت و تسهیلات به رشد نقدینگی دامن می‌زنند، افزود: ما می توانیم نقدینگی مازاد و سرگردان را جمع کنیم که در این راستا ۱۵۰ پروژه با ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه تعریف کرده ایم تا با هدایت نقدینگی، به کاهش تورم کمک کنیم.

ارتباط دلار با کالای داخلی را قطع می‌کنیم

فاطمی امین همچنین در خصوص بازار ارز و تأثیر قیمت های خارجی بر کالاهای داخل، تصریح کرد: باید تلاش کنیم ارتباط دلار با قیمتهای بازارهای داخلی را قطع ‌کنیم و عوارض پلکانی این ارتباط را اصلاح کنیم و اجازه ندهیم رانت های ارزی به داخل منتقل شود.

وی همچنین اضافه کرد: روی صادرات تمرکز جدی داریم و می‌خواهیم در ۶ ماهه دوم سال جازی، حدود ۵ میلیارد دلار بیش از مدت مشابه سال قبل صادرات انجام شود.

اجرای طرح صندوق‌های ارزی در دستور کار است

وزیر صمت در ادامه با بیان اینکه اجرای طرح صندوق‌های ارزی جزو پروژه های آینده ما خواهد بود، بیان کرد: مردم دلارهای خود را در این صندوق‌ها سرمایه گذاری خواهند کرد و ما نیز این منابع را در توسعه تجارت خارجی کشورمان مصرف می‌کنیم.

الگوی جدید مدیریت بازار اجرا می شود

فاطمی امین همچنین در خصوص اصلاح ساختار تنظیم بازار، گفت: روشهای قبلی از قبیل بازرسی و نظارت، تاثیرات مقطعی دارند، ما می‌خواهیم همزمان با این روال و تفویض اختیار، تنظیم بازار محصولات کشاورزی دامی و باغی به جهاد کشاورزی، اصلاح ساختارهای جدی در حوزه مدیریت بازار را دنبال کنیم و الگوی جدید مدیریت بازار را اجرا نماییم.

از تصمیمات مقطعی به حالت سیستمی در تنظیم بازار می‌رسیم

وی این مدیریت را در دو حوزه کالاهای پایه و مصرفی دانست و افزود: ساز و کارهای جدیدی طراحی نمودیم و از تصمیمات روزمره، مقطعی و موردی به حالت سیستمی می‌رسیم و این الگو تا آخر امسال اکثر محصولات را در بر خواهد گرفت.

وزیر صمت در خصوص تنظیم بازار بخش خدمات نیز اضافه کرد: حوزه خدمات، پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و همواره ۵۰ درصد تورم در این حوزه اتفاق می افتد؛ برای تنظیم بازار خدمات نیز برنامه ای یکساله داریم که تا شهریور ماه سال آینده نهایی و اجرا خواهد شد.

احداث 11هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی تولید برق

فاطمی امین در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان اینکه بیش از ۴۰ درصد برق کشور در بخش صنعت، معدن و تجارت مصرف می‌شود، تصریح کرد: برق در واقع بخش بالادستی فولاد و پتروشیمی است، در راستای افزایش و مدیریت تولید برق تعامل بسیار خوبی با ستاد اقتصادی دولت و وزارتخانه های نفت و نیرو داریم و احداث 11 هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی برای تولید برق را در توافق با وزارت نیرو شروع کرده‌ایم.

تامین مالی زنجیره های تولیدی عملیاتی خواهد شد

وی در خصوص تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی نیز بیان کرد: تامین مالی زنجیره های تولیدی را تا دو ماه آینده عملیاتی خواهیم کرد.

فاطمی امین در خصوص بورس و راهکارهای موفقیت در بورس کالا گفت: واحده های بورسی را باید به صورت صحیح در بورس کالا قرار دهیم و امکان اجرای قاعده های بورسی را داشته باشیم تا قاعده‌ها یکپارچه شود و زیرساخت لازم برای اجرای قواعد نیز فراهم آید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان گفت: در الگوی جدید مدیریت بازار ۲۵ قاعده وجود دارد که از زیرساخت های بورس کالا استفاده می‌کنند.

 

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی: از الگوی جدید مدیریت بازار وزارت صمت حمایت می‌کنیم/ ضرورت به‌کارگیری تمامی ظرفیت ها در راستای توسعه صادرات و ساماندهی تنظیم بازار

در ادامه این نشست رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ضمن حمایت از الگوی جدید مدیریت بازار وزارت صمت، از وزیر صمت خواست تا با به‌کارگیری تمامی ظرفیت ها در راستای توسعه صادرات و ساماندهی تنظیم بازار گام بردارد.

 

عزت الله اکبری تالار پشتی در نشست هم‌اندیشی نمایندگان عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اعضای شورای معاونین وزارت صمت که به میزبانی وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، با بیان این مطلب، افزود: موضوع سامانه جامع تجارت بسیار مهم است، این سامانه گلوگاه واردات و صادرات می‌باشد.

وی بر استفاده حداکثری از ظرفیت تهاتر، حرکت در راستای برون‌سپاری و حمایت همه جانبه از بخش خصوصی نیز تاکید کرد.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اهمیت موضوع اکتشاف به خصوص اکتشافات عمقی در بخش معدن، ادامه داد: اکتشافات عمقی در دنیا نقش مهمی را ایفا می کنند که در این حوزه نیز وزارت صمت برنامه‌های خوبی دارد.

اکبری تالار پشتی بر راه اندازی پروژه های ترانزیتی برای اتصال به بازارهای جهانی تاکید کرد و افزود: برای تحقق اهداف صادراتی که مورد تاکید مقام معظم رهبری، رییس جمهور و وزیر صمت است ترانزیت نقش حائز اهمیتی دارد که در این حوزه هماهنگی فرابخشی و بین دستگاهی ضرورت دارد.

وی در خصوص صنعت خودروسازی نیز بیان کرد: مشکل اصلی صنعت خودروسازی ساختار است، ساختارها باید درست شود و به سمت رقابتی شدن پیش برویم، البته در این حوزه سهم دولت و بخش خصوصی نیز باید تعیین گردد.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی همچنین کاهش نقش واقعی دلار در اقتصاد ایران را مورد تاکید قرار داد.

گفتنی است در این نشست اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز به بیان مهمترین نقطه نظرات خود در خصوص ارائه الگو و برنامه جدید مدیریت بازار وزارت صمت پرداختند.

 

 

 

محصولات پژوهشی
ارتباط با ما

 آدرس: تهران، خيابان كارگر شمالی، روبروی پارك لاله، ساختمان ١٢۰٤
 تلفن: ٦٦٤٢٢٣٧٨-٨۰
 دورنگار: ٦٦٩٢٩٦٣٤
 پست الكترونيک: info@itsr.ir